moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zakup Stoczni Marynarki Wojennej przez PGZ – szansa i wyzwanie

Zakup Stoczni Marynarki Wojennej przez PGZ to pierwszy krok w trudnym procesie konsolidacji i budowania przewagi konkurencyjnej polskiego przemysłu stoczniowego. To szansa na lepszą kontrolę oraz właściwą alokację zamówień na sprzęt wojskowy w ramach całej grupy. W rezultacie pozytywne efekty tego procesu powinny odczuć wszyscy jego interesariusze, tj. siły zbrojne, branża stoczniowa i cała gospodarka morska. A także władze samorządowe oraz budżet państwa.

Jest to przedsięwzięcie zakotwiczone w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, zorientowanej na reindustrializację i repolonizację polskiej gospodarki. W warunkach gospodarki rynkowej, biorąc pod uwagę zmienność koniunktury, idea utworzenia takiej silnej grupy kapitałowej jest w pełni uzasadniona. Daje szansę na uratowanie zakładu będącego w stanie upadłości oraz jego pełny powrót do warunków rynkowych, a także na produkcję nowoczesnych jednostek dla Marynarki Wojennej RP oraz innych armatorów.

Niemniej jednak konsolidacja nie może być wartością samą w sobie. Jest to narzędzie, dzięki któremu można zwiększyć wartość podmiotów gospodarczych. Głównym celem skonsolidowanego sektora stoczniowego powinno być osiągnięcie stałej przewagi konkurencyjnej w określonych obszarach działalności produkcyjnej, po dokonaniu inwentaryzacji potencjału wytwórczego i intelektualnego.

W przypadku Stoczni Marynarki Wojennej kolejnym krokiem powinny być przegląd i ocena potencjału produkcyjnego, logistycznego i ludzkiego. Ma to umożliwić zdefiniowanie startowej oferty handlowej tego zakładu oraz określenie obszaru współpracy i komplementarności względem innych podmiotów tej branży skupionych w PGZ, tj. Stoczni Nauta, Stoczni Gryfia i Centrum Techniki Morskiej.

REKLAMA

Polski przemysł stoczniowy ma bardzo duże tradycje w budowie i remontach okrętów desantowych, trałowo-minowych, hydrograficznych, ratowniczych i rozpoznawczych. Dlatego istotne jest sprawdzenie w przypadku Stoczni Marynarki Wojennej, jaki jest aktualny poziom tych zdolności. Taki przegląd powinien umożliwić podejmowanie właściwych i trafnych decyzji co do zawierania aliansów strategicznych z innymi podmiotami (w tym zagranicznymi) w celu realizacji programu modernizacji sił morskich, jak też rozszerzenia własnej oferty produkcyjnej i handlowej. Zapowiadana produkcja okrętów podwodnych wymaga określenia zakresu niezbędnych inwestycji, które należy wykonać, aby zakład osiągnął odpowiedni poziom kompetencji do realizacji tego zdania. Może się bowiem okazać, że będzie on w stanie odgrywać tylko rolę podwykonawcy dla podmiotu zagranicznego, dostarczającego gotową jednostkę. Wszystko zależy od zakresu transferu technologii, na jaki zgodzą się potencjalni kontrahenci.

Należy też przeanalizować, czy okręty podwodne, które chcemy pozyskać, będą miały zadowalającą swobodę działalności operacyjnej na Bałtyku i odpowiednie zaplecze logistyczne w systemie bazowania Marynarki Wojennej RP. Dlatego też nie powinno się rezygnować z udziału Stoczni Marynarki Wojennej w uruchomieniu potencjalnej produkcji okrętów wielozadaniowych o dużej dzielności morskiej, wyposażonych w systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe kompatybilne z systemami, które będą wykorzystywały inne komponenty sił zbrojnych (np. związane z programami „Wisła” i „Narew”), co również będzie miało wpływ na zwiększenie zdolności przeciwdostępowych, eksponowanych w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Kluczowym zadaniem jest ukończenie przez stocznię budowy okrętu patrolowego ORP „Ślązak”, wprowadzenie go do linii oraz wyciagnięcie wniosków i wykorzystanie doświadczeń, które stocznia zdobyła podczas realizacji tego projektu, aby uniknąć powielania błędów i dublowania przedsięwzięć organizacyjnych w trakcie budowy kolejnych nowych jednostek.

Konsolidując przemysł stoczniowy w ramach PGZ, powinniśmy pamiętać, że jest to branża, która zawsze w okresach dekoniunktury wymaga wsparcia ze strony państwa. Dlatego tak ważne są składane przez MON zamówienia rządowe na nowe jednostki. W związku z tym należy podchodzić ostrożnie do inicjatyw pozyskiwania okrętów z tzw. drugiej ręki, gdyż w takiej sytuacji środki finansowe przeznaczone na modernizację popłyną do podmiotów zagranicznych. W innym wypadku musiałyby one takie jednostki wycofać lub zutylizować, a w ten sposób przedłużą ich życie i rentowność dzięki realizowanym remontom, przeglądom technicznym oraz działalności szkoleniowej dla nowych załóg.

Na działanie Stoczni Marynarki Wojennej w ramach PGZ należy patrzeć całościowo, dlatego ważne jest przygotowanie skutecznej strategii marketingowej dla wszystkich podmiotów tej branży oraz wypracowanie odpowiednich metod pomocy rządowej, aby uniknąć negatywnych konsekwencji ze strony Komisji Europejskiej.

Konsolidując część podmiotów przemysłu stoczniowego w ramach PGZ, powinniśmy unikać bratobójczej walki o zamówienia rządowe z krajowym sektorem komercyjnym (Grupa Remontowa), gdyż w tym przypadku zasadnicze finalne korzyści mogą uzyskać podmioty zagraniczne lub proces pozyskiwania jednostek może zostać niepotrzebnie wydłużony. Sektor publiczny i prywatny powinny tutaj współdziałać dzięki komplementarności posiadanych kompetencji w ramach aliansów strategicznych.

Kmdr por. rez. dr inż. Bohdan Pac , Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Testament Polski Walczącej
 
F-16 kończą misję w Estonii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wyzwania polskiej prezydencji
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kim przekracza granice
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Groty z granatnikiem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na misjach święta inne niż zwykle
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Weterani w pasiece
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kajmany na gąsienicach
Prezydent z wizytą w Drawsku
Prezydent Duda jedzie do USA
Współzawodnictwo rozwija
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Fordy, a nie Nissany
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Most do współpracy
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte
16 sekund Liberatora
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Z menażką na wakacje
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ubiory ochronne z Maskpolu
Powstaną kolejne strzelnice
Informacja Prasowa
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ogromne zainteresowanie Soną
Amerykanie odmładzają F-16
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Nowa strategia z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO