moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
System antydronowy z PGZ

Będzie wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną, nowoczesny radar oraz antenę do obezwładniania dronów wiązką elektromagnetyczną. Na targach „Pro Defense” w Ostródzie można było obejrzeć demonstrator technologii polskiego systemu antydronowego „SAND”. Opracowali go inżynierowie z zakładów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Prace nad modułowym systemem antydronowym o nazwie „SAND” trwają od prawie dwóch lat. Prowadzą je inżynierowie z Wojskowych Zakładów Uzbrojenia z Grudziądza oraz specjaliści z Wojskowych Zakładów Elektronicznych z Zielonki. – System „SAND” ma jak najszybciej wykryć i zlokalizować dron, potem go zidentyfikować, a następnie obezwładnić lub zneutralizować – wyjaśnia Jacek Walczak, główny specjalista ds. rozwoju z WZU Grudziądz. Istotną cechą systemu jest to, że można go modyfikować. – W zależności od potrzeb możemy go rozbudowywać. I to nie tylko o dodatkowe sensory, na przykład radary, głowice optoelektroniczne czy mikrofony kierunkowe, ale również o kolejne, przenośne zestawy zakłócające działanie dronów. Dzięki temu z jednego wozu dowodzenia można nadzorować znaczny obszar – mówi Walczak.  

Za wykrycie i śledzenie dronów klasy mikro-, czyli do 2 kg, odpowiada radar, którego zasięg wynosi około 8–10 km. Przy czym w wojskowej wersji systemu radar jest wyposażony w antenę „aktywną” (wyszukującą obiekty przy użyciu energii elektromagnetycznej), a w cywilnej wersji w „pasywną” (wykorzystującą do lokalizacji  zewnętrzne fale elektromagnetyczne, np. radiowe lub telewizyjne). Gdy dron znajdzie się w odległości około 3 km od urządzenia „SAND”, zostanie namierzony i zidentyfikowany przy użyciu głowicy optoelektronicznej. Jednocześnie operator systemu lub komputer oceni czy stanowi on zagrożenie czy nie. Jeżeli tak, zostanie „ostrzelany” wiązką elektromagnetyczną z kierunkowej anteny. – „SAND” w przeciwieństwie do systemów obecnie dostępnych na rynku, może działać w bardzo szerokim zakresie częstotliwości, bo od 100 MHz do 6 GHz – podkreśla Walczak. „SAND” ma system dowodzenia i kierowania umożliwiający mu komunikację właściwie z dowolnym radarem.

Projekt realizowany przez specjalistów z firm, które należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przewiduje, że wszystkie komponenty systemu będą pochodzić ze spółek PGZ. W pokazanym na targach proobronnych „Pro Defense” w Ostródzie demonstratorze technologii, umieszczono głowicę optoelektroniczną  z WZU w Grudziądzu oraz antenę zakłócającą o nazwie „Lanca”, którą stworzyli specjaliści z WZE z Zielonki. W systemie „SAND” polski będzie także radar, ale przedstawiciele firmy nie ujawniają kto zostanie jego dostawcą. – Możemy tylko powiedzieć, że będzie to urządzenie krajowe, wyprodukowane przez firmę należącą do PGZ – mówi Jacek Walczak.

Na razie nie wiadomo też kiedy urządzenie może trafić do seryjnej produkcji. W tym roku powinny rozpocząć się dopiero badania prototypu systemu. Potrwają one co najmniej rok.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1502385600
Dopracować i produkować dla armii na szeroką skalę choćby dlatego http://www.defence24.pl/644258,dronowa-dywersja-przyczyna-wybuchu-skladu-amunicji-na-ukrainie-analiza
CD-69-25-E6
~jaa_klaudiusz
1496738100
chętnie przetestuje ten sprzęt do zwalczania dronów, co prawda opis pobieżny ale z zakresu częstotliwości wychodzi że bardzo łatwo go oszukać. Chłopcy z PGZ niech się poduczą i porozmawiają ze zwykłymi modelarzami
53-C4-4C-19

Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Symbol zaklęty w dacie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wierny Polsce
Nowy wiceminister w MON
Codziennie składamy legunom raport
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
101 lat Niepodległej!
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Klasy wojskowe po nowemu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Cybersec’19
Najwyższy skok w tandemie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awanse na 11 listopada
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Black Jack ściąga do Polski
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wojny wygrywa rezerwa
Polacy świętowali niepodległość
Wołyńskie lwie serca
Logistycy w akcji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowi generałowie Wojska Polskiego
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
GROM na kursie działań specjalnych
Niechciany traktat
O służbach specjalnych na ASzWoj
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wojsko na Biegu Niepodległości
Mroczne serce okupowanej Europy
Thin Blue Line
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Razem się szkolą, razem walczą
68W Means Lifesaver
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Tyraliera terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Nowa spółka lotnicza PGZ
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jani, Miraculously Saved
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Plan modernizacji marynarki wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO