moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Pro Defense” – przestrzeń dla obronności

Ponad 30 tysięcy zwiedzających, około 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawowych i niemal 150 wystawców – dziś zakończyła się druga edycja targów „Pro Defense” w Ostródzie. To jedna z niewielu w Europie oraz jedyna w Polsce impreza skierowana przede wszystkim do osób zaangażowanych w działalność grup proobronnych.

– Wśród osób, które przyjechały na targi „Pro Defense”, byli zarówno miłośnicy wojskowości, jak i rodziny z dziećmi. Tylko przez pierwsze trzy dni odwiedziło nas około 30 tysięcy osób. Wiele z nich spędzało tu całe dni, bo chcieli obejrzeć wszystko. To świadczy o tym, że ekspozycja była ciekawa i każdy mógł znaleźć coś dla siebie – ocenia Sebastian Góźdź z biura organizacyjnego targów „Pro Defense”.

REKLAMA

Na targi w Ostródzie przyjechało niemal 150 wystawców. Wśród nich było 25 firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale też instytucje wojskowe oraz przedstawiciele rodzajów sił zbrojnych. W kilku halach można było zobaczyć niemal wszystko, co wiąże się z wojskowym rzemiosłem: począwszy od ciężkiego sprzętu używanego przez wojska specjalne, np. Scan Eagle, czyli systemu bezzałogowego rozpoznania obrazowego wykorzystywanego do wyszukiwania celów, poprzez pojazdy takie jak Rosomak i czołgi Leopard 2A4 i 2A5, aż po drony, karabiny czy pistolety.

Dla tych, którzy zdecydowali się odwiedzić targi, ich organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Jedną z nich była ścieżka dydaktyczna przedstawiająca uzbrojenie polskiego wojska, zaczynając od początków naszej państwowości. Prezentowali je członkowie grup rekonstrukcyjnych. Tuż obok ścieżki dydaktycznej znajdował się sportowy tor przeszkód, na którym można było sprawdzić kondycję, zdobyć punkty i wygrać nagrody.

Targi były też jedną z niewielu okazji, by zobaczyć marsjańskie łaziki, które do Ostródy przywiozła Polska Agencja Kosmiczna. Jej pracownicy urządzili nawet wyścigi maszyn. Ci, którzy chcieli nauczyć się walki wręcz, strzelania albo udzielania pierwszej pomocy, mogli to zrobić pod okiem wojskowych ekspertów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska wojsk obrony terytorialnej. Na jednym z nich można było złożyć wniosek o przyjęcie do WOT-u.

Ostródzkie targi to jednak przede wszystkim okazja do spotkania uczniów klas mundurowych oraz członków organizacji proobronnych. – Targi „Pro Defense” są miejscem, gdzie członkowie różnych organizacji mogą wymieniać się doświadczeniami i planować wspólne przedsięwzięcia – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON. – Dlatego wielu wystawców postawiło na prezentacje sprzętu, z którego korzystają proobronni. Duży nacisk położyliśmy też na szkolenie, stąd na „Pro Defense” pojawiło się tak dużo różnych symulatorów czy trenażerów – podkreśla.

Młodzi w mundurach

Jedną z imprez towarzyszących targom „Pro Defense” był Piknik Klas Mundurowych. Wzięło w nim udział niemal tysiąc uczniów z 32 szkół mundurowych z całej Polski. W imprezie uczestniczyła także młodzież, która będzie realizować pilotażowy program dla klas mundurowych opracowany przez MON. Spotkanie, które bardziej przypominało obóz kondycyjny niż piknik, zorganizowała organizacja proobronna FIA, a sfinansował resort obrony. Odbywało się ono na polach grunwaldzkich oddalonych 30 km od Ostródy.

Przez cztery dni, od świtu do nocy, uczniowie m.in. ćwiczyli pozycje strzeleckie, ale też poznawali budowę karabinków AK i pistoletów Glock. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów z FIA. – Dla tych młodych ludzi to pierwsze zetknięcie z bronią, nigdy wcześniej nie byli na poligonie. Jest to więc dobry moment, by zweryfikować swoje pasje. Być może ktoś z nich postanowi zostać zawodowym żołnierzem, a może ktoś powie sobie: „to jednak nie dla mnie” – mówi Karol Badurski, prezes Stowarzyszenia FIA.

Prócz podstaw obsługi broni, uczniowie ze szkół mundurowych poznawali podstawy wiedzy wojskowej, np. w jaki sposób powinni tworzyć szyki, jak osłaniać kolegę, jak wydawać komendy.

Udział w pikniku był też wyzwaniem kondycyjnym. Uczniowie przechodzili intensywny trening podczas tak zwanej pętli taktycznej, podczas której musieli m.in. strzelać na strzelnicy, udowodnić, że znają podstawy poruszania się w szyku i zasady udzielania pomocy medycznej (np. musieli założyć sobie opaskę uciskową czy ewakuować rannego). Na półtorakilometrowym torze zostało zorganizowanych 10 przeszkód. Uczniowie mieli za zadanie na przykład wspiąć się na wysoką ścianę, a następnie z niej zeskoczyć.

Szkolenie było tak zorganizowane, by pokazać uczniom, jak wygląda wojskowe rzemiosło. – Przyjechaliśmy tutaj z 28 uczniami z I i II klasy. Są to klasy mundurowe, więc zależy nam, żeby zobaczyli, jak wygląda życie wojskowe – mówi Paweł Gałczyk, nauczyciel w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Łomży.

Pamięć o swoich

Goście targów „Pro Defense” pamiętali też o polskich żołnierzach, którzy polegli służąc na misjach. W sobotę przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (płk Roman Jach, płk Robert Bajurski, ppłk Mirosław Fryga, mjr Mariusz Baranowski), Centrum Weterana (Andrzej Korus, sierż. Janusz Raczy) oraz MON (Agnieszka Michalak, wicedyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa) złożyli wieńce na grobach sierżanta Marcina Szczurowskiego i młodszego chorążego Piotra Ciesielskiego, którzy zginęli 21 grudnia 2011 roku w Afganistanie. W ataku na patrol zginęło także trzech innych polskich żołnierzy – st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marek Tomala oraz szer. Krystian Banach. Był to jeden z najtragiczniejszych dni afgańskiej misji. Kilka dni wcześniej hołd poległym oddali generał dywizji Jarosław Mika, dowódca generalny, oraz Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych. – To nie tylko nasz obowiązek, ale i płynąca z serca potrzeba – mówi major Mariusz Baranowski z DGRSZ, który był na cmentarzu w Morągu i Ostródzie. – Spotykamy się z rodzinami naszych poległych kolegów, bo wiemy, że tego potrzebują – dodał.

Na cmentarzu w Ostródzie uczczono także pamięć starszego sierżanta Bogusława Gibasa, który zginął w 2002 roku na misji w Libanie. – Przez 30 lat służyłem w 2 Ośrodku Szkolenia Młodszych Specjalistów w Ostródzie. To tu poznałem st. sierż. Gibasa, z którym byłem później na misji. W Ostródzie szkolił się także mł. chor. Ciesielski – mówi st. chor. sztab. Czesław Rzepka, prezes koła nr 37 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ . – Odwiedzamy groby poległych żołnierzy przy okazji Dnia Weterana, Dnia Poległych w Misjach poza Granicami Kraju, pamiętamy także o ich urodzinach. Nie ma dla nas znaczenia, czy ktoś służył pod flagą ONZ, czy NATO, my po prostu pamiętamy o swoich – podkreśla weteran.

Po części oficjalnej rodziny poległych odwiedziły targi „Pro Defense”. Tu wojskową ekspozycję oglądali razem z żołnierzami. – Staramy się utrzymywać kontakt z rodzinami poległych i bardzo nas cieszy, że oni również po takiej tragedii się od nas nie odwracają – ocenia sierżant Janusz Raczy z Centrum Weterana, który był ciężko ranny podczas misji w Iraku. – Niektórzy wręcz sami zabiegają o kontakt z nami, bo wiedzą, jak ważną rolę wojsko pełniło w życiu ich bliskich – dodaje.

EK, MM

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Galicyjskie przesilenie
 
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Lato z czerwonym terrorem
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Strzelnice dla terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Hekatomba na Woli
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Bridge to Cooperation
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Program kosmiczny dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Układy ze skazą
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Wojskowy Hot450Challenge
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Skok na głęboką wodę
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Online z mistrzami sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chwała powstańcom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kurs dla saperskich ekspertów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Więcej żołnierzy USA w Polsce
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wymiana podwodnych doświadczeń
Polsko-amerykańska współpraca
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Łączność: fundament operacji specjalnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO