moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mastery nadal uziemione

Samoloty do szkolenia zaawansowanego M-346 Master, które w listopadzie 2016 roku przyleciały do Polski, nadal parkują w hangarze. Uziemienie samolotów jest winą włoskiego producenta, który dostarczył maszyny niezgodne z podpisanym kontraktem. Maszyny nie przeszły odbioru technicznego, bo miały niepełny system symulacji uzbrojenia.

Obecnie w kraju znajdują się dwie maszyny do szkolenia zaawansowanego, ale nie zostały one przyjęte do wyposażenia sił zbrojnych. Samoloty mają bowiem niepełny system symulacji uzbrojenia. – Maszyny nie będą przyjęte do służby do czasu, aż producent wywiąże się z zawartego kontraktu – mówi ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

Z powodu opóźnień w realizacji kontraktu firma Leonardo obciążona jest karami finansowymi. – Są one naliczane stosownie do wartości opóźnionych dostaw oraz wielkości opóźnienia. Obliczane są w następujący sposób: liczba dni opóźnienia danej dostawy w stosunku do wymaganego umową terminu, czyli 0,1 proc. wartości danej dostawy za każdy dzień opóźnienia – informuje Inspektorat Uzbrojenia MON.

Może polecą jesienią

Rzecznik MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz podkreśla natomiast, że wina za opóźnienia realizacji kontraktu nie leży po stronie Ministerstwa Obrony Narodowej. – Media wielokrotnie wracają do tematu uziemionych Masterów, sugerując nieprawdę i próbują wywierać presję na wojsku. Ministerstwo nie odbierze samolotów, które nie spełniają warunków kontraktu – mówi rzecznik. – Tymczasem od wielu miesięcy kierownictwo resortu obrony negocjuje z włoskim koncernem Leonardo, by samoloty jak najszybciej weszły do służby – dodaje ppłk Pęzioł-Wójtowicz.

Inspektorat Uzbrojenia wskazuje jednak, że strona włoska nie zgłosiła do tej pory samolotów M-346 do ponownego prowadzenia testów weryfikacyjnych. – Pozytywny wynik testów jest warunkiem przystąpienia do odbioru pozostałych samolotów. W związku z powyższym nie jest obecnie możliwy do określenia wiarygodny termin odbioru samolotów spełniających wymagania zawarte w umowie – przyznaje ppłk Wincencik. Nieoficjalnie mówi się o tym, że ponowne testy techniczne samoloty mogą przejść w listopadzie 2017 roku.

Master czyli Bielik

Master M-346 to jeden z najnowocześniejszych samolotów szkolnych na świecie. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że właśnie w takich maszynach szkolić się będą piloci, którzy później usiądą za sterami wielozadaniowych F-16. Mastery zastąpią TS-11 Iskra, obecnie jedyny typ szkolnego odrzutowca w naszej armii. Po przyjęciu do służby samoloty mają nosić nazwę Bielik.

Przetarg na zakup systemu AJT (Advanced Jet Trainer – AJT) Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił w lutym 2013 roku. Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez włoską firmę Alenia Aermacchi (dziś koncern Leonardo). Była też ona najtańsza – jej wartość wynosiła 1 167 754 500 zł.

W ramach kontraktu podpisanego ostatecznie w 2014 roku Włosi zobowiązali się do końca listopada 2017 roku dostarczyć 8 samolotów M-346 Master (z możliwością dokupienia kolejnych czterech). W kontrakcie zapisano także przygotowanie infrastruktury technicznej i kompleksowego systemu szkolenia. W jego skład mają wejść m.in. symulatory: pilotażowy, procedur awaryjnych i lotu (FMS) oraz komputerowy system wspomagania szkolenia. Nie stało się tak – twierdzi Ministerstwo Obrony Narodowej – na skutek opóźnień strony włoskiej i niefrasobliwości ministra Siemoniaka przy podpisywaniu kontraktu w 2014 roku. Nie przewidziano niesolidności włoskiej i pozbawiono MON skutecznych narzędzi reakcji.

Problemy z kontraktem sygnowanym przez ówczesnego ministra obrony Tomasza Siemoniaka pojawiły się, kiedy do Polski przyleciały dwa pierwsze egzemplarze tych maszyn. W listopadzie 2016 M-346 poddano testom. Podczas lotów sprawdzających polscy i włoscy lotnicy oceniali m.in. właściwości pilotażowe maszyny, jej osiągi i wyposażenie. Testowane były także systemy symulacji uzbrojenia, możliwości wykonywania lotów IFR (lot według wskazań przyrządów) oraz spadochron hamujący. W efekcie powietrznych testów MON stwierdziło, że wyposażenie maszyn nie jest kompletne i odbiór maszyn wstrzymano. Podczas weryfikacji okazało się, iż pokładowy system M-346 nie symuluje niektórych typów uzbrojenia. Chodzi o zawarte w kontrakcie kierowane pociski (AGM-84, AGM-88, AGM-65G2, AIM-9X, AIM-120C), zasobniki szybujące (AGM-154C) i bomby kierowane (GBU-12E/B, GBU-38, GBU-31). A to oznacza, że w istotnych obszarach samoloty są nieprzydatne.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.m-346.com

dodaj komentarz

komentarze

~rysiek
1504189860
A tymczasem Mastery, które przyleciały na Air Show do Radomia to były maszyny przeznaczone dla nas. Ja się pytam jakim prawem Włosi nabijają im nalot?
4C-ED-53-14
~Adam
1504171680
Skutecznym narzędziem reakcji byłoby wykluczenie Leonardo z przetargów na śmigłowce wielozadaniowy i szturmowe.
FA-F5-AA-FC
~Fred
1504160280
Nie raz,nie dwa pisałem jakim to wielkim wałkiem jest zakup tych nielotów!!! Co powinni zrobić nasi rządzący; - nie tylko naliczać 0,1% ale obciążyć makarony kosztami szkolenia w USA - obciążyć kosztami utrzymania infrastruktury lotniskowej oraz obsługi - obciążyć kosztami magazynowania nielotów - nie odbierać rocznikowo starych maszyn - przedstawić ostateczny termin dostawy Jeżeli włosi nie będą w stanie się wywiązać z dostaw i kar to przejąć ich aktywa w Polsce np. Świdnik!!! Tylko tak stanowcza riposta może zahamować pogardliwy i poddańczy stosunek Leonardo ! Takie postawienie sprawy pokaże każdemu następnemu oszustowi,że lecenie w kulki z Polakami się NIE OPŁACA !!! ale po co ja to w ogóle piszę....
E5-88-13-33
~gegroza
1504112640
Jeżeli nie przewidziano niesolidności i pozbawiono MON skutecznych narzędzi to za co płacą Włosi ? Przecież napisane jest ze 0,1 % kontraktu dziennie to kary umowne
3A-8B-C8-04
~ja
1504111020
To nie Master tylko MAJSTER-sztyk... wysłąć 2 samoloty zamawiającemu i udawać że wszystko jest w porządku, może się nie zorientuje. "kierownictwo resortu obrony negocjuje z włoskim koncernem Leonardo, by samoloty jak najszybciej weszły do służby" Nie negocjować a przesłać rachunki za każdy dzień zwłoki.
65-74-8E-4A

Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mroczne serce okupowanej Europy
Codziennie składamy legunom raport
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
PESCO z polskim projektem
GROM na kursie działań specjalnych
Thin Blue Line
Tyraliera terytorialsów
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Razem się szkolą, razem walczą
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Polacy świętowali niepodległość
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Black Jack ściąga do Polski
Wyzwania polskiej fotoniki
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Niechciany traktat
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Najwyższy skok w tandemie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko na Biegu Niepodległości
Symbol zaklęty w dacie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
101 lat Niepodległej!
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Awanse na 11 listopada
Obrona bez polityki
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Jani, Miraculously Saved
Podaruj upominek kombatantowi
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Eksperyment z przywództwa
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Logistycy w akcji
68W Means Lifesaver
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Nowy wiceminister w MON
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Klasy wojskowe po nowemu
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
T-72 strzelają na poligonie
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO