moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przełom w finansowaniu armii

Nie waham się powiedzieć, że jest to dokument na miarę ustaw przyjmowanych ponad 200 lat temu podczas obrad Sejmu Wielkiego, kiedy także decydowano o polskiej armii – tak Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, zachęcał członków sejmowej Komisji Obrony Narodowej do poparcia nowelizacji przepisów dotyczących finansowania wojska.

Siły Zbrojne RP liczące do 200 tys. żołnierzy, budżet obronny stopniowo podnoszony do 2,5 proc. PKB i obliczany na podstawie prognoz na dany rok, a nie jak do tej pory na bazie danych z roku ubiegłego oraz modyfikacja systemu zaliczek dla wykonawców wojskowych kontraktów aż do 33 proc. wartości umowy – to kluczowe założenia nowelizacji najważniejszych przepisów regulujących zasady finansowania armii. Wczoraj posłowie z komisji obrony rozpoczęli prace nad przygotowanymi przez MON zmianami w Ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP oraz Prawie zamówień publicznych. 

– Nie waham się powiedzieć, że to jest projekt ustawy na miarę ustaw, które były głosowane ponad 200 lat temu. To dokument na miarę ustaw przyjmowanych przez Sejm Wielki, kiedy także decydowano o polskiej armii – mówił Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, który w MON-ie odpowiada za zakupy dla wojska. – To jest przewrót kopernikański w polskich siłach zbrojnych. W ciągu ostatnich 25 lat nie było wydarzenia podobnej rangi – zauważył.  

Wiceminister Kownacki wyjaśniał, że rządowy projekt jest nie tylko realizacją zapowiedzi i deklaracji złożonych podczas szczytu NATO w Warszawie, ale wpisuje się również w plan zrównoważonego rozwoju Polski (tzw. Plan Morawieckiego). Podkreślał, że kształt ustawy, w tym przede wszystkim skala wzrostu nakładów na armię, to wynik determinacji szefa resortu obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

Rządowy projekt spotkał się z krytyką posłów opozycji. Czesław Mroczek, były wiceminister obrony narodowej, zarzucił, że proponowane regulacje nie zwiększają armii do 200 tys. żołnierzy, a zmierzają do zmniejszenia ich liczby do 130 tys. (w projekcie ustawy zapisano, że armia ma liczyć 200 tys. żołnierzy, z czego żołnierzy zawodowych ma być 130 tys.), a podwyżki budżetu obronnego zaplanowano dopiero po 2020 roku, czyli po wyborach parlamentarnych. – Będziemy głosować przeciwko tym regulacjom. Z pewnością nie możemy mówić o przewrocie kopernikańskim– komentował.

– To bardzo smutne, że opozycja nie potrafi wzbić się ponad podziały polityczne. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, w 2015 roku poparliśmy projekt nowelizacji tej samej ustawy, gdyż przyczyniała się ona do podniesienia bezpieczeństwa Polski. Ta ustawa ma dokładnie taki sam cel. Zwiększa liczebność armii i jej budżet  – odpowiadał wiceminister Bartosz Kownacki.

Ostatecznie sejmowa Komisja Obrony Narodowej przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy. Dokument musi jeszcze zostać przegłosowany przez obie izby parlamentu i podpisany przez prezydenta. Przedstawiciele PiS zapowiedzieli, że Sejm zajmie się projektem ustawy podczas trwającego teraz posiedzenia. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Polskie firmy na targach w Londynie
 
Irańskie szachy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
W Indiach mieli swój drugi dom
Defendery 2019 – część 4
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Klasy wojskowe po nowemu
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Defendery 2019 – część 3
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Umarły dla świata
Chorwacki test polskich kadetów
Rozpoczynamy nową erę
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Walka i dyplomacja
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Śląskie sceny z życia
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Z maratonu programowania do wojska
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Iranian Chess Game
Historia Liberatora wyjaśniona
A Torn Subcontinent
Oko na Europę
Terytorialsi na wysokościach
Samochód do desantowania
Rok Żelaznej Dywizji
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
GROM Challenge
Selekcja w pigułce
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Jedna misja, jeden zespół
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Modernizacja Sokołów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pamięć o tragedii
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
Stalin czekał i kalkulował
Dead to the World
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Agresja sowieckiego kolosa
Wojsko wraca do Łomży
Polska nie pozostanie osamotniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Thin Blue Line
Modernizacja starów 266
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO