moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci WAT dbają o swoją przyszłość

Jak pokierować swoją karierą i zdobyć wymarzoną pracę? Studenci, absolwenci oraz doktoranci Wojskowej Akademii Technicznej mogli się tego dowiedzieć podczas targów pracy „Przyszłość i kariera”, które zorganizowała dla nich uczelnia. Pracę, staże oraz praktyki oferowali przedstawiciele 28 firm.


Targi pracy „Przyszłość i kariera”, które odbyły się dziś w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej, były skierowane przede wszystkim do studentów, absolwentów i doktorantów WAT, ale uczelnia, za pośrednictwem biur karier mazowieckich szkół wyższych oraz urzędów pracy, zaprosiła również studentów innych uczelni. Podczas targów swoje oferty zaprezentowało 28 firm, zarówno państwowych, jak i z sektora prywatnego. Wśród nich m.in. Bosch, Delphi, Orange, PKO czy Transbit. Oczywiście nie zabrakło też przedstawicieli przemysłu obronnego.

– Każdy z wystawców miał 4-5 konkretnych ofert pracy, stażu lub praktyk – mówi Karol Kwietniewski, koordynator Biura Karier WAT, które było organizatorem wydarzenia. – Firmy, które zaprosiliśmy do udziału w targach, zostały dobrane tak, aby studenci i absolwenci każdego z kierunków WAT mogli znaleźć coś dla siebie – dodaje.

– Wojskowe Zakłady Elektroniczne cały czas się rozwijają. Powstało u nas między innymi centrum systemów rakietowych NSM Kongsberg i dlatego poszukujemy nowych pracowników, głównie elektroników, ale także konstruktorów, informatyków oraz programistów – mówi Zdzisław Zieliński, przedstawiciel firmy. – Pracą u nas zainteresowani są także studenci pierwszego czy drugiego roku. Podpowiadamy im, jak powinni ukierunkować swoją edukację, aby mieć szansę ją otrzymać – dodaje Marek Szymański z WZE. – Cały czas kształci się przede wszystkim operatorów poszczególnych systemów, a nie ich konstruktorów, a to takich ludzi nam najbardziej brakuje – dodaje.

Konkretne oferty pracy oferowała także firma Mesko, która zajmuje się produkcją rakiet i amunicji. – Nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do absolwentów mechatroniki, budowy maszyn czy chemii. Poszukujemy laborantów, specjalistów do spraw kontroli jakości, technologów, konstruktorów – wyjaśnia Grzegorz Kosierkiewicz, kierownik działu zarządzania kadrami firmy Mesko. – Każda osoba zainteresowana pracą u nas wypełniała ankietę, w której opisywała swoje doświadczenie, a także oczekiwania dotyczące stanowiska, które chciałaby zajmować. Mamy kilkadziesiąt kwestionariuszy, wszystkie zostaną przeanalizowane, a najlepsi otrzymają propozycję pracy lub praktyk – dodaje.

Największe zainteresowanie targami wykazali studenci z kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem. – Szukamy pracy lub praktyk, w trakcie których będzie można zdobyć doświadczenie – mówili Artur i Olek, studenci trzeciego roku informatyki. – Odwiedziłem właśnie stoisko firmy Baak. Jej oferta bardzo mnie zainteresowała, więc jak tylko wrócę do domu, złożę aplikację – dodaje Łukasz, który chciałby pracować jako programista.

Przez cały czas trwania imprezy nie malała także kolejka do doradcy zawodowego. Na specjalnie przygotowanym przez uczelnię stanowisku można było skorzystać z porad eksperta. Dotyczyły one budowania kariery, zagadnień formalnoprawnych związanych z różnymi formami zatrudnienia oraz prawidłowego składania aplikacji.

W ramach targów odbyły się także wykłady dotyczące budowania kariery zawodowej. Słuchacze mogli m.in. dowiedzieć się, w jaki sposób założyć i prowadzić własną firmę, jak wygląda praca w agencjach rządowych, a także zasięgnąć informacji o najnowszych wersjach oprogramowania, które jest przydatne w pracy inżyniera. – Zorganizowano także różne konkursy, na przykład na najlepiej przygotowane CV. Wśród nagród były między innymi tablety, laptop, konsola Xbox One czy wkrętarka – wylicza Grażyna Palczak, rzecznik prasowy WAT.

Organizatorem targów pracy „Przyszłość i kariera” było Biuro Karier Wojskowej Akademii Technicznej. Mimo że podobne wydarzenia miały już wcześniej miejsce, nigdy dotąd nie odbywały się na tak dużą skalę.

Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Dziś na wydziałach Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Logistyki, Mechaniki, Mechatroniki i Lotnictwa, Nowych Technologii i Chemii oraz Optoelektroniki kształci się ponad 10 tys. studentów. Wśród nich są zarówno podchorążowie, jak i cywile. W akademii są także prowadzone badania z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa na rzecz Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Naukowcy WAT uczestniczą też w wielu międzynarodowych przedsięwzięciach naukowo-badawczych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magda Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
 
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Następca RPG-7
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poprad w kolejnej jednostce
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
PKW Orlik na półmetku
Iran uderza w USA
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Sukcesy sportowców w mundurach
Bomby w Odrze
Nowy wiceminister w MON
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Żadnej kapitulacji
Dwa oblicza agenta wywiadu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Gen. Mika jest już zdrowy!
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Certyfikacja na „Tarczowni”
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Ochotnik do Polski
Sześć dekad pod wirnikiem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Początek katyńskiej zbrodni
Rajd porucznika „Podkowy”
Obradowała Rada Gabinetowa
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Nowa misja polskich żołnierzy
Edukacja na platformie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Rakiety w celu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Trzy cele na ścieżce
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO