moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister spotkał się z kobietami w mundurach

Za wychowanie naszych dzieci, za codzienną służbę jako matki i żony, i za to, że w Polsce przetrwały patriotyzm, miłość do munduru i armii oraz gotowość do poświęcenia się ojczyźnie, szczerze dziękujemy – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej podczas uroczystej zbiórki z okazji Dnia Kobiet.


Uroczysta zbiórka odbyła się na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. – Przekazuję życzenia wszystkim paniom w żołnierskich mundurach i tym paniom, które pracują w armii, podtrzymując naszą służbę i determinację i sprawiając, że armia jest tak skuteczna, a czasem i uśmiechnięta – mówił szef resortu.

Antoni Macierewicz dodał, że wojsko pamięta, że poza codzienną służbą w armii, kobiety w mundurach mają też liczne, codzienne obowiązki. – To sprawia, że wasze życie jest nieporównywalnie trudniejsze niż mężczyzn, żołnierzy w mundurach. Za to, za wychowanie naszych dzieci, codzienną służbę jako matki i żony, i to, że w Polsce przetrwał patriotyzm, miłość do munduru i armii oraz gotowość do poświęcenia dla ojczyzny – co w dużym stopniu jest skutkiem waszej codziennej pracy – naprawdę dzisiaj dziękujemy – powiedział minister Macierewicz.

Szef resortu wręczył wyróżnionym kobietom kwiaty i drobne upominki. Róże wręczali kobietom także generałowie: gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej.

Kobiety współtworzyły polskie wojsko

Minister obrony narodowej podkreślał, że kobiety w wojsku wpisują się w polską tradycję, której historycznym symbolem jest postać Emilii Plater. – Ale to nie tylko powstanie styczniowe czy nieprawdopodobna, pełna poświęcenia służba w powstaniu warszawskim. Później były też kobiety, które choć nie zawsze nosiły mundury, to jednak często poświęcały swoje życie ojczyźnie. Muszę tu wspomnieć o Annie Walentynowicz, której służby nigdy nie zapomnimy. Jest symbolem dzielności polskich kobiet – mówił minister.

O tradycjach pań w mundurach mówiła też mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, pełnomocnik ministra ds. wojskowej służby kobiet. – Dzień 8 marca to dzień, który przypomina również o długiej historii udziału kobiet w polskiej armii. Kobiety współtworzyły polskie siły zbrojne, dawały przykład odwagi, poświęcenia, pokazywały jak należy kochać ojczyznę – mówiła major.


Podkreśliła, że obecnie w polskim wojsku służy prawie 5 tysięcy kobiet żołnierzy. Mają one dostęp do wszystkich wojskowych stanowisk i stopni, służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. W taki samym stopniu jak mężczyźni mają też dostęp do edukacji wojskowej, szkół i szkoleń, często zostają prymuskami uczelni oficerskich i kursów. Major zauważyła też, że liczba kobiet zajmujących stanowiska w jednostkach liniowych stale wzrasta, rozszerza się także zakres specjalności i stanowisk jakie obejmują. – Profesjonalizm kobiet wynika z dużych umiejętności i wiedzy, ale też z doświadczenia nabywanego w czasie kolejnych lat służby. Kobiety są świadome swoich wartości i śmiało podejmują wyzwania, jakie stawiają przed nimi dowódcy i przełożeni. Potwierdzają swoje kompetencje, poprzez szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i udział w misjach – dodała pełnomocnik MON.

Do zadań kobiet w wojsku odniósł się także szef resortu obrony. Wspomniał o nowych zobowiązaniach i odpowiedzialności, które będą spadały na kobiety w mundurach. – Dziś chcę was jednak zapewnić, że ministerstwo obrony narodowej zrobi wszystko, by te nowe zobowiązania dostosowane były do waszych możliwości i nigdy nie były dla was większym brzemieniem niż to być powinno – mówił minister Macierewicz.


W polskiej armii służy około 5 tys. kobiet. Zajmują różne stanowiska we wszystkich rodzajach wojsk. Służą w logistyce, wojskach łączności, pododdziałach zmechanizowanych. Najliczniej kobiety są reprezentowane w korpusach: logistycznym (960), wojsk lądowych (751), łączności i informatyki (637), medycznym (575) oraz sił powietrznych – 461. 417 zajmuje stanowiska dowódcze. Na stanowiskach pułkownikowskich służbę pełni 10 pań.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kombinezon ratunkowy dla pilotów
 
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Defendery 2020: RobUV
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Październik pod znakiem Tallboya
„Ci cholerni Polacy!”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Polsko-amerykańska współpraca
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Zamek na poligonie
Wojsko przeciw wirusowi
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Szybciej do wojska
Dekady za wcześnie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
„Aviation Detachment” w Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kraken dla Kormoranów
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zostań studentem ASzWoj
A więc wojna...
Bohaterska obrona wzgórza 385
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Groty dla podchorążych WAT-u
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nadchodzi Armia Fight Night!
„Kaper” przeciw terrorystom
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kraby kontra okręt
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Promocja oficerska w AWL
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trenują, aby szkolić innych
Amerykanie odmładzają F-16
Szybsza droga do armii zawodowej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
16 Dywizja najlepsza!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Następca Honkera na MSPO
Ochotnik do Auschwitz
F-16 kończą misję w Estonii
Defilada na święto dywizji
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Ryzykowne remedium
Ku czci roku 1918 i 1920
Defender 2020: Symulator Pioruna
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Partnerstwo na gruzińskich poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO