moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
V Dzień Cichociemnych

Pokazy sprzętu wojsk specjalnych i żandarmerii wojskowej, koncert wojskowych muzyków, oraz spotkanie z Aleksandrem Tarnawskim, ostatnim żyjącym cichociemnym – skoczkiem Armii Krajowej – to tylko część zaplanowanych na najbliższą sobotę atrakcji z okazji Dnia Cichociemnych w Warszawie.Impreza na warszawskim Ursynowie odbywa się już po raz piąty – zawsze w trzeci weekend maja. Wtedy to cichociemni i ich rodziny spotykają się w Warszawie z żołnierzami GROM-u – jednostki dziedziczącej tradycje legendarnych skoczków. – To wydarzenie nie tylko dla miłośników historii czy wojskowości. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o polskich bohaterach, tych z przeszłości i tych współczesnych – mówi Łukasz Ciołko, zastępca burmistrza dzielnicy Ursynów.

W tym roku piknik odbędzie się 20 maja w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie. Jego organizatorami są Urząd Dzielnicy Ursynów, Fundacja im. Cichociemnych i Fundacja Sprzymierzeni z GROM.

– Już od południa zachęcam do oglądania wystaw poświęconych wyposażeniu cichociemnych i żołnierzy GROM-u – mówi Grzegorz Wydrowski, prezes Fundacji Sprzymierzeni z GROM i były operator jednostki specjalnej. – Na pewno będzie można przymierzyć hełm czy kamizelkę kuloodporną, których kiedyś używali żołnierze GROM-u.

REKLAMA

Dla fanów wojskowych pojazdów organizatorzy na Ursynów sprowadzą amerykański czołg Sherman oraz pojazd wojskowy Hamvee. – Będzie można wejść do środka maszyn, a nawet się nimi przejechać – zapewniają organizatorzy pikniku.

Atrakcją Dnia Cichociemnych będą też pokazy grup rekonstrukcyjnych. – Zaprosiliśmy rekonstruktorów, by odwiedzający piknik mogli zobaczyć historię wojskowości z bardzo bliska, a nie tylko z książek czy filmów – mówi zastępca burmistrza. Na pikniku będzie można zobaczyć rekonstruktorów z grup: Cichociemni, „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Special Operations Forces i 101 Airborne. Rekonstruktorzy zaprezentują m.in. jak wyglądało stanowisko bojowe 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu walk pod Arnhem. Prócz tego odbędą się pokazy walki, musztry, działań taktycznych. – Będzie dużo huku i dymu, a przy okazji dużo wiedzy – zachęca zastępca burmistrza i dodaje, że do dyspozycji uczestników pikniku będzie również strzelnica ASG, na której instruktorzy pokażą jak strzelać z replik broni palnej.

Na pikniku nie zabraknie muzyki. O godzinie 15.15 wystąpi grupa Pipes&Drums – zespół z Częstochowy, który gra szkocką muzykę na dudach. – Zaprosiliśmy ich nie tylko dlatego, że grają świetną muzykę, ale też by zrobić przyjemność Aleksandrowi Tarnawskiemu. Szkocka muzyka żegnała bowiem cichociemnych, gdy opuszczali ośrodek szkolenia Largo House pod Leven. Wiemy, że pan Tarnawski bardzo ją lubi – wyjaśnia Łukasz Ciołko. O godzinie 17 na scenie wystąpi Orkiestra Wojskowa w Warszawie.

Między koncertami, około godziny 15, na pikniku pojawi się Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny. – Dziś otrzymaliśmy informację, że z dużym prawdopodobieństwem będzie na Ursynowie. Jeśli więc dopisze nam pogoda, a cichociemnemu dobre samopoczucie, piknik będzie jedną z nielicznych okazji do poznania bohatera II wojny światowej – mówi Ciołko.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji. Tradycje cichociemnych przejęli żołnierze GROM-u, którzy co roku spotykają się z żyjącymi cichociemnymi oraz ich rodzinami.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
 
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie znów w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Bon turystyczny także w wojsku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Chłopiec, który przyniósł śmierć
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Tak się zostaje prymusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Strzelnice dla terytorialsów
Szarża „Hallerczyka”
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek: misja
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Online z mistrzami sportu
Sprawdzony sojusznik
Chemicy do zadań specjalnych
Więcej celowników z PCO dla wojska
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Biblią w bolszewików
Polsko-amerykańska współpraca
Trwała odporność terytorialsów
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Świętuj z żołnierzami
Super Warrior w GROM-ie
Dla odważnych i walecznych
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO