moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Autosan zdobywa coraz więcej zleceń

Kilka dni temu okazało się, że należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Autosan spóźniła się ze złożeniem oferty w przetargu na autokary dla wojska. Błażej Wojnicz, prezes PGZ, zapewnia, że winni tej sytuacji zostali ukarani, a przyszłość firmy z Sanoka nie jest zagrożona. W porównaniu z pierwszym półroczem 2016 Autosan zwiększył swoje przychody o ponad połowę.

Na początku maja 2 Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy ogłosiła przetarg na zakup 26 autokarów dwóch typów: małych, do przewożenia 16 pasażerów, oraz większych, które będą w stanie zabrać 47 osób. Zamówienie (rozłożone na dwa zlecenia, które mogły przypaść różnym dostawcom) było warte kilkadziesiąt milionów złotych. Jedną ze spółek, która chciała zdobyć kontrakt, była firma Autosan z Sanoka, należąca od ubiegłego roku do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Niestety wyznaczony do tego zadania pracownik Autosanu nie złożył w wymaganym terminie (do godziny 8 rano 28 lipca) oferty państwowego producenta. W efekcie wojsko otrzymało tylko jedną propozycję – od niemieckiego koncernu MAN (dotyczyła ona jedynie większych autokarów). 11 sierpnia podpisano z MAN-em umowę opiewającą na prawie 30 milionów złotych.

– Niezłożenie na czas oferty to sytuacja niedopuszczalna, dlatego została podjęta decyzja o natychmiastowym zwolnieniu odpowiedzialnego za to dyrektora handlu i marketingu Autosanu Sp. z o.o. Wszczęto także wewnętrzną procedurę kontrolną dotyczącą sposobów realizacji tego typu działań w spółce – wyjaśnia Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dodając, że sprawa została również skierowana do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Do wydarzenia odniósł się dziś także minister obrony. – Ten błąd bądź działanie kryminalne musi być ukarane i muszą zostać wyciągnięte wnioski – zapowiada minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON zaznacza, że w zależności od rozpoznania prowadzonego przez służby przetarg może zostać unieważniony, wówczas Autosan będzie mógł zgłosić swój udział w nowym postępowaniu.

Prezes narodowego holdingu zbrojeniowego podkreśla jednak, że utrata szansy na wielomilionowy kontrakt w żadnej mierze nie zagraża przyszłości spółki z Sanoka. – Zakład stale rozwija swoją ofertę produktową i regularnie zdobywa kolejne zamówienia z bardzo konkurencyjnego rynku cywilnego. W połowie 2017 roku Autosan odnotował przychody prawie o 54 procent wyższe w porównaniu do sytuacji z czerwca 2016 roku – mówi Wojnicz.

W tym roku Autosan sprzedał 41 wyprodukowanych autokarów i autobusów. W sierpniu zamówienie na 12 sztuk miejskich autobusów typu SANCITY – sześć modelu 12LF oraz 6 modelu 10LF, złożyła firma Bus Marco Polo Wratislavia 1992, a Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Elblągu zamówiło dwa autobusy EUROLIDER 9 do obsługi linii międzymiastowych. Dla porównania w ubiegłym roku – od stycznia do sierpnia 2016 – Autosan sprzedał tylko jeden autokar.

Zleceń zapowiada się jeszcze więcej. Jak deklaruje prezes Wojnicz, Autosan jeszcze we wrześniu powinien podpisać kontrakty na dostawę 17 autokarów, a do końca roku rozstrzygnięte zostaną przetargi, w których wystartowała spółka z Sanoka, na 38 autokarów i autobusów. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. Autosanu

dodaj komentarz

komentarze


Codziennie składamy legunom raport
 
Niechciany traktat
Najwyższy skok w tandemie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Cybersec’19
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wierny Polsce
101 lat Niepodległej!
68W Means Lifesaver
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Pogrzeb generała Ścibiora
Klasy wojskowe po nowemu
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Logistycy w akcji
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
O służbach specjalnych na ASzWoj
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wojsko na Biegu Niepodległości
Jani, Miraculously Saved
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Thin Blue Line
Black Jack ściąga do Polski
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Nowa spółka lotnicza PGZ
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Awanse na 11 listopada
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojny wygrywa rezerwa
GROM na kursie działań specjalnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Tyraliera terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plan modernizacji marynarki wojennej
Polacy świętowali niepodległość
Razem się szkolą, razem walczą
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wołyńskie lwie serca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Mroczne serce okupowanej Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Symbol zaklęty w dacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO