moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zapłacimy mniej za patrioty?

Umowa na realizację programu Wisła, czyli zakupu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu ma zostać zawarta pod koniec roku. Dwa lata później pierwsze baterie trafią do Polski. Nadal trwają negocjacje, dotyczące transferu technologii, resort obrony chce bowiem, aby przynajmniej połowa systemu była produkowana w Polsce.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele MON przedstawili stan prac nad realizacją programu systemu obrony przeciwlotniczej o kryptonimie „Wisła”. – Zakończyliśmy bardzo waży etap naszych rozmów związanych z pozyskiwaniem rakiet średniego zasięgu systemu antyrakietowego, który ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo – mówił minister obrony Antoni Macierewicz.

Będzie taniej?

Szef MON poinformował, że Polska wystosowała do amerykańskiego rządu kolejne, zaktualizowane pytanie, tzw. Letter of Request. Wiąże się ono z tym, że podczas negocjacji nasz kraj zrezygnował z zakupu rakiet GEM-T. Ustalono bowiem, że system będzie wyposażony w tańsze rakiety Sky-Ceptor, za to w dużo większej liczbie. Zmianie ma ulec także cena patriotów. Dotychczas szacowano, że Wisła będzie jednym z najdroższych programów realizowanych przez resort. Jego koszt miał wynieść 50 miliardów złotych, jednak jak mówił minister Macierewicz, Polska nie może zapłacić za system więcej niż 30 miliardów złotych.

Dotychczas przedstawiciele ministerstwa i amerykańskiej firmy Raytheon, która jest producentem systemu Patriot ustalili, że Polska kupi 8 baterii. Wszystkie mają być wyposażone w najnowocześniejszy sieciocentryczny system IBCS (Integrated Battle Command System), umożliwiający współdziałanie patriotów z systemami antyrakietowymi, którymi będzie dysponować Polska.

Czy połowa produkcji trafi do PGZ

To jednak nie wszystko. Polski rząd chce, aby przynajmniej połowa produkcji patriotów miała miejsce w naszym kraju. – Nie chcemy, aby polskie zakłady były miejscem, gdzie tylko rakiety się montuje, chcemy, aby były producentem i dostawcą tego sprzętu – mówił wiceminister Bartosz Kownacki. – Naszą ambicją jest również produkcja rakiet low-costowych, które później znajdą zastosowanie także w innych krajach, które mają system Patriot – podkreślił.

Z tego obrotu sprawy zadowolony jest Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdyż to właśnie spółki podległe PGZ miałyby zająć się produkcją systemu. – Zakup systemu Wisła przez MON i współpraca z firmą Raytheon jest dla nas szansą na rozwój i zdobywanie nowych rynków – mówił.

Natomiast prezes Raytheona w Europie William Schmieder zapewniał, że koncern będzie ściśle i na zasadach partnerskich współpracował z polskim przemysłem oraz rządami Polski i USA, aby dostarczyć Polsce baterie. Przypomniał także, że system użytkowany przez 5 państw NATO, od 1 stycznia 2015 roku w trakcie operacji bojowych przechwycił ponad 100 taktycznych pocisków balistycznych.

Umowa pod koniec roku

– O ile wszystkie nasze warunki zostaną spełnione, pod koniec roku podpiszemy umowę na zakup systemu Patriot – mówił minister Macierewicz.

Dwie pierwsze baterie miałyby trafić do Polski w ciągu dwóch lat od momentu podpisania umowy. Obie strony ustaliły już, że baterie będą miały radary sektorowe RTN. Dopiero w trzeciej dostarczonej baterii pojawi się radar dookólny AESA GaN, umożliwiający obserwację przestrzeni w promieniu 360 stopni. Z czasem dwie pierwsze baterie również mają zostać w niego wyposażone.
Negocjacje potrwają jeszcze kilka miesięcy, ale jak zapewniali przedstawiciele resortu obrony, od dziś przyspieszą tempa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Anna Jakubczyk/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Ślązak” gotowy do służby
 
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Codziennie składamy legunom raport
Nowy wiceminister w MON
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Tyraliera terytorialsów
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wołyńskie lwie serca
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
101 lat Niepodległej!
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowa spółka lotnicza PGZ
Jani, Miraculously Saved
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Najwyższy skok w tandemie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wojsko na Biegu Niepodległości
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Awanse na 11 listopada
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Thin Blue Line
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
68W Means Lifesaver
Black Jack ściąga do Polski
Logistycy w akcji
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Razem się szkolą, razem walczą
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojny wygrywa rezerwa
Polacy świętowali niepodległość
GROM na kursie działań specjalnych
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
O służbach specjalnych na ASzWoj
Klasy wojskowe po nowemu
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Podaruj upominek kombatantowi
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak Polacy wyzwalali Bredę
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Cybersec’19
Mroczne serce okupowanej Europy
Niechciany traktat
Plan modernizacji marynarki wojennej
PESCO z polskim projektem
Symbol zaklęty w dacie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO