moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko fundamentem polskiej niepodległości

Ekscelencje, księża biskupi,
Panowie generałowie, panowie ministrowie, parlamentarzyści,
Panie i Panowie oficerowie!

Nie przypadkiem, w tym szczególnym dniu, w Dniu Flagi, w dniu dumy i chwały narodu polskiego, i w przeddzień 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jako do pierwszych zwróciłem się do przedstawicieli kościoła katolickiego i wszystkich obrządków chrześcijańskich. Zrobiłem tak dlatego, że mało kto wie, jak wielki był wkład kościoła katolickiego w uchwalenie Konstytucji 3 Maja w takim właśnie kształcie, jaki ona ostatecznie uzyskała. W kształcie, który w czasach wrogości do kościoła, wrogości do chrześcijaństwa, wrogości do całej wielkiej spuścizny chrześcijańskiej historii Europy pozwolił uchwalić konstytucję zbudowaną na wartościach chrześcijańskich, na katolickiej nauce społecznej, budującą ład społeczny i państwowy, w którym punktem odniesienia były wartości ewangeliczne, i była świadomość, że państwo musi być zbudowane zgodnie z tymi wartościami. Dlatego właśnie pozwoliłem sobie ekscelencjo, przede wszystkim zwrócić się dzisiaj do ekscelencji, do biskupów polowych wszystkich obrządków.

Ale to nie znaczy, byśmy mogli dzisiaj zapomnieć, że fundamentem, źródłem i siłą polskiej niepodległości było, jest i pozostanie Wojsko Polskie. Tak było w tamtych dniach końca XVIII wieku, tak było później, tak jest także dzisiaj. Wielkie, nieprzemijające osiągnięcia Wojska Polskiego w ciągu całego tysiąclecia, budują polską tradycję niepodległościową, są punktem odniesienia w naszym myśleniu o dniu dzisiejszym, o przyszłości, o naszym bezpieczeństwie. To właśnie dlatego ten dzień, dzień barw narodowych, dzień w którym każdy z Polaków przypomina sobie i przywołuje na pamięć wielkie, czasem trudne, czasem dramatyczne, ale zawsze wielkie chwile z naszej historii, wybraliśmy na awanse oficerskie, na odznaczenia, na dzień, w którym armia pokazuje swoich najlepszych z najlepszych, opinii publicznej.
360 oficerów, 140 podpułkowników i pułkowników, można by powiedzieć kropla w morzu. Ale jesteście reprezentantami tej wielkiej rzeszy żołnierzy, którzy w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy awansowali, którzy w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy rozpoczęli zmieniać polską armię. To jest 21 tysięcy awansów podoficerskich, to jest 5 tysięcy awansów szeregowych i to jest ponad 5 tysięcy awansów oficerów starszych: podpułkowników, pułkowników i generałów.

Chcę z tego miejsca serdecznie podziękować Szefowi Sztabu Generalnego, Dowódcy Generalnemu, Dowódcy Operacyjnemu, Dowódcy Żandarmerii Wojskowej, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej i panu generałowi Głąbowi za wybór, wskazanie i decyzję, którą ja jedynie podpisałem. Ale podpisałem z dumą, radością i przekonaniem, że wszyscy z Was dzisiaj mianowani, tak jak wszyscy, którzy zostali mianowani w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy podejmą trud i wyzwanie. Bo trudem i wyzwaniem jest pełnienie wyższych funkcji, bo trudem i wyzwaniem jest służenie w wyższym stopniu, bo trudem i wyzwaniem jest bycie przywódcą armii polskiej.

REKLAMA

Na was spada ten wielki obowiązek, nie tylko dowodzenia żołnierzami, nie tylko świecenia swoim przykładem, ale także kształtowaniem w żołnierzach polskich myśli, pamięci i wiedzy historycznej, o tym czym jest armia polska i czym jest polska tradycja. Właśnie dzisiaj być może dobrze dwa słowa na ten temat powiedzieć. Bo jak wspomniałem – Dzień Flagi, dzień barw narodowych, to duma i chwała. Konstytucja 3 maja, to wielki spadek, tradycja i zobowiązanie. Ale przecież nie każde czyny i nie zawsze wchodzą w tę wielką skarbnicę tradycji narodowej, tradycji żołnierskiej, która formuje Wasze czyny, Wasze decyzje, Wasz patriotyzm, Waszą służbę żołnierską na co dzień.

Gdy po latach rozbiorów wielcy twórcy polskiej niepodległości formowali na nowo armię polską nie czerpali z tradycji niemieckich czy austriackich, nie sięgali tradycji carskich, sięgali do tradycji czynu niepodległościowego, sięgali do wielkiej tradycji zwycięstw począwszy od Grunwaldu, Kircholmu, Orszy, Wiktorii Wiedeńskiej. I tak uformowali armię, która zwyciężyła bolszewików pod Warszawą, tak sformowali armię, która dała nam wielki Cud nad Wisłą, w blasku którego po dzień dzisiejszy armia polska może się rozwijać i naród polski może istnieć. Tak samo my, czerpiemy z tradycji powstania warszawskiego, czerpiemy z tradycji Armii Krajowej, czerpiemy z Narwiku i Monte Cassino. Ale czerpiemy też z tradycji tych, którzy nigdy broni nie złożyli, tych którzy walczyli z sowieckim okupantem także po roku 1945, z tradycji Szendzielarza, z tradycji Dekutowskiego, Zapory, z tradycji płk. Cieplińskiego, z tradycji wielkich obrońców Polski, Rzeczpospolitej, honoru i dumy wojska polskiego.

Dzisiaj, gdy przekazywałem Wam nominacje, gdy wręczaliśmy Wam odznaczenia miałem w pamięci ten straszny czas sowieckiej okupacji. Miałem w pamięci też ten czas, gdy tak niewielu wierzyło, że może przyjść kres opresji zewnętrznej. Dzisiaj musimy pamiętać o tym, jak wielu ludzi, jak wiele poświęciło, ile wysiłku wymagało, krwi, potu i łez Waszych matek, Waszych dziadów, by Polska była niepodległą. Ale też chcę jasno powiedzieć, że te odznaczenia, te nominacje przypadają tym żołnierzom, którzy szczególnie zasłużyli się w ostatnich latach dla polskiej armii i polskiego bezpieczeństwa, którzy, pod przywództwem swych dowódców, generałów potrafili tę armię rozpocząć przekształcać, którzy zasłużyli się zarówno podczas ćwiczeń Anakonda, największych sojuszniczych, jakie się w ogóle odbyły w historii Polski, ale także pracując nad przystosowaniem i zmianą naszej armii, tak żeby była zdolna wspólnie walczyć z sojusznikami z NATO i sojusznikami amerykańskimi. To dzięki Waszemu wkładowi pracy, wysiłkowi, zdolności, nowoczesnemu sposobowi myślenia, mamy dziś możliwość powiedzieć Polakom, w dniu 3 maja, Polska jest bezpieczna, Polska jest broniona nie tylko przez układy. Polska jest broniona siłą armii sojuszniczych, które ramię w ramię, z Wami bronią dzisiaj Ojczyzny. Bronią, odstraszają, są gwarancją, że będziemy mieli czas, by tę armię tak przekształcić, by wreszcie spełniła ten obowiązek, który jest jej wyznaczony w konstytucji. Ten obowiązek, który jest dla niej najważniejszy. Ten obowiązek, który jest dla niej źródłem, siłą i najważniejszym przesłaniem armii, armii polskiej w szczególności – obronić granice własnego państwa. To nie jest nowa teza. To nie jest coś, co by dzisiaj dopiero zostało sformułowane jako obowiązek armii. To jest naturalny obowiązek każdej armii. Ale warto dzisiaj przywołać tekst z przed 226 laty, tekst Konstytucji 3 Maja, która tak przywoływała obowiązki Wojska Polskiego i obowiązki narodu i obowiązki władz zwierzchnich:

„Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej. Wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych. Wojsko nic innego nie jest, tylko wyciągniętą siłą obronną i porządną z ogólnej siły narodu. Naród winien wojsku swojemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony. Wojsko, winno narodowi strzeżenie granic i spokojności powszechnej, słowem winno być jego najsilniejszą tarczą.”

Te słowa napisano przed ponad 200 laty. Te słowa, które mogą się wydawać kierowane przede wszystkim do tej najnowszej formacji, jaką jest piąty rodzaj Sił Zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej, dotyczą całej polskiej armii i dotyczą całego polskiego narodu i dotyczą wszystkich władz Rzeczpospolitej. Bowiem wojsko jest nie tylko dumą i chwałą narodu polskiego, ale jest jego tarczą, jest jego siłą.

Dla wojska naród winien szacunek. Dla wojska władze Rzeczypospolitej winne dopełnić obowiązku dobrego rządzenia i sprawienia, by to wojsko miało broń, by to wojsko miało dowódców, by to wojsko miało przewodnią ideę i myśl historyczno-polityczną, która sprawi że jego patriotyzm będzie siłą, pozwalającą na utrzymanie całości i niepodległości Rzeczpospolitej.

Przemówienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza podczas uroczystości wręczenia awansów oficerom oraz odznaczeń i medali resortowych żołnierzom i pracownikom wojska, 2 maja 2017 r.

Antoni Macierewicz , minister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chwała powstańcom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Galicyjskie przesilenie
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wojskowy Hot450Challenge
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Na misjach święta inne niż zwykle
Polsko-amerykańska współpraca
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Not Contaminated With Routine
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Cud Piłsudskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Skok na głęboką wodę
Online z mistrzami sportu
Druga kadencja prezydenta Dudy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Lato z czerwonym terrorem
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kurs dla saperskich ekspertów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Strzelnice dla terytorialsów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Hekatomba na Woli
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO