moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bojowe psy weszły na okręt

Przeszukiwały ciasne pomieszczenia okrętu, by odnaleźć ukrywających się terrorystów, a gdy ich wykryły sprawnie obezwładniały. Takie zadania musiały wykonywać dwa owczarki – pierwsze psy bojowe w polskiej policji. Wraz z przewodnikami wzięły one udział w szkoleniu antyterrorystycznym prowadzonym we współpracy z marynarzami z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Przecieramy szlaki – mówi asp. Rafał Tarnik, instruktor z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To dlatego, że na pokładach okrętów marynarki czworonogi nigdy nie ćwiczyły. W samej policji psy bojowe to także nowość. Bo do tej pory były one wykorzystywane podczas patroli do poszukiwania narkotyków. – Zadaniem psów bojowych jest wspomaganie oddziałów antyterrorystycznych. Podążają tropem przestępców, wchodzą do pomieszczeń, w których ukrywają się poszukiwani i pomagają ich obezwładnić – wylicza asp. Tarnik. – Takie zwierzęta musi cechować ponadprzeciętna odwaga, odporność na hałas czy rozwinięta zdolność do aportowania. Niełatwo jest wytypować psy mające odpowiednie predyspozycje. A to dopiero początek, bo przecież samo szkolenie też jest trudne – dodaje.

Psy bojowe służą w policji niemieckiej, francuskiej czy węgierskiej. Polska dołączyła do tego grona niedawno. – Mamy dwa psy: owczarka holenderskiego i belgijskiego. Właśnie jesteśmy w trakcie pierwszego specjalistycznego szkolenia przewodników – tłumaczy asp. Tarnik. W kursie bierze udział dwóch instruktorów oraz dwóch funkcjonariuszy z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. W programie szkolenia znalazły się między innymi przeloty samolotem, a także desantowanie się na linach z pokładu śmigłowca. Ostatnie dni policjanci spędzili w porcie wojennym w Świnoujściu. – Realizowali zadania zarówno na nabrzeżu, jak i pokładzie jednego z okrętów transportowo-minowych typu „Lublin”. W czwartek na kilka godzin wyszli w morze na pokładzie kutra transportowego – informuje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Asp. Tarnik podkreśla, że organizatorom szkolenia zależy na tym, by przygotować psy do pracy w skrajnie różnych warunkach. – Na okręcie mamy ciasne korytarze, niewielkie pomieszczenia, mnóstwo przewodów, butli i... zapachów. Do tego jeszcze dochodzi kołysanie – wylicza. Zdobyte w ten sposób doświadczenie, może pomóc psom i ich przewodnikom w wykonywaniu zadań na przykład na pokładach jednostek cywilnych. – Szkolenie potrwa do końca maja. Potem przewodników i psy czeka egzamin – zapowiada asp. Tarnik.

Marynarka wojenna współpracuje z policją regularnie. – Okazję stanowią na przykład manewry „Renegade-Kaper”, które pozwalają na przećwiczenie wariantów związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu terrorystycznemu – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski. Manewry prowadzone są w powietrzu, na morzu i lądzie, zaś policja pomaga między innymi w zabezpieczeniu portowej infrastruktury. Ale to oczywiście nie wszystko. W grudniu ubiegłego roku policyjni antyterroryści z Gdańska trenowali z marynarzami 13 Dywizjonu Trałowców. Scenariusz zakładał, że na pokładzie zacumowanego w gdyńskim porcie okrętu ORP „Czajka” ktoś podłożył bombę. Załoga musiała się ewakuować, a policjanci mieli za zadanie znaleźć ładunek, zneutralizować go i zebrać ślady potrzebne do prowadzenia śledztwa. W takich przypadkach funkcjonariusze współpracują zarówno z żandarmerią wojskową, jak i marynarzami. – Policyjne psy szkoliły się u nas po raz pierwszy. Jesteśmy jednak otwarci na organizację kolejnych tego typu przedsięwzięć – podsumowuje kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


We Are Where We Are Needed
 
„Czajka” składa skrzydła
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Na granicy nieco spokojniej
W Sejmie o kondycji PGZ
Prezydent z wizytą na granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Zespół NATO na bojowo
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Kandydaci do „armii mistrzów” na szkoleniu
W jedynym słusznym kierunku
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
„Murem za polskim mundurem”
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Nauka kruszenia lodu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Święto żołnierzy artylerii
Bryza na południowej flance
Chodziarz szykuje się do defilady
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
SOMA dla specjalsów
Legioniści wkraczają do Warszawy
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Mielec wraca do odrzutowców
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Pierwsze Żmije na granicy
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Śladem „białych kurierów”
Sojusznicze wsparcie na granicy
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Lekcja wojska od górali
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Afganistan. Czas wracać do domu
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Działamy szybko i zdecydowanie
Harduny dla strażaków?
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Aktywność migrantów powoli spada
Na straży nienaruszalności
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nastał dzień krwi i chwały…
Orlik po raz dziesiąty
„Tumak ’21” na finiszu
Paczki świąteczne od PGZ
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Zmiany w szkoleniu podoficerów
W drodze do wojska
Oczy na wschodnią flankę
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
F-16 lecą na Litwę
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
35 medali wojskowych pływaków
Sojuszniczy ogień w Orzyszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO