moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenie pododdziałów dalekiego rozpoznania

Na obiektach szkoleniowych OSP WL Orzysz oraz w garnizonach Giżycko i Braniewo, zwiadowcy z 9 pułku rozpoznawczego wspólnie z żołnierzami innych Rodzajów Wojsk i we współpracy ze Strażą Graniczną oraz Policją, wzięli udział w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym pk. JASTRZĄB-17. Tematem ćwiczenia było prowadzenie działań rozpoznawczych w operacji obronnej.

Ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. JASTRZĄB-17 przeprowadzone w dniach 26-31 marca 2017 roku to najważniejsze tegoroczne ćwiczenie sprawdzające dla kompanii dalekiego rozpoznania z 9 pułku rozpoznawczego. Założona skala i rozmach ćwiczenia oraz nowatorskie podejście do realizacji ćwiczenia taktyczno-specjalnego dały możliwość udziału w ćwiczeniu wydzielonym elementom z innych rodzajów wojsk. Organizacje ćwiczenia wsparli swoim udziałem żołnierze z 4 pułku chemicznego z Brodnicy, 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, 11 pułku artylerii z Węgorzewa, Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Koordynacji Obszaru Powietrznego z Inowrocławia oraz pilot samolotu myśliwsko-szturmowego Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina. Należy tu również wspomnieć o użyciu samolotu transportowego CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowców Mi-17 wydzielonych z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, dzięki którym dokonano przerzutu elementów rozpoznawczych do wyznaczonych rejonów drogą powietrzną.

Opracowany scenariusz ćwiczenia zakładał prowadzenie działań w środowisku walki łączącym elementy wojny konwencjonalnej z działaniami nieregularnymi, mieszczącymi się w definicji wojny hybrydowej. Co niezwykle ważne – po raz kolejny w ćwiczeniu naszych zwiadowców wzięły udział również elementy układu pozamilitarnego – Policja oraz Placówka Straż Granicznej z Braniewa.

Jednym z istotnych zagadnień było pokonywanie rejonu skażonego. W etapie tym ważnym ogniwem był pluton likwidacji skażeń z 4 pchem. Zabiegi likwidacji skażeń potwierdziły wysoki poziom profesjonalizmu naszych kolegów z Brodnicy. Udział w ćwiczeniu bezzałogowych statków powietrznych z 12 BBSP umożliwił kierownictwu ćwiczenia dokonania oceny prawidłowego prowadzenia działań przez poszczególne elementy ćwiczących pododdziałów. Możliwość wsparcia ćwiczących pododdziałów komponentami zadaniowymi wpływała na sposób działania zwiadowców w kolejnych etapach ćwiczenia.

Istotnym czynnikiem była obecność Taktycznego Zespołu Koordynacji Przestrzeni Powietrznej umożliwiającego współdziałanie zwiadowcy z 9 pr z pilotem samolotu Su-22 w ramach naprowadzania ognia statków powietrznych na cele naziemne. Podobną rolę odegrała Sekcja Wysuniętych Obserwatorów z 11 pa w ramach naprowadzania ognia artylerii na cele. Finalnym działaniem w czasie ćwiczenia była realizacja zasadzek i napadów na elementy ugrupowania przeciwnika podgrywane przez pozorację. Ćwiczenie zakończono dziennymi i nocnymi strzelaniami sytuacyjnymi na terenie OSP WL Orzysz.

Epizody taktyczne zawarte w ćwiczeniu pk. JASTRZĄB-17 były charakterystyczne dla prowadzenia rozpoznania we współczesnych konfliktach zbrojnych. Dzięki zaangażowaniu zaproszonych komponentów zadaniowych oraz SG i Policji uzyskano wysoki realizm działań. Włożony w ćwiczenie trud i wysiłek żołnierski oraz wykazane zaangażowanie zwiadowców 9 pr, wspieranych aktywnością zaproszonych komponentów zadaniowych oraz układu pozamilitarnego, stanowi dowód wysokiego profesjonalizmu i umiejętności działania zgodnie z bojowym przeznaczeniem.

Tekst: mjr Grzegorz Skalski

red. PZ

autor zdjęć: mjr Grzegorz Skalski

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nauka zimowego pływania
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Arsenał Iranu
Militaria na Zamku Królewskim
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Double Eagle po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Iran uderza w USA
Podziemna potęga
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
JWK z odznaką pamiątkową
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Krwawe walki o Monte Cassino
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Darłowo czeka na śmigłowce
Rywalizacja strzelców wyborowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
For the Right Cause
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Klasy wojskowe po nowemu
Śmierć bohatera
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Stulatka hydrografia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Chciałem walczyć z Niemcami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Security Game
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Obradowała Rada Gabinetowa
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Symulatory strzelań Rosomaków
Pretorianie na Mazurach
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Własne interesy Europy
Nowy wiceminister w MON
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO