moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Comarch Defence Platform – polska propozycja zintegrowanego systemu ISTAR

Systemy ISTAR (information, surveillance, target acquisition and reconnaissance) to rozwiązania, bez których efektywne wykonywanie zadań przez nowoczesne siły zbrojne czy wyspecjalizowane zespoły snajperskie nie byłoby możliwe. Dzięki systemom ISTAR, zapewniającym na polu walki bieżący dostęp do informacji oraz danych rozpoznawczych, dowódcy wszystkich szczebli mogą podejmować właściwe decyzje i dowodzić z pełną świadomością sytuacyjną pola walki.


Systemy ISTAR wykorzystują inteligentne procesy katalogowania, indeksacji, interakcje procesów, przetwarzania i analiz pozyskanych danych oraz informacji.

Istotną częścią systemów ISTAR jest moduł ISR, którego odpowiednikiem w systemach cywilnych jest GIS (Geographical Information System). Jego zadaniem jest przetwarzanie i dostarczanie aktualnych, dokładnych, istotnych, spójnych informacji i danych wywiadowczych oraz rozpoznawczych w celu wsparcia działań. Przykładami rozwiązań sensorycznych ISR wykorzystywanych na potrzeby systemów ISTAR są mi.in. satelity, załogowe samoloty rozpoznawcze U2 i bezzałogowe statki powietrzne. Systemy klasy ISTAR stanowią niezastąpione wsparcie informacyjne dla sił zbrojnych oraz stanowią cenne źródło informacji dla systemów klasy BMS czy C2IS.

Polskie rozwiązanie Comarch Defence Platform to zintegrowana platforma klasy C4ISR, ukierunkowana na funkcjonalność systemu klasy ISTAR. Nad ciągłym rozwojem platformy pracuje zespół specjalistów, mający pełny dostęp do kodów źródłowych i rozwiązań kryptograficznych. System umożliwia przetwarzanie i przekazywanie danych z niemal wszystkich rodzajów środków łączności. Comarch Defence Platform posiada pełną funkcjonalność świadomości sytuacyjnej SA dla systemów klasy ISTAR, C2IS oraz systemów JOINT ISR.

Architektura logiczna i funkcjonalna systemu bazuje na najlepszych światowych rozwiązaniach, sprawdzonych w boju. System jest w pełni skalowalny, posiada zaimplementowane mechanizmy bezpieczeństwa, występuje pełna separacja pomiędzy modułem komunikacyjnym wymiany danych a jądrem systemu. Eliminuje to ryzyko kradzieży danych i nieuprawnionego dostępu. System wspiera również proces archiwizacji danych, który obejmuje dostęp do danych surowych i nieustrukturyzowanych.

Comarch Defence Platform zbudowano w oparciu o architekturę modułową, kładąc szczególny nacisk na interoperacyjność z innymi systemami. Moduł komunikatora systemu odpowiada za wymianę i transmisję danych. Z kolei w komponencie mapowym C2MAPY w sposób automatyczny – na podstawie sygnału GPS – pojawiają się pozycje użytkowników w formie znaków taktycznych. Moduł JOINT ISR jest odpowiedzialny za gromadzenie, analizy, przetwarzanie, indeksowanie, wyświetlanie informacji oraz strumieni danych z urządzeń sensorycznych, takich jak kamery, głowice, aparaty fotograficzne i inne systemy dziedzinowe. Wszystkie trzy moduły są ze sobą zintegrowane, dystrybucja danych odbywa się z wykorzystaniem wewnętrznej szyny dystrybucji danych.

System Comarch Defence Platform testowany był podczas ćwiczeń CWIX 2015 i 2016, w ramach których przeprowadzono ponad 250 testów dwustronnych z wieloma systemami wsparcia dowodzenia państw członkowskich NATO, w standardach i protokołach, takich jak: MIP, NFFI/FFT, ADatP-3, LINK 16, MIP, GIS, NVG, OTH GOLD, NSIF, WFS, WMS. Wszystkie zakończyły się sukcesem.

Comarch

dodaj komentarz

komentarze


Darłowo czeka na śmigłowce
 
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Double Eagle po nowemu
Szturmani na Lipie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Stulatka hydrografia
Podziemna potęga
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
For the Right Cause
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Czerwoni w odwrocie
Defense Without Politics
They Train Together, They Fight Together
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żyj zdrowiej
Iran uderza w USA
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ważka bliżej
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy
Rywalizacja strzelców wyborowych
We Are All Darfur
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Symulatory strzelań Rosomaków
Arsenał Iranu
Chciałem walczyć z Niemcami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nauka zimowego pływania
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO