moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Comarch Defence Platform – polska propozycja zintegrowanego systemu ISTAR

Systemy ISTAR (information, surveillance, target acquisition and reconnaissance) to rozwiązania, bez których efektywne wykonywanie zadań przez nowoczesne siły zbrojne czy wyspecjalizowane zespoły snajperskie nie byłoby możliwe. Dzięki systemom ISTAR, zapewniającym na polu walki bieżący dostęp do informacji oraz danych rozpoznawczych, dowódcy wszystkich szczebli mogą podejmować właściwe decyzje i dowodzić z pełną świadomością sytuacyjną pola walki.


Systemy ISTAR wykorzystują inteligentne procesy katalogowania, indeksacji, interakcje procesów, przetwarzania i analiz pozyskanych danych oraz informacji.

Istotną częścią systemów ISTAR jest moduł ISR, którego odpowiednikiem w systemach cywilnych jest GIS (Geographical Information System). Jego zadaniem jest przetwarzanie i dostarczanie aktualnych, dokładnych, istotnych, spójnych informacji i danych wywiadowczych oraz rozpoznawczych w celu wsparcia działań. Przykładami rozwiązań sensorycznych ISR wykorzystywanych na potrzeby systemów ISTAR są mi.in. satelity, załogowe samoloty rozpoznawcze U2 i bezzałogowe statki powietrzne. Systemy klasy ISTAR stanowią niezastąpione wsparcie informacyjne dla sił zbrojnych oraz stanowią cenne źródło informacji dla systemów klasy BMS czy C2IS.

Polskie rozwiązanie Comarch Defence Platform to zintegrowana platforma klasy C4ISR, ukierunkowana na funkcjonalność systemu klasy ISTAR. Nad ciągłym rozwojem platformy pracuje zespół specjalistów, mający pełny dostęp do kodów źródłowych i rozwiązań kryptograficznych. System umożliwia przetwarzanie i przekazywanie danych z niemal wszystkich rodzajów środków łączności. Comarch Defence Platform posiada pełną funkcjonalność świadomości sytuacyjnej SA dla systemów klasy ISTAR, C2IS oraz systemów JOINT ISR.

Architektura logiczna i funkcjonalna systemu bazuje na najlepszych światowych rozwiązaniach, sprawdzonych w boju. System jest w pełni skalowalny, posiada zaimplementowane mechanizmy bezpieczeństwa, występuje pełna separacja pomiędzy modułem komunikacyjnym wymiany danych a jądrem systemu. Eliminuje to ryzyko kradzieży danych i nieuprawnionego dostępu. System wspiera również proces archiwizacji danych, który obejmuje dostęp do danych surowych i nieustrukturyzowanych.

Comarch Defence Platform zbudowano w oparciu o architekturę modułową, kładąc szczególny nacisk na interoperacyjność z innymi systemami. Moduł komunikatora systemu odpowiada za wymianę i transmisję danych. Z kolei w komponencie mapowym C2MAPY w sposób automatyczny – na podstawie sygnału GPS – pojawiają się pozycje użytkowników w formie znaków taktycznych. Moduł JOINT ISR jest odpowiedzialny za gromadzenie, analizy, przetwarzanie, indeksowanie, wyświetlanie informacji oraz strumieni danych z urządzeń sensorycznych, takich jak kamery, głowice, aparaty fotograficzne i inne systemy dziedzinowe. Wszystkie trzy moduły są ze sobą zintegrowane, dystrybucja danych odbywa się z wykorzystaniem wewnętrznej szyny dystrybucji danych.

System Comarch Defence Platform testowany był podczas ćwiczeń CWIX 2015 i 2016, w ramach których przeprowadzono ponad 250 testów dwustronnych z wieloma systemami wsparcia dowodzenia państw członkowskich NATO, w standardach i protokołach, takich jak: MIP, NFFI/FFT, ADatP-3, LINK 16, MIP, GIS, NVG, OTH GOLD, NSIF, WFS, WMS. Wszystkie zakończyły się sukcesem.

Comarch

dodaj komentarz

komentarze


Oko na Europę
 
Stalin czekał i kalkulował
Zapal światło dla ofiar Katynia
Modernizacja Sokołów
Jedna misja, jeden zespół
Agresja sowieckiego kolosa
Sprawdzają Brutusa
Chorwacki test polskich kadetów
Historia Liberatora wyjaśniona
Klasy wojskowe po nowemu
Samochód do desantowania
Cienka niebieska linia
Z maratonu programowania do wojska
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowa misja i nowy sprzęt
Defendery 2019 – część 3
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Defendery 2019 – część 4
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok Żelaznej Dywizji
GROM Challenge
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Torn Subcontinent
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Głos (z) płonącej Warszawy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śląskie sceny z życia
Polskie firmy na targach w Londynie
Thin Blue Line
Wrzesień ’39 na południu Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko wraca do Łomży
Umarły dla świata
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Walka i dyplomacja
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Iranian Chess Game
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Kosmiczny gość
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Selekcja w pigułce
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi na wysokościach
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO