moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Wilnie odnaleziono obrączkę przywódcy powstania

Litewscy archeolodzy prawdopodobnie odnaleźli szczątki generała Zygmunta Sierakowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego – poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Kultury Litwy. Wskazuje na to odnaleziona w miejscu pochówku obrączka z imieniem żony dowódcy i datą ich ślubu. Generał został zabity przez Rosjan 27 czerwca 1863 roku w Wilnie.


Prace archeologiczne na Górze Zamkowej w starej części Wilna prowadzili pracownicy Muzeum Narodowego w Wilnie. Podczas wykopalisk znaleźli cztery groby, w których znajdowały się szczątki siedmiu osób. Jak informuje Ministerstwo Kultury Litwy ciała zostały pochowane bez trumien, ręce były związane z tyłu, a twarze zostały zalane wapnem. Oprócz ciał w grobach znajdowały się też strzępki ubrań, guziki oraz medaliki.

Najciekawszym znaleziskiem była jednak obrączka na palcu jednej z pochowanych tam osób. Po wewnętrznej stronie wygrawerowano na niej napis: „Zygmunt Apolonia 11 sierpnia/30 lipca 1862 r.”. Ten ślad według ekspertów z Litwy wskazuje, że szczątki mogą należeć do generała Zygmunta Sierakowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego. Jego żona miała na imię Apolonia. Sam generał został 27 czerwca 1863 roku powieszony przez Rosjan na wileńskim placu Łukiskim i pochowany na zboczach Góry Giedymina (dzisiaj Góry Zamkowej). Władze carskie ukryły przed rodziną informacje dotyczące miejsca pochówku Polaka.

Valdas Steponaitis, jeden z archeologów, którzy odkryli groby, poinformował, że na pewno zostaną przeprowadzone badania antropologiczne mające potwierdzić czy znalezione szczątki należą do Sierakowskiego. Ministerstwo Kultury Litwy zapewniło, że naukowcy wykonają też badania DNA. Ustalenia mogą zająć co najmniej pół roku. 

 

REKLAMA

– Sierakowski był jednym z ważniejszych dowódców powstania styczniowego, zasłynął jako świetny konspirator – ocenia Piotr Korczyński, historyk i redaktor „Polska Zbrojna. Historia”.  Dodaje, że jeśli potwierdzi się, że znalezione szczątki należą do generała Sierakowskiego, będzie to duże wydarzenie zarówno dla Polaków, jak i Litwinów. – W XIX wieku dowódca działał na rzecz odrodzenia Rzeczypospolitej, dzisiaj jest postacią ważną dla naszej wspólnej historii. Oba narody traktują go jako bohatera Polski i Litwy – mówi historyk.

W grobach odkrytych w Wilnie znajdują się szczątki sześciu innych osób. Według Piotra Korczyńskiego być może należą one do żołnierzy z oddziału generała Sierakowskiego: jego adiutanta Jarosława Kossakowskiego lub szefa sztabu Ignacego Laskowskiego, albo dowódców oddziałów walczących w tamtych rejonach.

Zygmunt Sierakowski, pseudonim Dołęga, urodził się w 1827 w Lisowie koło Maniewicz na Wołyniu. Był jednym z najbardziej doświadczonych przywódców powstania styczniowego. W 1848 roku przymusowo wcielono go do armii carskiej. Była to kara za nielegalne przekroczenie granicy z Austrią. Z karnego korpusu orenburskiego został zwolniony po śmierci Mikołaja I. Potem awansował na oficera i został w armii. W Petersburgu organizował Koło Oficerów Polskich. Wspólnie z innymi Polakami planowali powstanie styczniowe. Kiedy wybuchło, stanął na czele 2,5-tysięcznego oddziału. Z ramienia Rządu Narodowego został naczelnikiem województwa kowieńskiego. Początkowo odnosił sukcesy w walce w Rosjanami, ale wraz z porażką w walce pod Birżami w maju 1863 roku opuściło go szczęście. Sierakowski został tam ranny i trafił do niewoli. Wydano na niego wyrok śmierci i stracono.

 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Ministerstwo Kultury Litwy, wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
 
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wyzwania polskiej prezydencji
Testament Polski Walczącej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
16 sekund Liberatora
Wojsko przeciw wirusowi
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Weterani w pasiece
Fordy, a nie Nissany
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kajmany na gąsienicach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Współzawodnictwo rozwija
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Informacja Prasowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Amerykanie odmładzają F-16
Ubiory ochronne z Maskpolu
Powstaną kolejne strzelnice
Na misjach święta inne niż zwykle
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Most do współpracy
Z menażką na wakacje
Prezydent Duda jedzie do USA
Kim przekracza granice
Prezydent z wizytą w Drawsku
Groty z granatnikiem
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Ofensywa Tuchaczewskiego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO