moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister spotkał się z kobietami w mundurach

Za wychowanie naszych dzieci, za codzienną służbę jako matki i żony, i za to, że w Polsce przetrwały patriotyzm, miłość do munduru i armii oraz gotowość do poświęcenia się ojczyźnie, szczerze dziękujemy – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej podczas uroczystej zbiórki z okazji Dnia Kobiet.


Uroczysta zbiórka odbyła się na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. – Przekazuję życzenia wszystkim paniom w żołnierskich mundurach i tym paniom, które pracują w armii, podtrzymując naszą służbę i determinację i sprawiając, że armia jest tak skuteczna, a czasem i uśmiechnięta – mówił szef resortu.

Antoni Macierewicz dodał, że wojsko pamięta, że poza codzienną służbą w armii, kobiety w mundurach mają też liczne, codzienne obowiązki. – To sprawia, że wasze życie jest nieporównywalnie trudniejsze niż mężczyzn, żołnierzy w mundurach. Za to, za wychowanie naszych dzieci, codzienną służbę jako matki i żony, i to, że w Polsce przetrwał patriotyzm, miłość do munduru i armii oraz gotowość do poświęcenia dla ojczyzny – co w dużym stopniu jest skutkiem waszej codziennej pracy – naprawdę dzisiaj dziękujemy – powiedział minister Macierewicz.

Szef resortu wręczył wyróżnionym kobietom kwiaty i drobne upominki. Róże wręczali kobietom także generałowie: gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej.

Kobiety współtworzyły polskie wojsko

Minister obrony narodowej podkreślał, że kobiety w wojsku wpisują się w polską tradycję, której historycznym symbolem jest postać Emilii Plater. – Ale to nie tylko powstanie styczniowe czy nieprawdopodobna, pełna poświęcenia służba w powstaniu warszawskim. Później były też kobiety, które choć nie zawsze nosiły mundury, to jednak często poświęcały swoje życie ojczyźnie. Muszę tu wspomnieć o Annie Walentynowicz, której służby nigdy nie zapomnimy. Jest symbolem dzielności polskich kobiet – mówił minister.

O tradycjach pań w mundurach mówiła też mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, pełnomocnik ministra ds. wojskowej służby kobiet. – Dzień 8 marca to dzień, który przypomina również o długiej historii udziału kobiet w polskiej armii. Kobiety współtworzyły polskie siły zbrojne, dawały przykład odwagi, poświęcenia, pokazywały jak należy kochać ojczyznę – mówiła major.


Podkreśliła, że obecnie w polskim wojsku służy prawie 5 tysięcy kobiet żołnierzy. Mają one dostęp do wszystkich wojskowych stanowisk i stopni, służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. W taki samym stopniu jak mężczyźni mają też dostęp do edukacji wojskowej, szkół i szkoleń, często zostają prymuskami uczelni oficerskich i kursów. Major zauważyła też, że liczba kobiet zajmujących stanowiska w jednostkach liniowych stale wzrasta, rozszerza się także zakres specjalności i stanowisk jakie obejmują. – Profesjonalizm kobiet wynika z dużych umiejętności i wiedzy, ale też z doświadczenia nabywanego w czasie kolejnych lat służby. Kobiety są świadome swoich wartości i śmiało podejmują wyzwania, jakie stawiają przed nimi dowódcy i przełożeni. Potwierdzają swoje kompetencje, poprzez szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i udział w misjach – dodała pełnomocnik MON.

Do zadań kobiet w wojsku odniósł się także szef resortu obrony. Wspomniał o nowych zobowiązaniach i odpowiedzialności, które będą spadały na kobiety w mundurach. – Dziś chcę was jednak zapewnić, że ministerstwo obrony narodowej zrobi wszystko, by te nowe zobowiązania dostosowane były do waszych możliwości i nigdy nie były dla was większym brzemieniem niż to być powinno – mówił minister Macierewicz.


W polskiej armii służy około 5 tys. kobiet. Zajmują różne stanowiska we wszystkich rodzajach wojsk. Służą w logistyce, wojskach łączności, pododdziałach zmechanizowanych. Najliczniej kobiety są reprezentowane w korpusach: logistycznym (960), wojsk lądowych (751), łączności i informatyki (637), medycznym (575) oraz sił powietrznych – 461. 417 zajmuje stanowiska dowódcze. Na stanowiskach pułkownikowskich służbę pełni 10 pań.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Nauka zimowego pływania
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Czerwoni w odwrocie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Double Eagle po nowemu
They Train Together, They Fight Together
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Sowieci w lodowej pułapce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Defense Without Politics
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żyj zdrowiej
Własne interesy Europy
O Patriotach na WAT
Krwawe walki o Monte Cassino
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał Iranu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Podziemna potęga
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jałta była zdradą naszych sojuszników
F-35 – polska Harpia
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Iran uderza w USA
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Umowa na Harpie podpisana!
Szturmani na Lipie
Noc deportacji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO