moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojsk Lądowych

Toruń
12 września w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Lądowych. Była ona okazją do podsumowania i wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej (RON) za służbę i pracę na rzecz Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystego apelu komendant Centrum pułkownik Dariusz Adamczyk wręczył dziesięciu żołnierzom zawodowym akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. W związku z zaszeregowaniem do wyższego stopnia wojskowego zajmowanego stanowiska na stopień starszego chorążego sztabowego mianowali zostali starsi chorążowie: Krzysztof Kobusiński i Tadeusz Schreiber, na stopień młodszego chorążego starszy sierżant Jerzy Dolewski. Na stopień plutonowego mianowani zostali starsi kaprale: Mariusz Adamski i Michał Majkowski. Awans na stopień starszego kaprala uzyskał kapral Sylwester Słucki, a na stopień kaprala starsi szeregowi: Piotr Polczyński, Dariusz Rogman i Damian Wróblewski. Natomiast na stopień starszego szeregowego mianowany został szeregowy Andrzej Kozłowski.

W trakcie uroczystości płk Adamczyk wręczył odznaczenia nadane przez ministra obrony narodowej. Medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” wyróżnionych zostało 5 żołnierzy i 4 pracowników RON. Natomiast 7 pracowników Centrum otrzymało medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. Za wybitne zasługi, oraz znaczące osiągnięcia szkoleniowe tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką tytułu honorowego – III stopnia wyróżnieni zostali kpt. Bogdan Lewandowski oraz kpt. Robert Sawicki. Ponadto komendant wyróżnił żołnierzy i pracowników RON nagrodami uznaniowymi, urlopami nagrodowymi i listami gratulacyjnymi.

Na zakończenie do zebranych zwrócił się komendant Centrum. W swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom RON za codzienny trud, ofiarną służbę i rzetelną prace na rzecz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Pogratulował również wszystkim odznaczonym i nowo mianowanym.

W rocznicę zwycięskiej bitwy pod Wiedniem Wojska Lądowe obchodzą swoje święto. 333 lat temu, 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką pod wodzą wezyra Kara Mustafy.
Początki obchodów świąt Wojsk Lądowych sięgają okresu II Rzeczypospolitej, kiedy to swoje święta miały poszczególne oddziały wojsk (piechota, kawaleria, artyleria, saperzy, łączność itp.).
Święto Wojsk Lądowych w obecnej postaci zostało wprowadzone 12 września 1996 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej, Stanisława Dobrzańskiego

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska


 

PKW Afganistan

W sobotę, 9 września, żołnierze VI zmiany PKW Afganistan RSM obchodzili w bazie Bagram w Afganistanie 334. rocznicę odsieczy wiedeńskiej z 12 września 1683 r. W dniu tej zwycięskiej bitwy wojska lądowe obchodzą swoje święto.Wtedy to właśnie, 12 września 1683 roku, wojska polsko-austriacko-niemieckie, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, pokonały armię Imperium Osmańskiego.

Uroczysty apel, zorganizowany z okazji święta był jednocześnie okazją do wręczenia żołnierzom VI zmiany PKW Afganistan RSM wyróżnień: odznak „Zasłużony Żołnierz RP” III stopnia, odznaki honorowej Marynarki Wojennej, a także medali Non-Article 5 Medal.

Dowódca PKW w swoim przemówieniu odniósł się do rocznicy zwycięstwa sojuszu polsko-austriacko-niemieckiego nad zagrożeniem dla chrześcijańskiej części Europy ze strony Turków. Zaznaczył, że nasz naród wywiązał się ze swoich zobowiązań, które zostały złożone ówczesnym sojusznikom i w obliczu zagrożenia walczył do końca. W dalszej części przemówienia płk Piotr Fajkowski podkreślił, że od lat, to właśnie na żołnierzach Wojsk Lądowych spoczywa główny ciężar udziału i realizacji zadań w ramach misji zagranicznych.

Korzystając z okazji żołnierze VI zmiany obchodzili równocześnie święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. króla Kazimierza Jagiellończyka, które przypada na dzień 14 września. Trzon VI zmiany PKW stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i 1 Brygady Pancernej.

Tekst i zdjęcia: rzecznik prasowy VI zmiany PKW Afganistan

red. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Agresja sowieckiego kolosa
 
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Umowa na Feniksy
Jedna misja, jeden zespół
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cienka niebieska linia
Polscy weterani i książę Harry
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Samochód do desantowania
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Głos (z) płonącej Warszawy
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Nowa misja i nowy sprzęt
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi na wysokościach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
A Torn Subcontinent
Selekcja w pigułce
„Górale” zdobywają miasto
Walka i dyplomacja
Polska nie pozostanie osamotniona
Dead to the World
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Modernizacja Sokołów
Chorwacki test polskich kadetów
Nowy wiceminister w MON
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Modernizacja starów 266
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Groźny jak Tallboy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pamięć o tragedii
Klasy wojskowe po nowemu
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy nurkowie na Islandii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W Indiach mieli swój drugi dom
Thin Blue Line
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wojsko wraca do Łomży
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO