moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Autosan zdobywa coraz więcej zleceń

Kilka dni temu okazało się, że należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Autosan spóźniła się ze złożeniem oferty w przetargu na autokary dla wojska. Błażej Wojnicz, prezes PGZ, zapewnia, że winni tej sytuacji zostali ukarani, a przyszłość firmy z Sanoka nie jest zagrożona. W porównaniu z pierwszym półroczem 2016 Autosan zwiększył swoje przychody o ponad połowę.

Na początku maja 2 Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy ogłosiła przetarg na zakup 26 autokarów dwóch typów: małych, do przewożenia 16 pasażerów, oraz większych, które będą w stanie zabrać 47 osób. Zamówienie (rozłożone na dwa zlecenia, które mogły przypaść różnym dostawcom) było warte kilkadziesiąt milionów złotych. Jedną ze spółek, która chciała zdobyć kontrakt, była firma Autosan z Sanoka, należąca od ubiegłego roku do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Niestety wyznaczony do tego zadania pracownik Autosanu nie złożył w wymaganym terminie (do godziny 8 rano 28 lipca) oferty państwowego producenta. W efekcie wojsko otrzymało tylko jedną propozycję – od niemieckiego koncernu MAN (dotyczyła ona jedynie większych autokarów). 11 sierpnia podpisano z MAN-em umowę opiewającą na prawie 30 milionów złotych.

– Niezłożenie na czas oferty to sytuacja niedopuszczalna, dlatego została podjęta decyzja o natychmiastowym zwolnieniu odpowiedzialnego za to dyrektora handlu i marketingu Autosanu Sp. z o.o. Wszczęto także wewnętrzną procedurę kontrolną dotyczącą sposobów realizacji tego typu działań w spółce – wyjaśnia Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dodając, że sprawa została również skierowana do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

REKLAMA

Do wydarzenia odniósł się dziś także minister obrony. – Ten błąd bądź działanie kryminalne musi być ukarane i muszą zostać wyciągnięte wnioski – zapowiada minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON zaznacza, że w zależności od rozpoznania prowadzonego przez służby przetarg może zostać unieważniony, wówczas Autosan będzie mógł zgłosić swój udział w nowym postępowaniu.

Prezes narodowego holdingu zbrojeniowego podkreśla jednak, że utrata szansy na wielomilionowy kontrakt w żadnej mierze nie zagraża przyszłości spółki z Sanoka. – Zakład stale rozwija swoją ofertę produktową i regularnie zdobywa kolejne zamówienia z bardzo konkurencyjnego rynku cywilnego. W połowie 2017 roku Autosan odnotował przychody prawie o 54 procent wyższe w porównaniu do sytuacji z czerwca 2016 roku – mówi Wojnicz.

W tym roku Autosan sprzedał 41 wyprodukowanych autokarów i autobusów. W sierpniu zamówienie na 12 sztuk miejskich autobusów typu SANCITY – sześć modelu 12LF oraz 6 modelu 10LF, złożyła firma Bus Marco Polo Wratislavia 1992, a Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Elblągu zamówiło dwa autobusy EUROLIDER 9 do obsługi linii międzymiastowych. Dla porównania w ubiegłym roku – od stycznia do sierpnia 2016 – Autosan sprzedał tylko jeden autokar.

Zleceń zapowiada się jeszcze więcej. Jak deklaruje prezes Wojnicz, Autosan jeszcze we wrześniu powinien podpisać kontrakty na dostawę 17 autokarów, a do końca roku rozstrzygnięte zostaną przetargi, w których wystartowała spółka z Sanoka, na 38 autokarów i autobusów. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. Autosanu

dodaj komentarz

komentarze


Ogromne zainteresowanie Soną
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zbiegowie z innego świata
Prezydent Duda jedzie do USA
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent z wizytą w Drawsku
Kajmany na gąsienicach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
F-16 kończą misję w Estonii
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Z menażką na wakacje
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kraby w Bolesławcu
16 sekund Liberatora
Informacja Prasowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Defender” – pracowity poligon saperów
Testament Polski Walczącej
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Weterani w pasiece
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Most do współpracy
Fordy, a nie Nissany
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Współzawodnictwo rozwija
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Na misjach święta inne niż zwykle
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO