moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Natowscy żołnierze odwiedzili Piotrków Trybunalski

Żołnierze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO od kilku dni są w drodze do swoich baz w przesmyku suwalskim. Dzisiejszy przystanek – Piotrków Trybunalski – był okazją do spotkania z mieszkańcami. – Jesteście tu, by bronić naszej niepodległości – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

– Amerykańska obecność w Polsce nie jest przejawem jakiegokolwiek dążenia do agresji. Odwrotnie, jest odpowiedzią na zagrożenia ze wschodu, jakie wiszą nad Polską i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej – mówił na zorganizowanym w Piotrkowie wojskowym pikniku Antoni Macierewicz. – Według decyzji NATO batalionowe grupy bojowe, rozlokowywane teraz na terenie wschodniej flanki, mają odstraszać i bronić. To jest wasze zadanie! – podkreślał minister.

REKLAMA

Amerykańscy, brytyjscy oraz rumuńscy żołnierze wchodzący w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO są już w Polsce. Zgodnie z postanowieniami Sojuszu zmierzają do Orzysza i Bemowa Piskiego, gdzie wspólnie z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną będą realizować zadania w ramach wysuniętych sił NATO. Trzon jednostki stanowią amerykańscy żołnierze 2 Skrzydła 2 Pułku Kawalerii, którzy obecnie w liczbie ponad 800 żołnierzy i 70 wozów opancerzonych Stryker przemieszczają się przez Polskę. Jutro będzie można ich spotkać w Wesołej pod Warszawą, gdzie zaplanowali kolejny przystanek-piknik.

– Dzisiaj ze szczególnym wzruszeniem śpiewaliśmy kolejne zwrotki polskiego hymnu, powstałe w tych samych dekadach, w których Polacy walczyli o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dziś wy, żołnierze Stanów Zjednoczonych, przybyliście do Polski, by bronić naszej niepodległości. Zadanie to realizujecie, posługując się najnowocześniejszym sprzętem zbrojnym. Dzisiaj jego cząstkę widzimy na ulicach i placach Piotrkowa, jednak w tym samym czasie znacznie więcej uzbrojenia przemieszcza się na wschód Polski – mówił minister Macierewicz.

Słowom ministra wtórował ppłk Steven Gventer, dowódca Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej w Polsce. Zwrócił on uwagę na bardzo dobre przygotowanie oraz zgranie podległych mu żołnierzy. – Jesteśmy wystarczająco silni, by walczyć i zwyciężać, ale w głębi naszych serc mamy poczucie, że nie będziemy musieli tego robić. Nasz marsz nie ma na celu spowodowania konfliktu, ale jego uniknięcie i odstraszenie przeciwnika. Stany Zjednoczone są zaangażowane w obronę Europy i stoją ramię w ramię z polskimi sojusznikami. To jest nasz nowy dom i to jest także dom naszych rodzin – zapewniał podpułkownik Steven Gventer.

Na uroczystościach w Piotrkowie Trybunalskim żołnierzy NATO witał także generał dywizji Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Jest to wyjątkowy dzień dla naszej armii. Niedawno do Żagania przybyła amerykańska Brygadowa Pancerna Grupa Bojowa, dziś spotykamy się z pododdziałem NATO – mówił.

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podkreślił, że ma to wpływ nie tylko na poziom bezpieczeństwa oraz wyszkolenia polskich żołnierzy. – Tworzą się przyjaźnie, które w życiu każdego wojskowego są nieocenione. Płk Gventer jest wychowankiem płk. Norrie, a więc dowódcy ABCT. Obaj ci oficerowie tradycją oparli się o First Cav, z którą miałem okazję być na misji afgańskiej. To procentuje – zapewniał gen. Jarosław Mika. Jednocześnie zauważył, że polscy żołnierze nie ustępują pola sojusznikom i są gotowi wspólnie realizować postawione przed nimi zadania.

Zgodnie z postanowieniami ustalonymi podczas zeszłorocznego szczytu w Warszawie, cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe zostaną rozlokowane na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz Polsce. Ich celem jest ochrona terytoriów najbardziej narażonych na agresję ze wschodu. Polska grupa batalionowa docelowo ma liczyć 1500 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. Pierwsze wspólne ćwiczenia wielonarodowej batalionowej grupy bojowej „Puma-15” zaplanowano na maj br.

Michał Zieliński

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON, Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Agent w generalskich szlifach
 
Na zakupy do sklepu AMW
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rubiny w walce z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na misjach święta inne niż zwykle
Podchorążowie za sterami Bielików
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Kontrakty na Raki i nowe mundury
MBDA w walce o „Narew”
Przeciwlotnicza Sona
Pilot F-16 oślepiony laserem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poszukiwania Magneto
Gotowi na „Defendera”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
NATO walczy z koronawirusem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy wiceminister w MON
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Specjalsi świętują
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Co z tegorocznym MSPO?
Patrioty z polskimi przyczepami
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Army of Medics
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Widzieć i nie być widzianym
Pracowity tydzień flotylli
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Online z mistrzami sportu
Partyzanci rozgromili ubeków
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO