moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyły targi „Pro Defense” w Ostródzie

Minister Antoni Macierewicz zainaugurował targi „Pro Defense”. – Są z nami żołnierze oraz młodzi ludzie, którzy w duchu patriotycznym chcą odbudować polską siłę. Chociaż jesteśmy na targach, to tak naprawdę uczestniczymy w ważnej uroczystości patriotycznej – mówił szef MON-u. „Pro Defense” to jedna z nielicznych imprez w Europie poświęconych tematyce proobronnej.


Minister Antoni Macierewicz zainaugurował targi „Pro Defense”.

Ceremonia otwarcia targów rozpoczęła się o godzinie 11 odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Elbląga. – „Pro Defense” to międzynarodowe wydarzenie łączące wojska operacyjne, wojska obrony terytorialnej, organizacje proobronne oraz polski przemysł – mówił dziś minister Antoni Macierewicz. Szef MON-u zauważył, że „ideą targów było m.in. pokazanie, z jakiego sprzętu będzie korzystało wojsko i organizacje proobronne”. – Jeszcze w tym roku do wojsk obrony terytorialnej trafią drony oraz karabiny MSBS – zapowiedział. Antoni Macierewicz zwrócił też uwagę, że „powołanie WOT-u to wyraz olbrzymiego patriotyzmu polskiej młodzieży”. – Wielka liczba ochotników do wojsk obrony terytorialnej pokazuje jak duże było pragnienie polskiego społeczeństwa w tym zakresie – ocenił minister obrony. Jednocześnie podkreślił, że „system proobronny powinien łączyć ze sobą trzy elementy: nowoczesny patriotyzm, wojskowe rezerwy kadrowe oraz działania samorządów”.

Wcześniej, podczas apelu szkół mundurowych, Antoni Macierewicz spotkał się z uczniami oraz ich wychowawcami. – Widzę polską młodzież gotową do zmiany tego katastrofalnego stanu rzeczy, który przez lata niszczył ducha narodu. Cieszę się, gdy widzę, jak wspaniale jesteście umundurowani, jak świetnie jesteście przygotowani i jak rosną wasze szeregi – podkreślał minister. W spotkaniu z młodzieżą wziął udział także wiceminister Michał Dworczyk.

Minister Macierewicz wspomniał pierwszą edycję targów „Pro Defense”. – Kiedy spotykaliśmy się tu rok temu, jeszcze nie było wiadomo, czy na terenie Polski będą stacjonować wojska sojuszników. Dzięki decyzjom podjętym na szczycie NATO ziściła się wielka nadzieja Polaków, że wreszcie sami będziemy mogli wybierać sobie sojuszników – mówił. Antoni Macierewicz dodał, że Polska oraz cała wschodnia flanka są bezpieczne dzięki obecności żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, a wkrótce Chorwacji. – Ale tak naprawdę bez polskiej armii, bez polskiej młodzieży gotowej do obrony swojej ojczyzny, to bezpieczeństwo będzie wątpliwe – przekonywał.

W czasie apelu ogłoszono, że do programu MON-u dla szkół mundurowych zakwalifikowało się 57 placówek. Program ruszy 1 września i będzie trwał dwa lata. Uczniowie, którzy wezmą w nim udział, będą mogli m.in. częściej ćwiczyć na poligonach, odwiedzać wojskowe jednostki. Absolwenci zyskają pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, w tym do wojsk obrony terytorialnej. – Mam nadzieję, że program za jakiś czas będzie obecny w każdej szkole – mówił minister Macierewicz.


Minister Antoni Macierewicz zainaugurował targi „Pro Defense”.

Targi „Pro Defense”, które zostały zorganizowane w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury, potrwają cztery dni. Dziś o 14 rozpoczęła się konferencja naukowa „Działalność organizacji proobronnych w Polsce i za granicą”, zorganizowana przez Biuro do spraw Proobronnych MON. Tematy dyskusji to między innymi: „Wojska obrony terytorialnej we współdziałaniu z organizacjami proobronnymi”, „System funkcjonowania organizacji proobronnych państw nadbałtyckich” czy „Uzbrojenie i szkolenie w wojskach obrony terytorialnej”. W debacie wzięli udział także przedstawiciele organizacji pro obronnych z Litwy, Łotwy i Estonii. – Razem możemy budować siłę zdolną przeciwstawić się rosyjskiej agresji – mówił minister Macierewicz, dziękując gościom za przybycie.

Przez cały dzień będzie też można oglądać wojskowy sprzęt z jednostek z całego kraju. Stoiska przygotowały m.in. centra szkolenia: Artylerii i Uzbrojenia, Inżynieryjno-Lotniczego, Łączności i Informatyki, Marynarki Wojennej, Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych oraz Wojsk Lądowych.

Na targach obecne są także wojskowe uczelnie. Akademia Sztuki Wojennej prezentuje zwiedzającym stanowisko obsługi systemu wspomagania dowodzenia C3iS JAŚMIN, można też spróbować swoich sił na strzelnicy laserowej. Akademia Marynarki Wojennej zaprasza natomiast na pokaz pneumatycznego modelu okrętu podwodnego, a Szkoła Orląt –najnowocześniejszych bezzałogowców. Przy stoisku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych można porozmawiać z żołnierzami na temat sztuk walki i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Film: st. chor. Sławomir Mrowiński/ biuro prasowe wystawy

Nie brakuje też nowinek technicznych. Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej zachęcał odwiedzających do zapoznania się z ofertą grupy. Podczas targów swoje wyroby prezentuje bowiem 25 spółek podległych PGZ. Można zobaczyć m.in. karabinki MSBS i Beryl, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, bezzałogowe samoloty „NeoX”, „Atrax M” i „Drozd”, moździerze 98 i 120 mm, granatniki, miny przeciwpancerne, modernizowane dla polskiej armii czołgi Leopard 2A4, komplet indywidualnego wyposażenia żołnierza wojsk obrony terytorialnej, systemy optoelektroniczne oraz radary.

Na Polach Grunwaldzkich, 30 kilometrów od Ostródy, odbędzie się również piknik klas mundurowych. Weźmie w nim udział ponad 1500 uczniów z całego kraju. Przez cztery dni będą uczestniczyć w targach, przejdą szkolenie wojskowe i zmierzą się w zawodach klas mundurowych. 

Dla miłośników historii organizatorzy przygotowali ścieżkę dydaktyczną przedstawiającą uzbrojenie polskiego wojska od czasów pierwszych Piastów aż do współczesności. – Każdy, kto wejdzie na ścieżkę, będzie mógł obejrzeć grupy rekonstrukcyjne i zobaczyć, jak zmieniało się nasze wojsko – mówi mjr Jakub Block z Centrum Operacyjnego MON. Nie zabraknie też wydarzeń sportowych. – Można będzie sprawdzić się na torze przeszkód. Zrobić przysiady, pompki czy skłony, za które sędziowie będą przyznawać punkty. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni – dodaje mjr Block. Mecenasem ścieżki dydaktycznej jest Polska Grupa Zbrojeniowa.


Minister Antoni Macierewicz na targach „Pro Defense” przy stoisku Polski Zbrojnej. A w dłoni numer specjalny PZ :)

Targi „Pro Defense” odbywają się po raz drugi. W ubiegłym roku zorganizowano m.in. wystawę sprzętu i uzbrojenia dla OT, Kongres Organizacji Proobronnych i konferencję naukową. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, ale niezbędne jest pobranie biletu wstępu ze strony internetowej.

Wydarzenie honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym targów.

EK, MM

autor zdjęć: MON, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polacy świętowali niepodległość
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Logistycy w akcji
Nowa spółka lotnicza PGZ
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
GROM na kursie działań specjalnych
Symbol zaklęty w dacie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Niechciany traktat
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jani, Miraculously Saved
Najwyższy skok w tandemie
Mroczne serce okupowanej Europy
101 lat Niepodległej!
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowy wiceminister w MON
Wojsko na Biegu Niepodległości
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pogrzeb generała Ścibiora
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Thin Blue Line
O służbach specjalnych na ASzWoj
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
68W Means Lifesaver
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wierny Polsce
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Tyraliera terytorialsów
Cybersec’19
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Black Jack ściąga do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plan modernizacji marynarki wojennej
Klasy wojskowe po nowemu
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Awanse na 11 listopada
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Razem się szkolą, razem walczą
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wojny wygrywa rezerwa
Codziennie składamy legunom raport
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO