moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Natowscy żołnierze odwiedzili Piotrków Trybunalski

Żołnierze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO od kilku dni są w drodze do swoich baz w przesmyku suwalskim. Dzisiejszy przystanek – Piotrków Trybunalski – był okazją do spotkania z mieszkańcami. – Jesteście tu, by bronić naszej niepodległości – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

– Amerykańska obecność w Polsce nie jest przejawem jakiegokolwiek dążenia do agresji. Odwrotnie, jest odpowiedzią na zagrożenia ze wschodu, jakie wiszą nad Polską i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej – mówił na zorganizowanym w Piotrkowie wojskowym pikniku Antoni Macierewicz. – Według decyzji NATO batalionowe grupy bojowe, rozlokowywane teraz na terenie wschodniej flanki, mają odstraszać i bronić. To jest wasze zadanie! – podkreślał minister.

Amerykańscy, brytyjscy oraz rumuńscy żołnierze wchodzący w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO są już w Polsce. Zgodnie z postanowieniami Sojuszu zmierzają do Orzysza i Bemowa Piskiego, gdzie wspólnie z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną będą realizować zadania w ramach wysuniętych sił NATO. Trzon jednostki stanowią amerykańscy żołnierze 2 Skrzydła 2 Pułku Kawalerii, którzy obecnie w liczbie ponad 800 żołnierzy i 70 wozów opancerzonych Stryker przemieszczają się przez Polskę. Jutro będzie można ich spotkać w Wesołej pod Warszawą, gdzie zaplanowali kolejny przystanek-piknik.

– Dzisiaj ze szczególnym wzruszeniem śpiewaliśmy kolejne zwrotki polskiego hymnu, powstałe w tych samych dekadach, w których Polacy walczyli o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dziś wy, żołnierze Stanów Zjednoczonych, przybyliście do Polski, by bronić naszej niepodległości. Zadanie to realizujecie, posługując się najnowocześniejszym sprzętem zbrojnym. Dzisiaj jego cząstkę widzimy na ulicach i placach Piotrkowa, jednak w tym samym czasie znacznie więcej uzbrojenia przemieszcza się na wschód Polski – mówił minister Macierewicz.

Słowom ministra wtórował ppłk Steven Gventer, dowódca Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej w Polsce. Zwrócił on uwagę na bardzo dobre przygotowanie oraz zgranie podległych mu żołnierzy. – Jesteśmy wystarczająco silni, by walczyć i zwyciężać, ale w głębi naszych serc mamy poczucie, że nie będziemy musieli tego robić. Nasz marsz nie ma na celu spowodowania konfliktu, ale jego uniknięcie i odstraszenie przeciwnika. Stany Zjednoczone są zaangażowane w obronę Europy i stoją ramię w ramię z polskimi sojusznikami. To jest nasz nowy dom i to jest także dom naszych rodzin – zapewniał podpułkownik Steven Gventer.

Na uroczystościach w Piotrkowie Trybunalskim żołnierzy NATO witał także generał dywizji Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Jest to wyjątkowy dzień dla naszej armii. Niedawno do Żagania przybyła amerykańska Brygadowa Pancerna Grupa Bojowa, dziś spotykamy się z pododdziałem NATO – mówił.

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych podkreślił, że ma to wpływ nie tylko na poziom bezpieczeństwa oraz wyszkolenia polskich żołnierzy. – Tworzą się przyjaźnie, które w życiu każdego wojskowego są nieocenione. Płk Gventer jest wychowankiem płk. Norrie, a więc dowódcy ABCT. Obaj ci oficerowie tradycją oparli się o First Cav, z którą miałem okazję być na misji afgańskiej. To procentuje – zapewniał gen. Jarosław Mika. Jednocześnie zauważył, że polscy żołnierze nie ustępują pola sojusznikom i są gotowi wspólnie realizować postawione przed nimi zadania.

Zgodnie z postanowieniami ustalonymi podczas zeszłorocznego szczytu w Warszawie, cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe zostaną rozlokowane na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz Polsce. Ich celem jest ochrona terytoriów najbardziej narażonych na agresję ze wschodu. Polska grupa batalionowa docelowo ma liczyć 1500 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. Pierwsze wspólne ćwiczenia wielonarodowej batalionowej grupy bojowej „Puma-15” zaplanowano na maj br.

Michał Zieliński

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON, Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi na wysokościach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Z maratonu programowania do wojska
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Dead to the World
Selekcja w pigułce
Groźny jak Tallboy
Irańskie szachy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Klasy wojskowe po nowemu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polscy weterani i książę Harry
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy nurkowie na Islandii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
„Górale” zdobywają miasto
Stalin czekał i kalkulował
Polska nie pozostanie osamotniona
Sprawdzają Brutusa
Umowa na Feniksy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Oko na Europę
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja Sokołów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Cienka niebieska linia
Wojsko wraca do Łomży
Thin Blue Line
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Samochód do desantowania
Agresja sowieckiego kolosa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pamięć o tragedii
Walka i dyplomacja
Chorwacki test polskich kadetów
Modernizacja starów 266
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Iranian Chess Game
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
GROM Challenge
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO