moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczna Europa: za to odpowiedzialni są i Polacy, i Niemcy

Polska i Niemcy – czy możemy razem budować bezpieczeństwo Europy? Oczywiście, tak. Wspólne działania armii obu państw, by zapewnić spokój na Starym Kontynencie są podejmowane. Ta współpraca powinna być nie tylko kontynuowana, ale nawet rozszerzana. Choć trzeba przy tym pamiętać o różnicach wynikających z odmiennego postrzegania niektórych zagrożeń. To wnioski z niedawnego spotkania polskich i niemieckich dziennikarzy, polityków i ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem.

Polsko-Niemieckie Dni Mediów to prestiżowe, organizowane od dziesięciu lat po obu stronach Odry, spotkania dziennikarzy, polityków i ekspertów zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem, obronnością i zagadnieniami społecznymi. Podczas tegorocznych Dni Mediów, które odbywały się w Zielonej Górze, jednym z tematów dyskusji było bezpieczeństwo Starego Kontynentu, Unii Europejskiej i wschodniej Flanki NATO. Szczególny nacisk położono na działania i możliwości współpracy w tym zakresie sąsiadów po obu stronach Odry i Nysy.

Z przyjemnością wziąłem udział w tej dyskusji. Z wielu powodów. Po pierwsze, na zaproszenie się odpowiada. Po drugie, jako zainteresowany wszystkim, co wiąże się z obronnością i bezpieczeństwem naszego kraju i Europy. Po trzecie jako mieszkaniec Szczecina i Pomorza Zachodniego, dla którego relacje polsko-niemieckie są codziennością, a na pewno są bardziej naturalne niż dla mieszkańca Lubelszczyzny czy nawet Warszawy. Na co dzień robimy zakupy po obu stronach formalnej tylko granicy, spotykamy się na wydarzeniach kulturalnych w Berlinie i Szczecinie, nasze dzieci jeżdżą do niemieckich ogrodów zoologicznych (bo tam jest najbliżej) a w sklepach wydaje się resztę w euro. No i wreszcie częściej niż gdziekolwiek indziej w Polsce widuję żołnierzy Bundeswehry na ulicy (służą w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie) i ich sprzęt.

Zadaliśmy sobie pytanie: czy Polska i Niemcy mogą budować bezpieczeństwo w swoim regionie? Odpowiedź nie budzi wątpliwości: tak. Oba państwa mogą i od lat wspólnie działają na rzecz bezpieczeństwa, zarówno w powietrzu, na lądzie jak i morzu. Przykłady tej współpracy, jak okazało się w czasie spotkania, można wręcz mnożyć. To chociażby obrona przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii w ramach operacji „Baltic Air Policing”, w której biorą udział m.in. niemieckie samoloty Eurofighter oraz polskie Mig-29 i F-16. To trwające właśnie natowskie ćwiczenia „Baltops”, w których udział biorą jednostki marynarki wojennej obu państw. To również częste manewry na morzu z udziałem nawodnych i podwodnych jednostek Marynarki Wojennej RP i Bundesmarine. Wreszcie, współpraca w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. W tym roku ta jedyna w naszej części Europy kwatera Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie obchodzić dwudziestą rocznicę powstania. To właśnie polscy i niemieccy oficerowie stanowią trzon siły Korpusu, który odpowiada za dowodzenie ćwiczeniami i operacjami NATO przeprowadzonymi w sytuacji zagrożenia wschodniej flanki Sojuszu.

REKLAMA

Współpraca Polski i Niemiec odbywa się i nikt nie ma wątpliwości, że będzie kontynuowana. Co więcej powinna być ona rozszerzana. Także w kwestii modernizacji, która jest szansą na współpracę przemysłową przy okazji unowocześniania Wojska Polskiego i Bundeswehry. Ale – o czym przypominali uczestnicy spotkania – oba państwa inaczej postrzegają bezpieczeństwo, a raczej zaangażowanie wojska w zapewnienie tego bezpieczeństwa. Wynika to oczywiście z tego, że Polska i Niemcy stykają się z odmiennym charakterem zagrożeń. Inaczej odczuwa je polski, inaczej niemiecki obywatel. Różni nas chociażby kwestia rosyjska, bo przecież agresja ze wschodu jest bardziej realna dla Polski niż Niemiec. Niemcy nie określają więc Rosji jako „wroga” czy nawet „przeciwnika”, obecnie raczej postrzegają Moskwę przede wszystkim jako partnera biznesowego.

Choć i to – jak podkreślali eksperci biorący udział w debacie – zmienia się wraz z zaangażowaniem niemieckiego wojska w ochronę wschodniej flanki NATO. Wysłanie batalionu Bundeswehry na Łotwę jest wyraźnym sygnałem, że Niemcy dokonały pewnych przewartościowań. Należy także pamiętać o budżetowym zaangażowaniu obu krajów w politykę bezpieczeństwa. Polska na obronę przeznacza 2 proc. PKB, a te wydatki w najbliższych latach będą rosnąć. Niemcy wydają zaledwie 1,2 proc. Co ciekawe, naciski prezydenta USA Donalda Trumpa na sojuszników w NATO, aby zwiększyli wydatki na obronę, mogą przysłużyć się modernizacji niemieckiej armii, a przez to bezpieczeństwu wschodniej flanki NATO.

Konkludując – jest dobrze, ale może być lepiej. Oba państwa są geograficznie i politycznie skazane na wzajemną troskę o bezpieczeństwo regionu. Oba są liczącymi się członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego z silną armią. A kto jak nie Polska i Niemcy powinny zaangażować się w utrzymanie bezpieczeństwa na Bałtyku, w powietrzu i na lądzie wschodniej flanki NATO? Leży to w interesie obu partnerów. I w interesie całego Sojuszu.

Marcin Górka , współautor reportażowej książki „Karbala”, dziennikarz zajmujący się tematyką wojskową, współpracownik Polski Zbrojnej

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
16 sekund Liberatora
Fordy, a nie Nissany
Kajmany na gąsienicach
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Z menażką na wakacje
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ogromne zainteresowanie Soną
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Most do współpracy
Online z mistrzami sportu
Informacja Prasowa
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie porty bardziej otwarte
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Wyzwania polskiej prezydencji
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Współzawodnictwo rozwija
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda jedzie do USA
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Weterani w pasiece
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kim przekracza granice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Groty z granatnikiem
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Laserowa artyleria US Army
Ubiory ochronne z Maskpolu
Testament Polski Walczącej
Prezydent z wizytą w Drawsku
„Defender” – pracowity poligon saperów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO