moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojsk Lądowych

Toruń
12 września w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Lądowych. Była ona okazją do podsumowania i wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej (RON) za służbę i pracę na rzecz Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystego apelu komendant Centrum pułkownik Dariusz Adamczyk wręczył dziesięciu żołnierzom zawodowym akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. W związku z zaszeregowaniem do wyższego stopnia wojskowego zajmowanego stanowiska na stopień starszego chorążego sztabowego mianowali zostali starsi chorążowie: Krzysztof Kobusiński i Tadeusz Schreiber, na stopień młodszego chorążego starszy sierżant Jerzy Dolewski. Na stopień plutonowego mianowani zostali starsi kaprale: Mariusz Adamski i Michał Majkowski. Awans na stopień starszego kaprala uzyskał kapral Sylwester Słucki, a na stopień kaprala starsi szeregowi: Piotr Polczyński, Dariusz Rogman i Damian Wróblewski. Natomiast na stopień starszego szeregowego mianowany został szeregowy Andrzej Kozłowski.

W trakcie uroczystości płk Adamczyk wręczył odznaczenia nadane przez ministra obrony narodowej. Medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” wyróżnionych zostało 5 żołnierzy i 4 pracowników RON. Natomiast 7 pracowników Centrum otrzymało medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. Za wybitne zasługi, oraz znaczące osiągnięcia szkoleniowe tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką tytułu honorowego – III stopnia wyróżnieni zostali kpt. Bogdan Lewandowski oraz kpt. Robert Sawicki. Ponadto komendant wyróżnił żołnierzy i pracowników RON nagrodami uznaniowymi, urlopami nagrodowymi i listami gratulacyjnymi.

REKLAMA

Na zakończenie do zebranych zwrócił się komendant Centrum. W swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom RON za codzienny trud, ofiarną służbę i rzetelną prace na rzecz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Pogratulował również wszystkim odznaczonym i nowo mianowanym.

W rocznicę zwycięskiej bitwy pod Wiedniem Wojska Lądowe obchodzą swoje święto. 333 lat temu, 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką pod wodzą wezyra Kara Mustafy.
Początki obchodów świąt Wojsk Lądowych sięgają okresu II Rzeczypospolitej, kiedy to swoje święta miały poszczególne oddziały wojsk (piechota, kawaleria, artyleria, saperzy, łączność itp.).
Święto Wojsk Lądowych w obecnej postaci zostało wprowadzone 12 września 1996 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej, Stanisława Dobrzańskiego

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska


 

PKW Afganistan

W sobotę, 9 września, żołnierze VI zmiany PKW Afganistan RSM obchodzili w bazie Bagram w Afganistanie 334. rocznicę odsieczy wiedeńskiej z 12 września 1683 r. W dniu tej zwycięskiej bitwy wojska lądowe obchodzą swoje święto.Wtedy to właśnie, 12 września 1683 roku, wojska polsko-austriacko-niemieckie, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, pokonały armię Imperium Osmańskiego.

Uroczysty apel, zorganizowany z okazji święta był jednocześnie okazją do wręczenia żołnierzom VI zmiany PKW Afganistan RSM wyróżnień: odznak „Zasłużony Żołnierz RP” III stopnia, odznaki honorowej Marynarki Wojennej, a także medali Non-Article 5 Medal.

Dowódca PKW w swoim przemówieniu odniósł się do rocznicy zwycięstwa sojuszu polsko-austriacko-niemieckiego nad zagrożeniem dla chrześcijańskiej części Europy ze strony Turków. Zaznaczył, że nasz naród wywiązał się ze swoich zobowiązań, które zostały złożone ówczesnym sojusznikom i w obliczu zagrożenia walczył do końca. W dalszej części przemówienia płk Piotr Fajkowski podkreślił, że od lat, to właśnie na żołnierzach Wojsk Lądowych spoczywa główny ciężar udziału i realizacji zadań w ramach misji zagranicznych.

Korzystając z okazji żołnierze VI zmiany obchodzili równocześnie święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. króla Kazimierza Jagiellończyka, które przypada na dzień 14 września. Trzon VI zmiany PKW stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i 1 Brygady Pancernej.

Tekst i zdjęcia: rzecznik prasowy VI zmiany PKW Afganistan

red. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Widzieć i nie być widzianym
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Patrioty z polskimi przyczepami
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Obradowała Rada Gabinetowa
Na zakupy do sklepu AMW
Pracowity tydzień flotylli
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi nie stracą dodatku
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poszukiwania Magneto
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Przeciwlotnicza Sona
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Agent w generalskich szlifach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO walczy z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rubiny w walce z epidemią
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Partyzanci rozgromili ubeków
Zwiadowcy trenują na Mazurach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Podchorążowie za sterami Bielików
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MBDA w walce o „Narew”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Gotowi na „Defendera”
Co z tegorocznym MSPO?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Specjalsi świętują
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pilot F-16 oślepiony laserem
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sukcesy sportowców w mundurach
Army of Medics
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO