moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek Londyn

Rozpoczynające się dziś w Londynie targi zbrojeniowe Defence Systems and Equipment International – DSEI to oprócz paryskich Eurosatorów największa impreza wystawiennicza branży obronnej na Starym Kontynencie. Na ostatnich londyńskich targach swoje wyroby prezentowało nieco ponad 1500 firm z całego świata. Wśród nich byli producenci z państw należących do Wspólnoty Narodów, czyli tych, które były niegdyś częścią kolonialnej Anglii. Australia i Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Indie, Pakistan, ale również Kanada. Branża zbrojeniowa tych państw zdecydowanie ma co pokazać i robi to w Europie właśnie na DSEI. Co więcej, Amerykanie właśnie w Londynie, a nie w Paryżu, najczęściej prezentują swoje nowości. Wobec tych faktów kierunek podróży dla dziennikarza wojskowego jest obecnie oczywisty – Londyn. 

Lubimy o targach zbrojeniowych w Kielcach mówić, że to trzecia największa tego typu impreza wystawiennicza w Europie. Jednak nie oszukujmy się. Dystans Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego do dwójki liderów jest ogromny. Paryskie Eurosatory oraz londyńskie Defence Systems and Equipment International to imprezy trzy razy większe od naszej. Na Eurosatory 2016 przyjechało 1572 wystawców. Na ruszającym dzisiaj DSEI ma być ich ponad 1600. Na MSPO pojawiło się zaś ich w tym roku nieco ponad 600.

Przyznam jednak szczerze, że chyba nie podjąłbym się oceny, która z imprez, Eurosatory czy DSEI, powinna dzierżyć miano największej i najważniejszej, nie tylko na Starym Kontynencie, lecz także i na świecie. Obie zacięcie ze sobą rywalizują o palmę pierwszeństwa. Obie za każdym razem – Eurosatory odbywają się w latach parzystych, a DSEi w nieparzystych – przygotowują coraz ciekawsze konferencje i seminaria towarzyszące targom. Obie systematycznie zwiększają liczbę wystawców.

Choć obie imprezy to targi zbrojeniowe, czyli miejsce prezentacji różnego typu czołgów, pojazdów, samolotów, dronów, armat etc., to każda ma swój niepowtarzalny profil produktowy. Eurosatory to królestwo Francji i państw z nią związanych ekonomicznie i politycznie, jeszcze od czasów kolonialnych. I dokładnie taki sam profil narodowy ma DSEI. To właśnie w Londynie można najlepiej przyjrzeć się temu, co oferuje przemysł zbrojeniowy państw należących do Wspólnoty Narodów, czyli krajów będących niegdyś częścią kolonialnej Anglii: Australii i Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki, Indii, Pakistanu, ale również Kanady. Tradycją jest również, że Amerykanie swoje nowości pokazują raczej w Londynie niż Paryżu.

W mojej ocenie podział geograficzny przekłada się również na jakość towarzyszących targom konferencji i seminariów. Z racji brytyjsko-amerykańskiego partnerstwa w Londynie spotkamy najważniejszych dowódców US Army, których zawsze warto posłuchać, bo reprezentują największą i najsilniejszą armię na świecie. To, że gospodarzem targów jest Wielka Brytania, kiedyś potęga morska, nie oznacza jednak, że w debatach dominuje „navy”. Rozwój sił pancernych, śmigłowce bojowe, cyberbezpieczeństwo, robotyka i automatyzacja dowodzenia, logistyka i wreszcie medycyna pola walki to tematy konferencji, które w tym roku będą towarzyszyć DSEI.

W kolejnych moich felietonach z londyńskiego targowiska zbrojeniowej próżności postaram się przekazać, co ciekawego i nowego można w tym roku tu zobaczyć. Zadanie nie będzie łatwe, biorąc pod uwagę, że przy tej liczbie wystawców na jedno stoisko teoretycznie będę mógł poświęcić około 1,5 minuty.

Krzysztof Wilewski , publicysta polski-zbrojnej.pl, korespondencja z Londynu

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Własne interesy Europy
 
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Żyj zdrowiej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Czerwoni w odwrocie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
We Are All Darfur
Double Eagle po nowemu
Podziemna potęga
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
For the Right Cause
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Stulatka hydrografia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Szturmani na Lipie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Symulatory strzelań Rosomaków
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
O Patriotach na WAT
Rywalizacja strzelców wyborowych
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nauka zimowego pływania
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Darłowo czeka na śmigłowce
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO