moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o jastrzębiach i ich możliwościach

W USA trwają ostatnie przygotowania do odpalenia pierwszej rakiety JASSM z polskiego myśliwca F-16, a w kwietniu Polska otrzyma pierwsze cztery pocisku tego rodzaju. O uzbrojeniu jastrzębi i rozwoju floty powietrznej mówili posłom wiceminister Bartosz Kownacki i gen. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego.

Jastrzębie to najnowocześniejsze myśliwce w polskich siłach zbrojnych. Jednak 48 sztuk jakie posiada armia to zdecydowanie za mało. Tym bardziej, że niedługo kończą się resursy samolotów Su-22 oraz MiG-29 i maszyny będą musiały zostać wycofane z użytku. Posłowie z Komisji Obrony Narodowej chcieli więc wiedzieć kiedy i jakie samoloty je zastąpią. Poseł Paweł Suski (PO) pytał, czy aktualne są plany MON, by kupić 96 używanych F-16 (na początku roku wspominał o tym minister Antoni Macierewicz). Podczas środowej komisji wiceminister Bartosz Kownacki zapewniał posłów, że nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie. – Rozważamy kilka opcji. Zastanawialiśmy się nad kupnem używanych samolotów F-16, jednak okazuje się, że koszty ich modernizacji byłyby zbliżone do ceny nowych. W dodatku otrzymalibyśmy samoloty, których żywotność byłaby krótsza niż nowych maszyn – tłumaczył wiceminister.

O zbyt wysokich kosztach związanych z nabyciem używanych myśliwców mówił także gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Powołał się na przykład armii rumuńskiej, która kupiła F-16 od Portugalii. – Koszt upgrade'u wyniósł tyle, ile wydaliby za nowe samoloty. W dodatku proces modernizacji był bardzo długi – zauważył generał. – Koszt duży, efekt mały, dlatego w tym kierunku na pewno nie będziemy podążali – podsumował Kownacki. Co w takim razie zrobi MON? – Rozważamy zakup nowych F-16, ale bierzemy też pod uwagę F-35. Każde z rozwiązań ma zalety i wady – mówił sekretarz stanu w MON. – Musimy pamiętać, że cena F-35 jest bardzo wysoka. Osobiście nie jestem też przekonany, czy to słuszna decyzja, by Polska, jako jedno z pierwszych państw, kupowała te maszyny – zaznaczał Bartosz Kownacki. Jednocześnie zastrzegł, że analizy wciąż trwają i trudno powiedzieć, które rozwiązanie ostatecznie zyska akceptację.

REKLAMA

Co z masterami i pociskami JASSM?

Posłów interesowała także kwestia uzbrojenia jastrzębi, a konkretnie harmonogram wyposażania ich w nowoczesne pociski kierowane JASSM (zasięg do 370 km). MON podpisało w 2014 roku umowę na dostarczenie 40 tego typu rakiet. Generał Śliwka poinformował posłów, że obecnie w USA trwają prace związane z aktualizacją oprogramowania polskiego F-16, tak by z maszyny można było odpalić pocisk JASSM. Do końca marca ma zostać odpalona pierwsza rakieta, a sama maszyna powinna wrócić do kraju w kwietniu. Oczywiście jeśli aktualizacja oprogramowania otrzyma certyfikację. – Uaktualnienie oprogramowania pozostałych maszyn ma nastąpić już w Polsce, bo WZL pozyskały już możliwości do upgrade'owania – mówił generał. Pociski JASSM mają być dostarczone do Polski do 2019 roku. Poseł Waldemar Andzel (PiS) chciał wiedzieć, kiedy dostaniemy pociski najnowszej generacji – AGM-158B JASSM ER, których zasięg wynosi do 1000 km. Generał przypomniał, że termin dostawy to 2020 rok. Nie chciał jednak – na jawnym posiedzeniu komisji – powiedzieć, ile sztuk tego uzbrojenia Polska ostatecznie zamówiła.

Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji obrony, pytał kiedy wojsko zacznie korzystać z samolotów do szkolenia zaawansowanego AJT, które kupiliśmy od Włochów. Wprawdzie dwa M-346 Master są w Polsce od listopada ubiegłego roku, ale nie przeszły one odbioru technicznego. – Okazało się, że nie mają pełnego oprogramowania. Nie możemy odebrać maszyn, których stan odbiega od specyfikacji wymienionej w zamówieniu – przekonywał wiceminister. Natomiast płk Waldemar Bogusławski, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia dodał, że producent AJT, włoska firma Leonardo, zapewnił, że do lipca wszystkie polskie wymagania będą spełnione.

Jastrzębie w polskim wojsku

Generał Śliwka przypomniał, że Polska posiada 48 maszyn F-16. To trzy eskadry, które stacjonują w dwóch bazach lotniczych – Krzesinach pod Poznaniem i Łasku pod Łodzią. Umowę na kupno nowoczesnych samolotów wielozadaniowych F-16 MON podpisało w 2002 roku. Pierwsze cztery maszyny wylądowały w bazie pod Poznaniem 8 i 9 listopada 2006 roku. Ostatnie spośród 48 zamówionych dotarły w grudniu 2008 roku. Resurs techniczny F-16, czyli czas eksploatacji maszyn, został określony na 8 tysięcy godzin spędzonych w powietrzu (to około 40 lat). – W sumie resurs polskich F-16 wynosi 384 tysięcy godzin. Do tej pory wykorzystaliśmy 53 tysiące godzin. Zatem perspektywa ich służby to jeszcze 30 lat – wyliczał generał Śliwka.

Jakie są możliwości efów? Mogą m.in. unieść 9 ton uzbrojenia, śledzić jednocześnie aż 10 obiektów powietrznych, ale też precyzyjnie uderzyć w cele znajdujące się na ziemi. Obecnie cztery jastrzębie realizują międzynarodową misję „Inherent Resolve” przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Polacy stacjonują w Kuwejcie i prowadzą rozpoznanie nad Irakiem. Pod koniec kwietnia polskie jastrzębie wyruszą na Litwę na misję Orlik 7, podczas której będą nadzorować przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. Do tej pory taki dyżur pełnili piloci na samolotach MiG-29.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Ukraiński kurs na Zachód
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Chemicy do zadań specjalnych
Tak się zostaje prymusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dla odważnych i walecznych
Szarża „Hallerczyka”
Świętuj z żołnierzami
Kierunek: misja
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Polskie porty bardziej otwarte
Super Warrior w GROM-ie
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie znów w Drawsku
Trwała odporność terytorialsów
Druga kadencja prezydenta Dudy
Amerykanie odmładzają F-16
Skok na głęboką wodę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Bon turystyczny także w wojsku
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sprawdzony sojusznik
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO