moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będzie cyfrowo i za darmo

W ciągu najbliższych trzech lat książki i dokumenty należące do Biblioteki Głównej Akademii Sztuki Wojennej zostaną udostępnione cyfrowo. Digitalizacja obejmie ponad 47 tys. woluminów. Będą one upowszechnianie na utworzonym specjalnie w tym celu portalu bezpieczeństwa i obronności. Wartość projektu to prawie 12 mln zł.

– Dzięki temu zapewnimy powszechny i bezpłatny dostęp do naszych zbiorów – zapewnia dr Marek Zieliński, dyrektor Biblioteki Głównej ASzWoj. Digitalizacja zbiorów będzie możliwa dzięki wygranej w konkursie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020. Laureaci otrzymują dofinansowanie projektów z zakresu cyfrowego udostępniania informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki. – Naszą propozy-cję zgłosiliśmy w ubiegłym roku, a w styczniu 2017 roku podpisaliśmy umowę z Centrum Pro-jektów Polska Cyfrowa. Wartość projektu to niemal 12 mln zł – mówi dr Maja Jasińska-Łukasiak z zespołu projektowego Biblioteki. W ponad 84% jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Bardziej dostępny księgozbiór

REKLAMA

Obecnie Biblioteka Główna ASzWoj liczy ponad 800 tys. woluminów książek, 22 tys. wolumi-nów czasopism oraz 150 tys. wydawnictw kartograficznych z dziedziny nauk o obronności i bezpieczeństwie. Digitalizacja obejmie jednak tylko część księgozbioru. Doktor Marek Zieliń-ski szacuje, że zostanie nią objętych 47 519 dokumentów oraz 355 778 opracowanych opisów bibliograficznych. – W pierwszej kolejności chcemy zdigitalizować wszelkie dostępne materiały związane z Wyższą Szkołą Wojenną, której tradycje kontynuuje dziś Akademia Sztuki Wojennej – mówi Grzegorz Kolek, kierownik Pracowni IT w Bibliotece Głównej.

Realizacją projektu będzie zajmować się przede wszystkim kadra Biblioteki. – Mamy zespół doświadczonych pracowników, merytorycznie przygotowanych do tego rodzaju prac – dodaje dr Jasińska-Łukasiak. Ze względu na rozmach przedsięwzięcia pracowników Biblioteki Głównej wesprą też firmy zewnętrzne wyłonione w drodze przetargu. – Wszystkie publikacje zostaną najpierw zeskanowane, a następnie powstaną dane opisowe dokumentów, tzw. me-tadane. Ostatnim etapem prac będzie wprowadzenie wersji elektronicznej dokumentów oraz danych do repozytorium cyfrowego – relacjonuje dr Jasińska-Łukasiak.

Na potrzeby realizacji projektu w Akademii powstanie Pracownia Digitalizacji. Zostanie też zakupiony nowoczesny sprzęt IT. W pracowni pojawią się m.in. wielkoformatowe skanery wraz z oprogramowaniem dostosowanym do cyfryzacji wydawnictw zwartych, a także map, atlasów, grafik i innych dokumentów. Powstanie również system archiwizacji i udostępniania zasobów. Wszystko to zostanie zintegrowane z istniejącym systemem biblioteczno-informacyjnym SOWA2SQL, który w Bibliotece Głównej Akademii służy do zarządzania księ-gozbiorem oraz wypożyczeniami. System ma też umożliwić współpracę z innymi placówkami o podobnym profilu, które będą zainteresowane udostępnianiem swoich zasobów.

Za rok pierwsze publikacje

Zdigitalizowane dokumenty będą udostępniane cyklicznie na nowym, utworzonym specjalnie w tym celu akademickim portalu bezpieczeństwa i obronności Akademii Sztuki Wojennej. Pierwsze publikacje pojawią się na nim w sierpniu 2018 roku.

Dla uczelni to bardzo ważny projekt. Na jego realizacji zyska sama Biblioteka Główna, a także zwiększy się jakość świadczonych usług. Bo digitalizacja zbiorów jest tylko częścią przedsię-wzięcia, jakim jest utworzenie portalu. Ma on się stać cyfrową platformą służącą wymianie myśli naukowej oraz zapewnić powszechny dostęp do cyfrowych zasobów – publikacji i opra-cowań naukowych stanowiących kompendium wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Portal powstaje z myślą o środowisku naukowym i akademickim, o przedsiębiorcach, pracownikach administracji i służb mundurowych.

Realizacja projektu ma potrwać do 2020 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
 
Układy ze skazą
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Chwała powstańcom
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ukraiński kurs na Zachód
Lato z czerwonym terrorem
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Bridge to Cooperation
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Kurs dla saperskich ekspertów
Galicyjskie przesilenie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
PGZ będzie obecna na MSPO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Kierunek: misja
Wojskowy Hot450Challenge
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Skok na głęboką wodę
Program kosmiczny dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Polskie porty bardziej otwarte
Hekatomba na Woli
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wymiana podwodnych doświadczeń
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polsko-amerykańska współpraca
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO