moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wizyta ministra w PIT-RADWAR S.A.

Te prace, które tutaj wykonujecie są w sercu koncepcji modernizacji polskiej armii. Strategiczny przegląd obronny, który właśnie teraz ukończyliśmy, nakierowuje jeden z głównych, trzech kierunków naszego wysiłku właśnie na te zdolności, które gwarantujecie dzięki waszym produktom – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas wizyty w zakładach PIT-RADWAR S.A. w Kobyłce.


8 czerwca minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wizytę w zakładach PIT-RADWAR w Kobyłce koło Warszawy.

– Mówię to po to, żebyście Państwo wiedzieli że ministerstwo obrony narodowej wykorzysta cały swój potencjał, żeby te prace były realizowane jak najszybciej, w jak największym wymiarze i żebyście mogli dostarczać polskiemu wojsku jak najlepszy sprzęt – dodał minister.

Celem wizyty było otwarcie nowej inwestycji PIT-RADWAR S.A., dwóch komór bezechowych: Poligon Compact Range (strefa daleka) oraz System Planar Near Field (strefa bliska).

REKLAMA

Minister obejrzał również elementy systemu Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW (NDR), obejmujące wyrzutnie oraz wozy: dowodzenia i łączności, które umożliwiają współpracę zarówno z systemami łączności narodowej, natowskimi i sojuszniczymi.

Zakład zaprezentował również systemy radiolokacyjne i środki ogniowe produkowane w PIT-RADWAR, takie jak: Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD, elementy baterii przeciwlotniczej z armatami kalibru 35mm: holowana armata przeciwlotnicza kaliber 35 AG-35 i wóz kierowania ogniem z głowicą optoelektroniczną WG-35, zdolna do przerzutu Stacja Radiolokacyjna BYSTRA, mobilna Trójwspółrzędna Stacja Radiolokacyjna WARTA, Multistatyczny System Radiolokacji Pasywnej PET PCL, Aktywny Radar Dalekiego Zasięgu P-18PL a także projekt SAJNA, system IFF (System identyfikacji „swój-obcy”) oraz projekt Polski BMS.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co Państwo zademonstrowaliście, wiadomo czym innym jest podpisywać dokumenty, mówiące o tych pracach, czym innym jest dyskutować i spierać się przy tych sprawach, a czym innym jest to móc dotknąć, móc zobaczyć jak to funkcjonuje. Raz jeszcze serdecznie dziękuję! – mówił do zebranych szef resortu.

– Zobaczyłem że jest nadzieja, że będziemy mieli nie dwa, nie pięć, a więcej egzemplarzy Liwca – kontynuował Antoni Macierewicz – Sytuacja, w której mamy najnowocześniejszy sprzęt, bo Liwiec jest naprawdę najnowocześniejszym na świecie sprzętem. Jednak w liczbie dwóch sztuk, bo tak wyglądała sytuacja podczas Anakondy rok temu, to jest sytuacja nieprawdopodobna. To jest sytuacja, jaka była na początku drugiej wojny światowej, mieliśmy najnowocześniejszy sprzęt lotniczy, ale właśnie w kilku sztukach. Nigdy więcej nie powróćmy do takiej sytuacji. Nigdy nie można nam wrócić do takiej sytuacji, gdzie polscy inżynierowie, gdzie polska myśl technologiczna jest zdolna stworzyć najlepszy i najskuteczniejszy na świecie sprzęt, tylko armia go nie posiada i nie potrafi skutecznie działać.

Minister podkreślił, iż Strategiczny przegląd obronny pokazał, że jesteśmy w stanie osiągnąć to, co było przez dziesięciolecia - w Polsce w ogóle- niewyobrażalne. Polska armia może być skutecznym przeciwnikiem dla tych sił, które nam zagrażają, możemy naprawdę skutecznie zatrzymać ewentualną agresję, ale pod warunkiem, że zlokalizujemy największe zagrożenia i tam skierujemy nasze środki i wreszcie ta armia będzie taka jak być powinna, co najmniej 250 tysięczna. Armia polska może być skuteczna. (…)

– Panie Prezesie i Szanowni Państwo dziękuję za to, co pokazaliście i zobowiązuję się do tego, że zrobię wszystko żeby ten sprzęt mógł jak najszybciej dotrzeć do naszej armii – zakończył minister.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
 
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
F-16 kończą misję w Estonii
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Pracowity tydzień flotylli
Army of Medics
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poszukiwania Magneto
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Co z tegorocznym MSPO?
Podchorążowie za sterami Bielików
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Na zakupy do sklepu AMW
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przeciwlotnicza Sona
Obradowała Rada Gabinetowa
Sukcesy sportowców w mundurach
MBDA w walce o „Narew”
Gotowi na „Defendera”
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy wiceminister w MON
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Widzieć i nie być widzianym
Online z mistrzami sportu
Specjalsi świętują
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Agent w generalskich szlifach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
NATO walczy z koronawirusem
Rubiny w walce z epidemią
Patrioty z polskimi przyczepami
Amerykanie odmładzają F-16
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pilot F-16 oślepiony laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO