moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek Londyn

Rozpoczynające się dziś w Londynie targi zbrojeniowe Defence Systems and Equipment International – DSEI to oprócz paryskich Eurosatorów największa impreza wystawiennicza branży obronnej na Starym Kontynencie. Na ostatnich londyńskich targach swoje wyroby prezentowało nieco ponad 1500 firm z całego świata. Wśród nich byli producenci z państw należących do Wspólnoty Narodów, czyli tych, które były niegdyś częścią kolonialnej Anglii. Australia i Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Indie, Pakistan, ale również Kanada. Branża zbrojeniowa tych państw zdecydowanie ma co pokazać i robi to w Europie właśnie na DSEI. Co więcej, Amerykanie właśnie w Londynie, a nie w Paryżu, najczęściej prezentują swoje nowości. Wobec tych faktów kierunek podróży dla dziennikarza wojskowego jest obecnie oczywisty – Londyn. 

Lubimy o targach zbrojeniowych w Kielcach mówić, że to trzecia największa tego typu impreza wystawiennicza w Europie. Jednak nie oszukujmy się. Dystans Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego do dwójki liderów jest ogromny. Paryskie Eurosatory oraz londyńskie Defence Systems and Equipment International to imprezy trzy razy większe od naszej. Na Eurosatory 2016 przyjechało 1572 wystawców. Na ruszającym dzisiaj DSEI ma być ich ponad 1600. Na MSPO pojawiło się zaś ich w tym roku nieco ponad 600.

Przyznam jednak szczerze, że chyba nie podjąłbym się oceny, która z imprez, Eurosatory czy DSEI, powinna dzierżyć miano największej i najważniejszej, nie tylko na Starym Kontynencie, lecz także i na świecie. Obie zacięcie ze sobą rywalizują o palmę pierwszeństwa. Obie za każdym razem – Eurosatory odbywają się w latach parzystych, a DSEi w nieparzystych – przygotowują coraz ciekawsze konferencje i seminaria towarzyszące targom. Obie systematycznie zwiększają liczbę wystawców.

Choć obie imprezy to targi zbrojeniowe, czyli miejsce prezentacji różnego typu czołgów, pojazdów, samolotów, dronów, armat etc., to każda ma swój niepowtarzalny profil produktowy. Eurosatory to królestwo Francji i państw z nią związanych ekonomicznie i politycznie, jeszcze od czasów kolonialnych. I dokładnie taki sam profil narodowy ma DSEI. To właśnie w Londynie można najlepiej przyjrzeć się temu, co oferuje przemysł zbrojeniowy państw należących do Wspólnoty Narodów, czyli krajów będących niegdyś częścią kolonialnej Anglii: Australii i Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki, Indii, Pakistanu, ale również Kanady. Tradycją jest również, że Amerykanie swoje nowości pokazują raczej w Londynie niż Paryżu.

W mojej ocenie podział geograficzny przekłada się również na jakość towarzyszących targom konferencji i seminariów. Z racji brytyjsko-amerykańskiego partnerstwa w Londynie spotkamy najważniejszych dowódców US Army, których zawsze warto posłuchać, bo reprezentują największą i najsilniejszą armię na świecie. To, że gospodarzem targów jest Wielka Brytania, kiedyś potęga morska, nie oznacza jednak, że w debatach dominuje „navy”. Rozwój sił pancernych, śmigłowce bojowe, cyberbezpieczeństwo, robotyka i automatyzacja dowodzenia, logistyka i wreszcie medycyna pola walki to tematy konferencji, które w tym roku będą towarzyszyć DSEI.

W kolejnych moich felietonach z londyńskiego targowiska zbrojeniowej próżności postaram się przekazać, co ciekawego i nowego można w tym roku tu zobaczyć. Zadanie nie będzie łatwe, biorąc pod uwagę, że przy tej liczbie wystawców na jedno stoisko teoretycznie będę mógł poświęcić około 1,5 minuty.

Krzysztof Wilewski , publicysta polski-zbrojnej.pl, korespondencja z Londynu

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Thin Blue Line
Z maratonu programowania do wojska
Cienka niebieska linia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wojsko wraca do Łomży
Terytorialsi na wysokościach
Oko na Europę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Wrzesień ’39 na południu Polski
Rozpoczynamy nową erę
GROM Challenge
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rok Żelaznej Dywizji
Modernizacja Sokołów
Defendery 2019 – część 4
Kosmiczny gość
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Klasy wojskowe po nowemu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zapal światło dla ofiar Katynia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Stalin czekał i kalkulował
Samochód do desantowania
Agresja sowieckiego kolosa
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Polska nie pozostanie osamotniona
Jedna misja, jeden zespół
Historia Liberatora wyjaśniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowa misja i nowy sprzęt
Irańskie szachy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polskie firmy na targach w Londynie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Defendery 2019 – część 3
Iranian Chess Game
Walka i dyplomacja
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Selekcja w pigułce
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Śląskie sceny z życia
Umarły dla świata
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Indiach mieli swój drugi dom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamięć o tragedii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO