moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
V Dzień Cichociemnych

Pokazy sprzętu wojsk specjalnych i żandarmerii wojskowej, koncert wojskowych muzyków, oraz spotkanie z Aleksandrem Tarnawskim, ostatnim żyjącym cichociemnym – skoczkiem Armii Krajowej – to tylko część zaplanowanych na najbliższą sobotę atrakcji z okazji Dnia Cichociemnych w Warszawie.Impreza na warszawskim Ursynowie odbywa się już po raz piąty – zawsze w trzeci weekend maja. Wtedy to cichociemni i ich rodziny spotykają się w Warszawie z żołnierzami GROM-u – jednostki dziedziczącej tradycje legendarnych skoczków. – To wydarzenie nie tylko dla miłośników historii czy wojskowości. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o polskich bohaterach, tych z przeszłości i tych współczesnych – mówi Łukasz Ciołko, zastępca burmistrza dzielnicy Ursynów.

W tym roku piknik odbędzie się 20 maja w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie. Jego organizatorami są Urząd Dzielnicy Ursynów, Fundacja im. Cichociemnych i Fundacja Sprzymierzeni z GROM.

– Już od południa zachęcam do oglądania wystaw poświęconych wyposażeniu cichociemnych i żołnierzy GROM-u – mówi Grzegorz Wydrowski, prezes Fundacji Sprzymierzeni z GROM i były operator jednostki specjalnej. – Na pewno będzie można przymierzyć hełm czy kamizelkę kuloodporną, których kiedyś używali żołnierze GROM-u.

Dla fanów wojskowych pojazdów organizatorzy na Ursynów sprowadzą amerykański czołg Sherman oraz pojazd wojskowy Hamvee. – Będzie można wejść do środka maszyn, a nawet się nimi przejechać – zapewniają organizatorzy pikniku.

Atrakcją Dnia Cichociemnych będą też pokazy grup rekonstrukcyjnych. – Zaprosiliśmy rekonstruktorów, by odwiedzający piknik mogli zobaczyć historię wojskowości z bardzo bliska, a nie tylko z książek czy filmów – mówi zastępca burmistrza. Na pikniku będzie można zobaczyć rekonstruktorów z grup: Cichociemni, „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Special Operations Forces i 101 Airborne. Rekonstruktorzy zaprezentują m.in. jak wyglądało stanowisko bojowe 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu walk pod Arnhem. Prócz tego odbędą się pokazy walki, musztry, działań taktycznych. – Będzie dużo huku i dymu, a przy okazji dużo wiedzy – zachęca zastępca burmistrza i dodaje, że do dyspozycji uczestników pikniku będzie również strzelnica ASG, na której instruktorzy pokażą jak strzelać z replik broni palnej.

Na pikniku nie zabraknie muzyki. O godzinie 15.15 wystąpi grupa Pipes&Drums – zespół z Częstochowy, który gra szkocką muzykę na dudach. – Zaprosiliśmy ich nie tylko dlatego, że grają świetną muzykę, ale też by zrobić przyjemność Aleksandrowi Tarnawskiemu. Szkocka muzyka żegnała bowiem cichociemnych, gdy opuszczali ośrodek szkolenia Largo House pod Leven. Wiemy, że pan Tarnawski bardzo ją lubi – wyjaśnia Łukasz Ciołko. O godzinie 17 na scenie wystąpi Orkiestra Wojskowa w Warszawie.

Między koncertami, około godziny 15, na pikniku pojawi się Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny. – Dziś otrzymaliśmy informację, że z dużym prawdopodobieństwem będzie na Ursynowie. Jeśli więc dopisze nam pogoda, a cichociemnemu dobre samopoczucie, piknik będzie jedną z nielicznych okazji do poznania bohatera II wojny światowej – mówi Ciołko.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Tradycje cichociemnych przejęli żołnierze GROM-u, którzy co roku spotykają się z żyjącymi cichociemnymi oraz ich rodzinami.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Jak Polacy wyzwalali Bredę
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polacy świętowali niepodległość
Codziennie składamy legunom raport
PESCO z polskim projektem
Jani, Miraculously Saved
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Symbol zaklęty w dacie
Wojsko na Biegu Niepodległości
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wołyńskie lwie serca
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Klasy wojskowe po nowemu
Nowa spółka lotnicza PGZ
Eksperyment z przywództwa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plan modernizacji marynarki wojennej
68W Means Lifesaver
Black Jack ściąga do Polski
Nowy wiceminister w MON
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Podaruj upominek kombatantowi
Wyzwania polskiej fotoniki
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Razem się szkolą, razem walczą
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Logistycy w akcji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Tyraliera terytorialsów
Najwyższy skok w tandemie
Mroczne serce okupowanej Europy
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Thin Blue Line
GROM na kursie działań specjalnych
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Niechciany traktat
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
101 lat Niepodległej!
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awanse na 11 listopada
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Obrona bez polityki
T-72 strzelają na poligonie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO