moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyły kieleckie targi zbrojeniowe

Rząd Rzeczypospolitej przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego oraz do silnej, dobrze uzbrojonej armii – mówił minister Antoni Macierewicz podczas gali otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na jubileuszowej, 25. edycji targów w Kielcach swoje wyroby prezentuje aż 617 wystawców z ponad 60 państw.

Ceremonia otwarcia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się dziś w południe. Zainaugurował ją minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który podkreślał, że polski rząd przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Szef MON przypomniał, że Polska przeznacza na obronność 2% PKB, a plan gospodarczy wicepremiera Mateusza Morawieckiego zakłada, że do 2030 roku poziom tych wydatków zostanie zwiększony do 2,5 proc. PKB.

Antoni Macierewicz zwrócił uwagę także na wnioski z przeprowadzonego w tym roku Strategicznego Przeglądu Obronnego. – Pokazał on konieczność reorientacji modernizacji technicznej polskiej armii. Będzie to wymagać wydatkowania przez najbliższe 14 lat powyżej 550 miliardów złotych – wskazywał minister obrony.

Podczas inauguracji kieleckich targów szef MON poruszył również kwestię cyberbezpieczeństwa. Przypomniał, że na szczycie NATO, który w ubiegłym roku odbył się w Warszawie, cyberprzestrzeń została uznana za jedno z „kluczowych pól obronnych i walki zbrojnej”. Minister zadeklarował, że na sferę związaną z cyberbezpieczeństwem MON przeznaczy w najbliższym czasie dwa miliardy złotych. Antoni Macierewicz podkreślił, że bardzo istotną rolę w tej dziedzinie pełni Polska Grupa Zbrojeniowa oraz przedsiębiorstwo Exatel. – Działania na rzecz uczynienia z Exatela narodowego systemu gwarantującego bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni rozpocząłem 26 lat temu jako minister spraw wewnętrznych – wspominał. – W tym roku dzięki decyzji polskiego parlamentu miałem przyjemność witać Exatel w sferze odpowiedzialności MON. To jest wielka szansa dla jakości cyberobrony Polski – podkreślił szef resortu.


film: polska-zbrojna.pl

Tuż po zakończeniu ceremonii otwarcia odbyło się spotkanie, podczas którego Polska Grupa Zbrojeniowa i Exatel powołały do życia nową spółkę. QBiTT – tak nazwano firmę, która będzie zajmowała się dostarczaniem wojsku rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Inaugurację XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego poprzedził apel klas mundurowych. Na zbiórce stanęli nauczyciele i uczniowie kilkunastu szkół, m.in. z Wrocławia, Kielc, Warszawy, Radomia, Krakowa, Rzeszowa, Jarosławia, Sandomierza, Lublina i Mińska Mazowieckiego. Biorą oni udział w programie pilotażowym dla szkół ponadgimnazjalnych z klasami mundurowymi. Zgodnie z założeniami programu MON, uczniowie biorący udział w tym projekcie będą mogli m.in. ćwiczyć na poligonach i częściej odwiedzać wojskowe jednostki. – Reprezentujecie rzeszę 250 szkół z klasami mundurowymi. Jesteśmy dumni, że wybraliście taki kierunek nauki, bo jesteście Polsce po prostu potrzebni – mówił minister obrony.

Antoni Macierewicz podkreślił, że na uroczysty apel klas mundurowych stawiło się całe dowództwo polskiej armii. W Kielcach byli: szef Sztabu Generalnego WP, dowódca generalny, dowódca operacyjny, dowódca WOT i komendant główny Żandarmerii Wojskowej. Uroczysty apel zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów z Rzeszowa.Powierzchnia MSPO to ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych. W tym roku zaprezentuje się na nich ponad 600 firm. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego należy do największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu w Europie. Porównywany jest do Eurosatorów, które odbywają się we Francji oraz targów DSEI organizowanych w Wielkiej Brytanii. Co roku MSPO przyciągają znaczących wystawców z całego świata. Jak co roku swoje produkty w Kielcach zaprezentują czołowe firmy rodzimej zbrojeniówki, zarówno te należące do Skarbu Państwa, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Nie zabraknie także potentatów z zagranicy. Na swoje stoiska zapraszają m.in. Boeing, Kongsberg, Leonardo, Nammo, Lockheed Martin, Bell Helicopter i Airbus. Łącznie będą przedstawiciele aż 620 firm z 30 państw.


Od 2004 roku na MSPO specjalną wystawę przygotowuje państwo – gość honorowy targów. Do tej pory była to Turcja, Francja, Norwegia, Stany Zjednoczone, Włochy, Anglia i Szwecja. Tym razem zaprezentuje się Korea Południowa.

Światowe potęgi zbrojeniowe w Kielcach

Co będzie można zobaczyć w Kielcach? Na przykład śmigłowiec szturmowy AH-64 Apache oraz symulator kabiny myśliwca F-35, wyprodukowane przez Boeinga, wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk firmy Lockheed Martin oraz bezzałogowce: Nightwarden, najnowszy bezzałogowiec taktyczny firmy Textron, którego premiera miała miejsce na tegorocznym Paris Air Show oraz najnowszą odmianę drona Watchkeeper firmy Thales UK.


film: polska-zbrojna.pl

Swoje produkty zaprezentuje też Polska Grupa Zbrojeniowa. Będą to długo zapowiadane premiery, m.in. prototyp pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk, nad którym pracują specjaliści z Huty Stalowa Wola. – Z pewnością uwagę przyciągną dwa warianty modernizacji czołgów T-71 i PT-91 Twardy przygotowane przez Bumar Łabędy wraz z innymi spółkami PGZ – zapowiada Krzysztof Wilewski, zajmujący się tematyką sprzętu wojskowego dziennikarz Polski Zbrojnej. – W Kielcach będzie okazja, by przyjrzeć się projektom czołgów PT-17 oraz PT-91M2. Jedną z ciekawszych premier będzie pokaz pojazdu Wirus IV, kupionego dla wojsk rozpoznawczych – dodaje.


Targi to okazja, by pokazać proponowane polskim siłom zbrojnym w różnych programach modernizacyjnych pojazdy bojowe, logistyczne i remontowe. – Ale to nie wszystko. Na wystawach znajdą się, poszukiwane przez wojsko, różnego rodzaju jednorazowe granatniki przeciwpancerne i kierowane pociski przeciwpancerne, amunicja do moździerzy kalibru 120 mm, haubic kalibru 155 mm oraz armat czołgowych kalibru 120 mm i 125 mm. Nie zabraknie też propozycji dotyczącej wyposażenia osobistego dla żołnierzy – opowiada Krzysztof Wilewski.

Jedną z imprez towarzyszących MSPO jest debata zorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy (wydawcę portalu polska-zbrojna.pl oraz miesięcznika „Polska Zbrojna”) oraz Polską Grupę Zbrojeniową. W trakcie trzech paneli dyskusyjnych, prowadzonych pod wspólnym tytułem „Innowacje i przyszłość polskiego sektora zbrojeniowego – PGZ”, postaramy się m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy PGZ, flagowy koncern krajowego sektora obronnego, ma szanse stać się wiodącym producentem uzbrojenia na świecie i skutecznie rywalizować o rynki zbytu z globalnymi potentatami.

Wojskowe MSPO

Co roku na targach prezentują się również polskie jednostki wojskowe ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Tym razem pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”. – Na dwóch halach, które łącznie mają 20 tysięcy metrów znajduje się 32 wojskowe stoiska – mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Wystawy Polskich Sił Zbrojnych. Znajdziemy tu sprzęt wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk specjalnych oraz debiutujących na targach wojsk obrony terytorialnej. – Mamy ze sobą m.in. Raki i Kraby, które niedawno weszły do służby – mówi płk Chmiel.


Prócz tego KTO Rosomak w kilku wersjach, czołgi Leopard 2, platformy szturmowe, których używają żołnierze GROM-u oraz granatnik Carl Gustav JW AGAT. Na specjalnym stoisku swoją broń zaprezentują również żołnierze wojsk obrony terytorialnej: karabinki MSBS i Beryl.

Nowością na targach są dni otwarte. 9 i 10 września wystawę Polskich Sił Zbrojnych będzie mógł zobaczyć każdy. Nie trzeba kupować biletów czy odbierać specjalnych wejściówek, bo wstęp jest wolny. Odwiedzającym przyda się specjalnie stworzona na tę okazję aplikacja MSPO2017, którą można pobrać bezpłatnie na urządzenia mobilne. Dzięki niej z łatwością znaleźć będzie można konkretne stoisko.

Polscy żołnierze odznaczeni przez Amerykanów

Pierwszy dzień kieleckiej imprezy był także okazją do podziękowania polskim żołnierzom za służbę w Afganistanie ze strony amerykańskich sojuszników. Gen. brygady US Army Kate Leahy i wiceambasador USA John Law wręczyli kilku z nich odznaczenia. Wojskowi otrzymali wyróżnienia za służbę podczas XV zmiany PKW w Afganistanie.

Amerykanie przyznali polskim żołnierzom dwa rodzaje odznaczeń: medale pochwalne i odznakę Combat Action Badge. Medale pochwalne otrzymali oficerowie, którzy wyróżnili się służbą podczas polsko-amerykańskich działań w Afganistanie. Natomiast odznaka Combat Action Badge trafiła do żołnierzy, którzy wykazali się szczególnym męstwem w walce. Odznaczenia odebrali wojskowi głównie z 1 Brygady Pancernej, którzy w czasie XV zmiany zostali zaatakowani przez rebeliantów. Doszło do tego podczas patrolu niedaleko bazy Bagram. Zostali ostrzelani i przez godzinę skutecznie odpierali atak przeciwnika.

EK, MKS, MM

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent z wizytą w Drawsku
 
Kim przekracza granice
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Żołnierze w sztafecie pomocy
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
16 sekund Liberatora
Kajmany na gąsienicach
Ofensywa Tuchaczewskiego
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Most do współpracy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Weterani w pasiece
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wyzwania polskiej prezydencji
Online z mistrzami sportu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Z menażką na wakacje
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Informacja Prasowa
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie odmładzają F-16
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Terytorialsi nie stracą dodatku
Fordy, a nie Nissany
Prezydent Duda jedzie do USA
Ubiory ochronne z Maskpolu
Wojsko przeciw wirusowi
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Testament Polski Walczącej
Na misjach święta inne niż zwykle
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Polskie porty bardziej otwarte
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO