moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zapłacimy mniej za patrioty?

Umowa na realizację programu Wisła, czyli zakupu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu ma zostać zawarta pod koniec roku. Dwa lata później pierwsze baterie trafią do Polski. Nadal trwają negocjacje, dotyczące transferu technologii, resort obrony chce bowiem, aby przynajmniej połowa systemu była produkowana w Polsce.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele MON przedstawili stan prac nad realizacją programu systemu obrony przeciwlotniczej o kryptonimie „Wisła”. – Zakończyliśmy bardzo waży etap naszych rozmów związanych z pozyskiwaniem rakiet średniego zasięgu systemu antyrakietowego, który ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo – mówił minister obrony Antoni Macierewicz.

Będzie taniej?

REKLAMA

Szef MON poinformował, że Polska wystosowała do amerykańskiego rządu kolejne, zaktualizowane pytanie, tzw. Letter of Request. Wiąże się ono z tym, że podczas negocjacji nasz kraj zrezygnował z zakupu rakiet GEM-T. Ustalono bowiem, że system będzie wyposażony w tańsze rakiety Sky-Ceptor, za to w dużo większej liczbie. Zmianie ma ulec także cena patriotów. Dotychczas szacowano, że Wisła będzie jednym z najdroższych programów realizowanych przez resort. Jego koszt miał wynieść 50 miliardów złotych, jednak jak mówił minister Macierewicz, Polska nie może zapłacić za system więcej niż 30 miliardów złotych.

Dotychczas przedstawiciele ministerstwa i amerykańskiej firmy Raytheon, która jest producentem systemu Patriot ustalili, że Polska kupi 8 baterii. Wszystkie mają być wyposażone w najnowocześniejszy sieciocentryczny system IBCS (Integrated Battle Command System), umożliwiający współdziałanie patriotów z systemami antyrakietowymi, którymi będzie dysponować Polska.

Czy połowa produkcji trafi do PGZ

To jednak nie wszystko. Polski rząd chce, aby przynajmniej połowa produkcji patriotów miała miejsce w naszym kraju. – Nie chcemy, aby polskie zakłady były miejscem, gdzie tylko rakiety się montuje, chcemy, aby były producentem i dostawcą tego sprzętu – mówił wiceminister Bartosz Kownacki. – Naszą ambicją jest również produkcja rakiet low-costowych, które później znajdą zastosowanie także w innych krajach, które mają system Patriot – podkreślił.

Z tego obrotu sprawy zadowolony jest Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdyż to właśnie spółki podległe PGZ miałyby zająć się produkcją systemu. – Zakup systemu Wisła przez MON i współpraca z firmą Raytheon jest dla nas szansą na rozwój i zdobywanie nowych rynków – mówił.

Natomiast prezes Raytheona w Europie William Schmieder zapewniał, że koncern będzie ściśle i na zasadach partnerskich współpracował z polskim przemysłem oraz rządami Polski i USA, aby dostarczyć Polsce baterie. Przypomniał także, że system użytkowany przez 5 państw NATO, od 1 stycznia 2015 roku w trakcie operacji bojowych przechwycił ponad 100 taktycznych pocisków balistycznych.

Umowa pod koniec roku

– O ile wszystkie nasze warunki zostaną spełnione, pod koniec roku podpiszemy umowę na zakup systemu Patriot – mówił minister Macierewicz.

Dwie pierwsze baterie miałyby trafić do Polski w ciągu dwóch lat od momentu podpisania umowy. Obie strony ustaliły już, że baterie będą miały radary sektorowe RTN. Dopiero w trzeciej dostarczonej baterii pojawi się radar dookólny AESA GaN, umożliwiający obserwację przestrzeni w promieniu 360 stopni. Z czasem dwie pierwsze baterie również mają zostać w niego wyposażone.
Negocjacje potrwają jeszcze kilka miesięcy, ale jak zapewniali przedstawiciele resortu obrony, od dziś przyspieszą tempa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Anna Jakubczyk/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
As w potrzasku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żadnej kapitulacji
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nieoczekiwany test z gotowości
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sztuka szukania niedoskonałości
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Rakiety w celu
Obradowała Rada Gabinetowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Defense Without Politics
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Sukcesy sportowców w mundurach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Poprad w kolejnej jednostce
PKW Orlik na półmetku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Programiści w walce z koronawirusem
Gen. Mika jest już zdrowy!
Nowy wiceminister w MON
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
H.E.L.P. na pandemię
Nowa misja polskich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Wirtualny dzień otwarty
Misje w cieniu pandemii
Walka z niewidzialnym wrogiem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Certyfikacja na „Tarczowni”
Następca RPG-7
Rajd porucznika „Podkowy”
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Trzy cele na ścieżce
Gorąca północ
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
„Gwiezdne wojny” Reagana
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Początek katyńskiej zbrodni
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sześć dekad pod wirnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO