moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wizyta ministra w PIT-RADWAR S.A.

Te prace, które tutaj wykonujecie są w sercu koncepcji modernizacji polskiej armii. Strategiczny przegląd obronny, który właśnie teraz ukończyliśmy, nakierowuje jeden z głównych, trzech kierunków naszego wysiłku właśnie na te zdolności, które gwarantujecie dzięki waszym produktom – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas wizyty w zakładach PIT-RADWAR S.A. w Kobyłce.


8 czerwca minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wizytę w zakładach PIT-RADWAR w Kobyłce koło Warszawy.

– Mówię to po to, żebyście Państwo wiedzieli że ministerstwo obrony narodowej wykorzysta cały swój potencjał, żeby te prace były realizowane jak najszybciej, w jak największym wymiarze i żebyście mogli dostarczać polskiemu wojsku jak najlepszy sprzęt – dodał minister.

Celem wizyty było otwarcie nowej inwestycji PIT-RADWAR S.A., dwóch komór bezechowych: Poligon Compact Range (strefa daleka) oraz System Planar Near Field (strefa bliska).

Minister obejrzał również elementy systemu Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW (NDR), obejmujące wyrzutnie oraz wozy: dowodzenia i łączności, które umożliwiają współpracę zarówno z systemami łączności narodowej, natowskimi i sojuszniczymi.

Zakład zaprezentował również systemy radiolokacyjne i środki ogniowe produkowane w PIT-RADWAR, takie jak: Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD, elementy baterii przeciwlotniczej z armatami kalibru 35mm: holowana armata przeciwlotnicza kaliber 35 AG-35 i wóz kierowania ogniem z głowicą optoelektroniczną WG-35, zdolna do przerzutu Stacja Radiolokacyjna BYSTRA, mobilna Trójwspółrzędna Stacja Radiolokacyjna WARTA, Multistatyczny System Radiolokacji Pasywnej PET PCL, Aktywny Radar Dalekiego Zasięgu P-18PL a także projekt SAJNA, system IFF (System identyfikacji „swój-obcy”) oraz projekt Polski BMS.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co Państwo zademonstrowaliście, wiadomo czym innym jest podpisywać dokumenty, mówiące o tych pracach, czym innym jest dyskutować i spierać się przy tych sprawach, a czym innym jest to móc dotknąć, móc zobaczyć jak to funkcjonuje. Raz jeszcze serdecznie dziękuję! – mówił do zebranych szef resortu.

– Zobaczyłem że jest nadzieja, że będziemy mieli nie dwa, nie pięć, a więcej egzemplarzy Liwca – kontynuował Antoni Macierewicz – Sytuacja, w której mamy najnowocześniejszy sprzęt, bo Liwiec jest naprawdę najnowocześniejszym na świecie sprzętem. Jednak w liczbie dwóch sztuk, bo tak wyglądała sytuacja podczas Anakondy rok temu, to jest sytuacja nieprawdopodobna. To jest sytuacja, jaka była na początku drugiej wojny światowej, mieliśmy najnowocześniejszy sprzęt lotniczy, ale właśnie w kilku sztukach. Nigdy więcej nie powróćmy do takiej sytuacji. Nigdy nie można nam wrócić do takiej sytuacji, gdzie polscy inżynierowie, gdzie polska myśl technologiczna jest zdolna stworzyć najlepszy i najskuteczniejszy na świecie sprzęt, tylko armia go nie posiada i nie potrafi skutecznie działać.

Minister podkreślił, iż Strategiczny przegląd obronny pokazał, że jesteśmy w stanie osiągnąć to, co było przez dziesięciolecia - w Polsce w ogóle- niewyobrażalne. Polska armia może być skutecznym przeciwnikiem dla tych sił, które nam zagrażają, możemy naprawdę skutecznie zatrzymać ewentualną agresję, ale pod warunkiem, że zlokalizujemy największe zagrożenia i tam skierujemy nasze środki i wreszcie ta armia będzie taka jak być powinna, co najmniej 250 tysięczna. Armia polska może być skuteczna. (…)

– Panie Prezesie i Szanowni Państwo dziękuję za to, co pokazaliście i zobowiązuję się do tego, że zrobię wszystko żeby ten sprzęt mógł jak najszybciej dotrzeć do naszej armii – zakończył minister.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoczynamy nową erę
 
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Samochód do desantowania
Groźny jak Tallboy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Klasy wojskowe po nowemu
W Indiach mieli swój drugi dom
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowy wiceminister w MON
Nowa misja i nowy sprzęt
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Walka i dyplomacja
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Górale” zdobywają miasto
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Modernizacja starów 266
Pamięć o tragedii
Polscy nurkowie na Islandii
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Zapal lampkę bohaterom Września’39
GROM Challenge
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Z maratonu programowania do wojska
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Sprawdzają Brutusa
Selekcja w pigułce
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Iranian Chess Game
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi na wysokościach
Agresja sowieckiego kolosa
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dead to the World
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko wraca do Łomży
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Stalin czekał i kalkulował
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy weterani i książę Harry
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Polska nie pozostanie osamotniona
Umowa na Feniksy
Głos (z) płonącej Warszawy
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
Modernizacja Sokołów
Irańskie szachy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO