moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Żandarmerii Wojskowej

Gdy dzisiaj witałem się z Waszymi sztandarami, gdy przechodziłem i witałem się, patrząc Wam w oczy, przypominałem sobie że widziałem Was wszędzie, na poligonach, miejscach ćwiczeń, miejscach, które ochranialiście, ale także w Kosowie, w Kuwejcie, w Afganistanie - mówił minister Antoni Macierewicz do zebranych na uroczystym apelu z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej.

– Wszędzie tam, gdzie jest Wojsko Polskie, jest potrzebny wysiłek, jest potrzebna Wasza, szczególna służba. A od kilku miesięcy ta służba przyjęła jeszcze dodatkowy, jeden ciężar, ale i wielkie wyróżnienie, to związane z ochroną wojsk sojuszniczych NATO i wojsk amerykańskich w Polsce. Nie ma dnia żeby żandarmi nie byli wzywani do szczególnych działań z tym związanych. Każdy taki moment odnotowuję, każdemu takiemu momentowi się przyglądam, każdy taki moment waszej interwencji i wsparcia podziwiam – zaznaczył szef resortu obrony na uroczystym apelu z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej.

W tym, uroczystym dniu minister, w asyście komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasza Połucha, wręczył zasłużonym żołnierzom odznaczenia resortowe oraz wyróżnienia. Żołnierze otrzymali Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych RP, Odznaki Honorowe ŻW oraz Listy Gratulacyjne. 

Wydziałowi Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, nadano również tytuł honorowy „Przodującego pododdziału Żandarmerii Wojskowej” .

Minister przypominając historię powstania Żandarmerii Wojskowej podkreślił: – Wasza historia, dzieje są przeglądem i przypomnieniem całej wielkiej polskiej tradycji walk o niepodległość. Od tego momentu, gdy Napoleon Bonaparte w chwili, kiedy wydawało się, że Polska znowu będzie niepodległa, 1812 roku podejmował wstępną decyzję o utworzeniu takiej formacji przez decyzje generała Łubieńskiego, przez służbę żandarmów w Powstaniu Styczniowym, szczególnej formacji niezwykłej.

Można, by powiedzieć – kontynuował szef resortu - że dzisiejsza decyzja generała Połucha o odznaczeniu proporcem Oddziału Specjalnego jest przypomnieniem tamtej właśnie formacji z Powstania Styczniowego. To wielkie wyróżnienie, ale i wielki obowiązek. Nie sposób nie przypomnieć tutaj oddziałów, które tą funkcje pełniły, w Legionach Polskich, ale także tych, które realizowały te zadania w szczególnych, dramatycznych momentach Powstania Warszawskiego. Bohaterska służba, niezwykłe poświęcenie, niezwykła siła i dyscyplina. Gdy wydawało się, że wszystko się rozpada, gdy wydawało się, że wszystko jest stracone, oni służyli i przeprowadzali przez kanały powstańców i ludność cywilną. Oni imponowali dyscypliną, opanowaniem, zdolnością podejmowania decyzji. Te cechy, które są tak ważne w waszej służbie, te cechy Was wyróżniają szczególnie ze wszystkich jednostek.

Dzisiaj, jak mało która jednostka Wojska Polskiego, zasłużyliście na wyrazy podziwu, dumy i podziękowania. Składam je dzisiaj w imieniu rządu Rrzeczpospolitej stojąc przed Wami, dziękując Waszym przełożonym, Panu generałowi Połuchowi, Waszym dowódcom, ale przede wszystkim - Panie i Panowie Żandarmi - Wam. Jesteśmy z Was dumni. Dziękuję!

red. PZ

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Debiuty MSPO: Mistrz misji
 
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Sprawdzają Brutusa
Agresja sowieckiego kolosa
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Brawurowa ucieczka „Orła”
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
„Górale” zdobywają miasto
Skok na lotnisko
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy nurkowie na Islandii
Groźny jak Tallboy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Z maratonu programowania do wojska
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polska nie pozostanie osamotniona
Selekcja w pigułce
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Thin Blue Line
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja Sokołów
Nowy wiceminister w MON
Chorwacki test polskich kadetów
Moje serce należy też do Indii
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja starów 266
A Torn Subcontinent
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Polscy weterani i książę Harry
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Pamięć o tragedii
Cienka niebieska linia
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Samochód do desantowania
Iranian Chess Game
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Oko na Europę
Irańskie szachy
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
GROM Challenge
Dead to the World
W Indiach mieli swój drugi dom
Stalin czekał i kalkulował
Wojsko wraca do Łomży
Umowa na Feniksy
Terytorialsi na wysokościach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO