moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Decyzja w sprawie „Orki” do końca roku

Negocjacje dotyczące oferty na dostawę dla Polski nowoczesnych okrętów podwodnych weszły w decydującą fazę. Trzech dostawców precyzuje swoje propozycje, ze szczególnym uwzględnieniem udziału polskiego przemysłu zbrojeniowego w realizacji kontraktu i zakresu transferu technologii. Decyzję MON o wyborze kontrahenta poznamy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.


– Kontrakt na zakup okrętów podwodnych to jeden z najważniejszych kontraktów modernizacyjnych, a na pewno najważniejszy jeżeli chodzi o naszą marynarkę wojenną. Polsce zależy, by ten kontrakt był podpisany jak najszybciej – podkreślał minister Antoni Macierewicz po spotkaniu z Florence Parly, minister ds. sił zbrojnych Francji. Jednym z tematów przeprowadzonych w środę rozmów była francuska oferta na dostawę Polsce okrętów podwodnych w ramach programu „Orka”. – To bardzo ciekawa oferta, która na pewno ma przyszłość i obok niemieckiej i szwedzkiej będzie brana przez Polskę pod uwagę – dodał szef resortu obrony.

Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło już podobne rozmowy z pozostałymi producentami okrętów podwodnych, którzy są zainteresowani współpracą z Polską. Wiceminister Bartosz Kownacki był w maju z wizytą w Niemczech i Szwecji, gdzie rozmawiał o szczegółach poszczególnych ofert. We wszystkich przypadkach ważnym elementem była polonizacja produkcji zamówionych jednostek oraz offset, czyli transfer technologii na rzecz rodzimej zbrojeniówki.

Co więcej, jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Obrony Narodowej, wiceminister Kownacki dostał kilka dni temu list od swojej niemieckiej odpowiedniczki z zaproszeniem na spotkanie. Jego głównym celem ma być rozmowa właśnie o ofercie w programie „Orka” i szczegółach współpracy między przemysłami zbrojeniowymi obu krajów. – Na bieżąco prowadzimy dialog z Francją i Szwecją, a także z Niemcami i Norwegami w zakresie projektu 212CD. Decyzja o wyborze musi być podjęta jak najszybciej. Stąd też wizyta ministra Macierewicza we Francji czy zapowiadana wizyta minister Katrin Suder w Polsce jeszcze w tym miesiącu. Na bieżąco rozmawiam także z moim odpowiednikiem w Szwecji – zaznacza Bartosz Kownacki.

– Program modernizacji Marynarki Wojennej to jeden z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślony między innymi na odprawie kierownictwa sił zbrojnych w 2016 roku. Pozyskanie okrętów podwodnych to z kolei kluczowa składowa tego programu – mówi Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Program „Orka” zakłada zakup przez Polskę trzech nowoczesnych okrętów podwodnych (plus ewentualnie jeden jako opcję). Do finałowego wyścigu o kontrakt stanęło trzech czołowych europejskich producentów. Francuski koncern Naval Group oferuje okręty Scorpene, niemiecki TKMS jednostki typu 212/214, a szwedzki Saab okręty A26. Wszystkie firmy uczestniczą w tzw. fazie analityczno-koncepcyjnej postępowania i zostały już przeprowadzone z nimi dialogi techniczne. – Wszyscy partnerzy, z którymi prowadzimy rozmowy rozumieją, że kluczem do wyboru, poza oczywistą analizą parametrów operacyjnych okrętów, jest między innymi zaangażowanie się producentów w proces transferu technologii i jak największego zakresu potencjalnej produkcji w Polsce. Również lokowanie zamówień w polskim przemyśle obronnym jest brane pod uwagę – dodaje wiceminister Kownacki. MON szacuje, że decyzja co do wyboru partnera w programie „Orka” zapadnie jeszcze w tym roku. Dzięki temu umowę na dostawę jednostek będzie można podpisać w 2019 roku, a w latach 2024-26 nastąpi przekazanie Polsce okrętów.

Przeprowadzony kilka miesięcy temu w MON Strategiczny Przegląd Obronny wykazał, że uzbrojenie marynarki wojennej w nowe okręty podwodne ma kluczowe znaczenie dla budowy arsenału antydostępowego, czyli zapewniającego skuteczną obronę przed agresją z zewnątrz. Broń ta ma także służyć Polsce do zwiększenia potencjału odstraszania, stąd wymóg w kontrakcie, by oferowane jednostki były wyposażone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Obecnie w służbie jest pięć okrętów podwodnych. Cztery jednostki typu Kobben to wybudowane w latach 60. XX wieku okręty, które do 2002 roku służyły w marynarce wojennej Norwegii i potem zostały przekazane Polsce. Nieco młodszy jest ORP „Orzeł”. To jednostka typu Kilo, zamówiona przez Polskę w Związku Radzieckim, która do służby weszła w 1986 roku.

MC

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1505844960
Kupowanie okrętów podwodnych w obecnych czasach ma sens tylko i wyłącznie gdy są one wyposażone w taktyczne rakiety z głowicami jądrowymi.
73-C3-9A-79
~ja
1505759460
Potrzebujemy na Bałtyk 5-6 małych okrętów podwodnych i kilka silnie uzbrojonych małych kutrów rakietowych. Reszta szybko "pójdzie na dno"
80-AB-16-01
~boss oksywie
1505752260
Scooby ciekawe czy sie znamy , troche masz racji tym bardziej ja ..kilkanascie lat sluzylem na pr. 205 osa morka tak zwana i nam zabrano przywilej korzystania z obiektow sportowych tego resortu ,tyle lat niby ..egzaminy WF uklady ,ukladziki a my emeryci co reprezentowali Mon w roznych zawodach ..zabrali nam prawo do tego by byc gotowi nie daj Boze na czas ,,W ,, ps . mamy ok. 550 km granicy morskiej ..musimy miec jakas ..reprezentacje na ..powitanie ..nieprzyjaciele i te fajne przedewszystkim ..baterie wozy z wyrzutniami ,,
21-C0-5F-9E
~Scooby
1505734260
Po co Marynarka Wojenna na Bałtyk ? W 1939 flota się popisała. Wobec działań na lądzie flota jest bez znaczenia. Jeszcze lepszym przykładem jest historia francuskiej floty po 1940 roku. Nie każdy kto ma dostęp do jeziora musi mieć łódkę. Wydawanie mld złotych na formację bez znaczenie militarnego jest nieroztropne , popełniamy te same błędy. Mamy inne istotniejsze potrzeby , których zaspokojenie znacznie podniosłoby nasze bezpieczeństwo. Salwa 36 pocisków manewrujących jest bez znaczenia. Amerykanie by zniszczyć jedno lotnisko w Syrii wystrzelili 59 pocisków Tomahawk. Lepiej dokupić F-16 lub śmigłowce z przeciw-okrętowymi.
DB-3F-9C-53

Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Śmierć bohatera
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Darłowo czeka na śmigłowce
Pretorianie na Mazurach
Rywalizacja strzelców wyborowych
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polowy „Brave Band”
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Militaria na Zamku Królewskim
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Security Game
Symulatory strzelań Rosomaków
JWK z odznaką pamiątkową
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Ważka bliżej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Palmiry – miejsce kaźni
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Arsenał Iranu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Stulatka hydrografia
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Własne interesy Europy
„Bolko” w służbie
Obradowała Rada Gabinetowa
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO