moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o niezłomnych

Przed budynkiem dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oddano hołd ofiarom komunistycznych represji. Minister sprawiedliwości symbolicznie otworzył bramy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości wzięli udział weterani antykomunistycznego podziemia oraz rodziny tych, którzy przy Rakowieckiej zostali straceni.

Dzisiejsze otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ma wymiar symboliczny, prace nad utworzeniem placówki bowiem wciąż trwają. W styczniu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie budynków więzienia pod muzeum. W środę z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” umożliwiono zwiedzanie historycznej części więzienia. To właśnie do gmachu przy Rakowieckiej trafiali aresztowani przez komunistów więźniowie. W sumie w areszcie śledczym stracono około 350 osób. Przetrzymywano i zamordowano tu m.in. generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego, pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Tu 1 marca 1951 roku stracono przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, m.in. pułkownika Łukasza Konrada Cieplińskiego. Dla uczczenia pamięci o zamordowanych parlament wprowadził Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony 1 marca.

Uroczystości przed dawnym aresztem śledczym

REKLAMA

– Dziś jest wielkie święto! Święto radości. Ci, którzy tu zginęli, są razem z nami i także się radują. Teraz nowe pokolenie będzie mogło posiąść wiedzę o tych trudnych czasach – mówiła Zofia Pilecka. Córka pułkownika Witolda Pileckiego wraz z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą wzięła udział w symbolicznym otwarciu bram Muzeum.

Wzruszenia nie kryła również Bożena Przybyłowicz, córka Jana Przybyłowskiego „Onufrego” zamordowanego w areszcie przy Rakowieckiej. – W tym miejscu wielu ludzi straciło nie tylko młodość, lecz także życie. Moja rodzina również tu ucierpiała. W tym więzieniu siedział mój ojciec, matka, a także ciotki i wujowie – mówiła. Bożena Przybyłowicz chwaliła decyzję o zorganizowaniu w gmachu więzienia przy Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Współcześnie wyroki odsiadywali tu przestępcy pospolici. Ostatnia więźniarka opuściła mury więzienia w środę rano.

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, mówił o znaczeniu żołnierzy wyklętych, którzy mimo zakończenia wojny nadal musieli walczyć o wolną Polskę. – To byli depozytariusze najważniejszych ponadczasowych wartości, takich jak bezwzględne przywiązanie do ojczyzny, i właśnie dlatego komuniści chcieli ich wymordować i zniszczyć w taki sposób, aby ślad po nich zaginął – mówił. Przypomniał, „że przez wiele lat w ogóle o nich nie mówiono i nie uczono o nich w szkołach”. – To muzeum jest symbolicznym zwycięstwem żołnierzy wyklętych. W ten sposób pokazujemy, że zło zawsze przegrywa, a dobro wygrywa – zaznaczył.

1 marca 2019 – oficjalne otwarcie muzeum

Jak mówił Jacek Pawłowicz, dyrektor powstającej instytucji, na terenie placówki mają stanąć cztery filary. – Na trzech z nich będą widniały napisy „Bóg, Honor, Ojczyzna” odnoszące się do haseł Wojska Polskiego, a na czwartym będzie hasło „Wolność”, czyli okrzyk ludzi Solidarności, którzy wywalczyli Polsce niepodległość – mówił. Wciąż trwa gromadzenie zbiorów. Wiele z nich pochodzi od bliskich żołnierzy wyklętych. – Część z tych przedmiotów skazani mieli ze sobą w chwili śmierci, zatem dla ich rodzin są to prawdziwe relikwie. Jednak bliscy skazanych obdarzyli nas zaufaniem, dlatego będziemy mogli je wyeksponować w naszym muzeum – podkreślił. Docelowo Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ma zostać otwarte 1 marca 2019 roku. Koszt przekształcenie placówki ma wynieść 300 milionów złotych.

1 marca przez cały dzień będzie otwarte dla wszystkich miasteczko edukacyjne. Na stoiskach przygotowanych m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej, Wojskowe Biuro Historyczne, Centralną Bibliotekę Wojskową oraz Pocztę Polską można zasięgnąć informacji o niezłomnych, a także otrzymać materiały edukacyjne. Można też – w specjalnych punktach krwiodawstwa – honorowo oddać krew, by w ten sposób uczcić pamięć niezłomnych.

Po południu przy ulicy Rakowieckiej odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował szef resortu Antoni Macierewicz. – To muzeum jest wielkim świadectwem oskarżenia komunistów o zbrodnie na narodzie polskim, jakich tu i w innych miejscach dokonywano. Wierzę, że jest ono i nadal będzie znakiem chwały dla bohaterów i absolutnym piętnem dla zdrajców – mówił prezydent Andrzej Duda.Wyraził także nadzieję, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „będzie drugim – obok Muzeum Powstania Warszawskiego – wielkim muzeum bohaterstwa Polaków w niezwykle trudnym, dramatycznym XX wieku”. – Dzięki tym działaniom, które ich upamiętniają i wynoszą na piedestał, do panteonu bohaterów, będziemy budowali silną ojczyznę, która po wsze czasy będzie już niepodległa, suwerenna, wolna – podkreślił prezydent.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Krzysztof Sitkowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w sztafecie pomocy
 
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kraby w Bolesławcu
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Rakiety z Mesko w F-35
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko ma ofertę dla cywili
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Krwawy Wołyń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mały Katyń pod Augustowem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ułańska szarża
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Oficer jak biała karta...
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Kolejne Groty dla wojska
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Emisariusz heroiczny
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zbiegowie z innego świata
Online z mistrzami sportu
Odznaka dla ratowników pola walki
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
PGZ będzie obecna na MSPO
Ochotnicy na ratunek
Więcej celowników z PCO dla wojska
Brawurowe zagony motorowe
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Weterani znów staną na macie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO