moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ewa Matuszewska – bohaterka z powstania warszawskiego

73 lata temu w powstaniu warszawskim zginęła plut. Ewa Matuszewska, sanitariuszka w Pułku Armii Krajowej „Baszta”. Choć powstańcy zarządzili ewakuację, dziewczyna pozostała z najciężej rannymi. Została rozstrzelana razem ze swoimi podopiecznymi. 25-letnia Ewa była jedyną córką płk. Ignacego Matuszewskiego, współtwórcy wojskowego wywiadu II RP.

Warszawa, ranek 26 września 1944 roku. Trwa niemieckie natarcie na pozycje powstańcze na Mokotowie, m.in. na placówkę przy al. Niepodległości 117. Wielu jej obrońców jest rannych, brakuje amunicji. Około 18.00 dowódca obrony kpr. pchor. Antoni Łukawski „Ładzki” z Pułku „Baszta” wydaje rozkaz opuszczenia budynku.

Niestety najciężej ranni muszą zostać w piwnicznym punkcie sanitarnym. – Dlatego rozkazu nie posłucha plutonowy „Mewa”, która jako sanitariuszka postanawia pozostać z rannymi – opowiada Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego. Gdy Niemcy zajmują kamienicę, dziewczyna zostaje zamordowana razem ze swoimi podopiecznymi.

Harcerka i sanitariuszka

Tak zginęła Ewa Matuszewska, córka płk. Ignacego Matuszewskiego, jednego z twórców polskiego wywiadu wojskowego, który we wrześniu 1939 roku wywiózł przed okupantem 75 ton polskiego złota. Dziewczyna urodziła się 8 września 1919 roku w Warszawie. Jej matką była Stanisława z domu Kuszelewska, pisarka i tłumaczka literatury anglojęzycznej.

Po maturze Ewa postanowiła zostać lekarzem i jesienią 1938 roku rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Działała w harcerstwie, była zastępową 3 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej, uprawiała szybownictwo, narciarstwo i koszykówkę. – To była kobieta niezwykła; silna i mądra, energiczna, a jej pasją było niesienie pomocy innym – opowiada Utracka.

Umiejętności medyczne bardzo szybko się Ewie przydały. We wrześniu 1939 roku, w czasie obrony Warszawy pracowała razem z matką jako sanitariuszka w punkcie opatrunkowym w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Potem kontynuowała studia medyczne na tajnych kompletach, skończyła też szkołę pielęgniarską i specjalny kurs ratowania ciężko rannych.

Matuszewska działała w konspiracji. Najpierw należała do służby sanitarnej Szarych Szeregów, a od 1943 roku była żołnierzem i sanitariuszką w 3 kompanii oddziału Agat, czyli późniejszym Batalionie Armii Krajowej. „Parasol".

Została z rannymi

Po wybuchu powstania nie udało się „Mewie” dotrzeć do swojego oddziału. – Walczyła na Mokotowie jako komendantka punktu sanitarnego w Pułku „Baszta” – mówi historyk z MPW. Dziewczyna zorganizowała szpital polowy na tyłach powstańczej placówki Alkazar, w budynku na rogu al. Niepodległości i ul. Odyńca. Gdy linie powstańcze przesunęły się do ul. Szustra, tam przeniosła punkt sanitarny.

„Zawsze spokojna, uśmiechnięta i cierpliwa, niesie niezmordowanie pomoc rannym. Tylko sobie znanymi sposobami stara się o potrzebne lekarstwa i niezbędne narzędzia lekarskie. Szkoli inne dziewczęta, jest wszędzie”, tak Ewę opisywał Tadeusz Kubalski „Zbroja” w wydawanym w Londynie „Studium Polski Podziemnej”.

„To, co przeżywamy na Mokotowie, jest piekłem, ale mamy wolność, więc warto”, pisała z kolei Ewa w liście wysłanym pocztą polową do swoich krewnych.

Gdy w styczniu 1945 roku matka Ewy, która też uczestniczyła w powstaniu, dotarła w al. Niepodległości, zwłoki córki leżały jeszcze na schodach do piwnicy. Martwa dziewczyna trzymała w dłoniach bandaż, którego nie zdążyła użyć. – „Mewa” została z honorami pochowana na Powązkach Wojskowych w kwaterze Parasola i pośmiertnie odznaczona za bohaterstwo Krzyżem Virtuti Militari – dodaje Utracka.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Bezpłatne turnusy dla weteranów
We Are All Darfur
Miliony ofiar hiszpanki
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poprady i Pilica z interrogatorami
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Testy radarów dla Wisły
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Beagle dla Polaków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Obradowała Rada Gabinetowa
Kremlowska gra
Rakiety w celu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Trzy cele na ścieżce
Poprad w kolejnej jednostce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Dowodzę najlepszymi
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Sukcesy sportowców w mundurach
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kwarantanna na WAT
Nowy wiceminister w MON
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Defense Without Politics
Nabór na wojskowe studia trwa
Więcej wojska do walki z pandemią
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Nissany zastąpią Honkery
Studia on-line w Szkole Orląt
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Medycy WOT kontra COVID-19
Wojskowi medycy w gotowości
Zryw kościuszkowski
Koronawirus na wojskowej uczelni
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Saperzy w walce z Covid-19
Arsenał Iranu
Cichociemny patronem 14 BOT
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Iran uderza w USA
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO