moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie systemy w Patriotach

Na przełomie maja i czerwca amerykański koncern rakietowy Raytheon dostanie z Polski pierwszą partię systemów do identyfikacji statków powietrznych „swój-obcy”. Urządzenia opracowała firma PIT Radwar. – Od przyszłego roku będziemy je instalowali w modernizowanych zestawach rakietowych Patriot – mówi portalowi polska-zbrojna.pl  John Baird, wiceprezes Raytheona.

W amerykańskie zestawy rakietowe Patriot wyposażonych jest 13 armii na świecie. Niebawem w modernizowanych Patriotach producent broni – koncern Raytheon – będzie instalować polskie systemy IFF (Identification Friend or Foe).

Jak powiedział portalowi polska-zbrojna.pl John Baird, jeden z wiceprezesów Raytheona, na przełomie maja i czerwca do USA dotrze z Polski pierwsza partia systemów do identyfikacji swój-obcy. Opracowali jeinżynierowie z warszawskiej spółki PIT Radwar, którzy trzy lata rozpoczęli badania nad tego typu urządzeniem na potrzeby Patriotów.

W ubiegłym roku spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakończyła prace badawczo-rozwojowe nad systemami, których główną częścią jest antena i radar. Efekt okazał się na tyle dobry, że Raytheon zlecił ich produkcję seryjną. – Kontrakt w tej sprawie podpisaliśmy w listopadzie 2016 roku. Zgodnie z nim pierwsze anteny mają do nas trafić przed wakacjami, a wszystkie zamówione do końca roku. Od stycznia chcemy bowiem rozpocząć ich montaż w modernizowanych przez nas obecnie zestawach rakietowych Patriot– zapowiada John Baird.

Będą kolejne kontrakty?

PIT Radwar nie jest pierwszą polską firmą, której produkty będą wykorzystywane w modernizowanych Patriotach. Raytheon od kilku miesięcy w zestawach rakietowych instaluje wojskowe routery wyprodukowane przez bydgoski Teldat. Urządzenia zapewniają broni sieciocentryczną łączność. Szczegóły finansowe umowy z PIT Radwarem oraz z Teldatem nie zostały ujawnione.

Wiceprezes Raytheona zdradza jednak, że obecnie koncern negocjuje dwa inne kontrakty z polskimi firmami na produkcję podzespołów do Patriotów. Jakie to spółki i o jakie podzespoły chodzi? – Tego powiedzieć nie mogę ­– przyznaje John Baird, który w amerykańskim koncernie odpowiada m.in. za negocjacje z Polską dotyczące zakupów systemów Patriot w ramach programu Wisła (systemy antyrakietowe i przeciwlotnicze średniego zasięgu – ponad 100 kilometrów).

Eksperci wojskowi spekulują jednak, że nowe kontrakty mogą dotyczyć podzespołów do radaru dookólnego, nad którym pracuje Raytheon, czyli urządzenia obejmującego zasięgiem obszar 360 stopni. Sprzętem zainteresowana jest także polska armia, co znalazło odzwierciedlenie w złożonym niedawno przez nasz kraj zapytaniu ofertowym w sprawie Patriotów. – Radar ten jest przez nas obecnie intensywnie testowany i mogę zdradzić, że urządzenie ma już na koncie ponad tysiąc godzin bezawaryjnej pracy – komentuje Baird.

Negocjacje w sprawie zakupu Patriotów

Letter of Request, czyli zapytanie ofertowe w sprawie zestawów rakietowych Patriot zostało wysłane przez Inspektorat Uzbrojenia MON do amerykańskiej agencji implementacyjnej, czyli US Army Security Assistance Command, 7 września 2016 roku. Po kilku miesiącach negocjacji i rozmów z Amerykanami, rząd polski złożył 31 marca 2017 roku kolejny LoR w sprawie Patriotów, nakreślając w nim nowe warunki brzegowe – maksymalna cena 30 mld złotych, sieciocentryczny system dowodzenia i łączności IBCS już w pierwszych bateriach rakiet oraz zakup pocisków SkyCeptor zamiast GEM-T.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: raytheon.com

dodaj komentarz

komentarze

~pit
1496238120
Coś chyba się zdaje, że Patrioty nie zostaną kupione. Prędzej system Narew.
73-92-BB-86

Cienka niebieska linia
 
Klasy wojskowe po nowemu
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Agresja sowieckiego kolosa
Thin Blue Line
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
Irańskie szachy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Stalin czekał i kalkulował
Polscy nurkowie na Islandii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
W Indiach mieli swój drugi dom
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Głos (z) płonącej Warszawy
Chorwacki test polskich kadetów
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polscy weterani i książę Harry
Groźny jak Tallboy
Oko na Europę
Wojsko wraca do Łomży
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Modernizacja Sokołów
Sprawdzają Brutusa
Walka i dyplomacja
A Torn Subcontinent
„Górale” zdobywają miasto
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Dead to the World
Selekcja w pigułce
Umowa na Feniksy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
GROM Challenge
Modernizacja starów 266
Terytorialsi na wysokościach
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Z maratonu programowania do wojska
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pamięć o tragedii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO