moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowo na Ukrainie

Żołnierze z 14 krajów doskonalili prowadzenie operacji pokojowych i stabilizacyjnych w ramach ćwiczeń „Rapid Trident ʼ17”. Oficerowie z lubelskiej brygady LITPOLUKRBRIG pełnili rolę dowództwa międzynarodowej dywizji, której zadaniem było powstrzymanie wojsk nieprzyjaciela.

Uderzenie nadchodzi z terenu krajów bałtyckich. Agresor wchodzi na terytorium Polski i blokuje tutejsze siły. Następnie próbuje przedrzeć się w kierunku wschodnim, opanować główne węzły komunikacyjne na terenie Ukrainy i kontynuować natarcie w głąb kraju. Międzynarodowa dywizja, stacjonująca na Ukrainie, otrzymuje zadanie obrony powierzonego odcinka. Nie może dopuścić, by przeciwnik osiągnął swoje cele.

To w dużym uproszczeniu scenariusz tegorocznych ćwiczeń „Rapid Trident”, przeprowadzonych na terenie Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa i Operacji Pokojowych w Jaworowie na Ukrainie. Przez dwa tygodnie szkoliło się tu 1800 żołnierzy z 14 państw – Bułgarii, Kanady, Estonii, Włoch, Gruzji, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Rumunii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. – Takie ćwiczenia dają nam możliwość nauki na własnych błędach, bez ponoszenia konsekwencji – mówi płk David Jordan, dowódca amerykańskiej 45 Brygadowej Grupy Bojowej oraz Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina, w ramach której organizowany jest „Rapid Trident”.

– Te ćwiczenia mają na celu dalsze zacieśnienie współpracy z NATO oraz wojskami Stanów Zjednoczonych w Europie. Pozwalają również rozwijać nasze możliwości działania i doskonalić współdziałanie z partnerami – dodaje z kolei ppłk Eligijus Senulis, szef sztabu LITPOLUKRBRIG. W ćwiczeniach wzięło udział 16 oficerów Wielonarodowej Brygady. Stanowili oni dowództwo międzynarodowej dywizji, której wojska miały powstrzymać nieprzyjaciela. Tego rodzaju sojusznicze środowisko to codzienność dla oficerów LITPOLUKRBRIG. – Na co dzień łączymy rożne specyfiki trzech armii pod jednym parasolem międzynarodowej jednostki – mówi ppłk Dariusz Czekaj, zastępca szefa sztabu tej jednostki. – Mamy w swoich szeregach oficerów ukraińskich, litewskich i polskich, a na co dzień posługujemy się językiem angielskim – dodaje ppłk Czekaj.

W skład ćwiczącej dywizji wchodziły trzy brygady – z Ukrainy, Polski i Litwy. Pododdziały dwóch z nich – polskiej i litewskiej – występowały tylko aplikacyjnie, czyli ich działania były zasymulowane na mapach operacyjnych i w ramach gry sztabowej. Pierwszoplanową i realnie ćwiczącą jednostką była 30 Brygada Zmechanizowana z Ukrainy. W pierwszym tygodniu szkolenie miało wyłącznie charakter dowódczo-sztabowy. W czasie jego trwania wykorzystano m.in. komputerowy system symulacji pola walki JCATS.

Drugi tydzień zdominowały natomiast ćwiczenia z wojskami. Na poligonie w Jaworowie szkoliły się poszczególne bataliony 30 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze trenowali m.in. powstrzymywanie natarcia przeciwnika. – Każdy żołnierz powinien wykorzystać tę okazję, skoncentrować się na ciężkiej pracy, gromadzeniu doświadczeń i obserwacji, bo zdecydowanie lepsza jest nauka podczas ćwiczeń niż na polu bitwy, gdzie za każdy błąd można zapłacić najwyższą cenę – stwierdził płk David Jordan.

Dodatkowo na poligonie w Starokonstantynowie przeprowadzono wspólne szkolenie sił lądowych i lotnictwa. Żołnierze ćwiczyli m.in. ewakuację drogą powietrzną, przygotowanie taktycznych mostów powietrznych i zrzutów spadochronowych oraz planowanie logistyczne tego typu operacji.

Nadrzędnym celem „Rapid Trident” było jednak doskonalenie współdziałania państw sojuszniczych i partnerskich NATO w czasie operacji pokojowych i stabilizacyjnych. – Zależało nam, by sprawdzić ukraińską brygadę w praktyce, ale również zweryfikować jej procedury podczas przygotowania i prowadzenia misji – wyjaśnia płk Volodymyr Yudanov, zastępca dowódcy LITPOLUKRBRIG. – Niezwykle istotne jest to, by ukraińscy żołnierze mogli ćwiczyć ze swoimi partnerami i prowadzić działania zgodnie z procedurami NATO. Muszę przyznać, że 30 Brygada Zmechanizowana wywiązała się ze swoich zadań bardzo dobrze – kończy płk Yudanov, który w czasie ćwiczeń dowodził międzynarodową dywizją.

Coroczne ćwiczenia „Rapid Trident” wpisują się w program Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group-Ukraine – JMTG-U). To przedsięwzięcie, którego celem jest wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w podnoszeniu ich zdolności operacyjnej. Program będzie prowadzony do 2020 roku. Koordynuje go armia Stanów Zjednoczonych.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: mjr Tomasz Pędzik/ LITPOLUKRBRIG, MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze

~rick
1506187080
Ale laurka. Było cudownie.
32-C8-B5-AB

Dwa oblicza agenta wywiadu
 
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Następca RPG-7
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Początek katyńskiej zbrodni
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Ochotnik do Polski
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Poprad w kolejnej jednostce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Bomby w Odrze
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Rakiety w celu
Edukacja na platformie
Sześć dekad pod wirnikiem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Gen. Mika jest już zdrowy!
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Defense Without Politics
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Iran uderza w USA
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Nowy wiceminister w MON
Trzy cele na ścieżce
„Gwiezdne wojny” Reagana
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Rajd porucznika „Podkowy”
PKW Orlik na półmetku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Certyfikacja na „Tarczowni”
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa misja polskich żołnierzy
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Żadnej kapitulacji
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO