moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umacniamy sojusz polsko-brytyjski

Bezpieczeństwo, także bezpieczeństwo militarne to największe wyzwanie jakie stoi dzisiaj przed nami wszystkimi, ale szczególnie ważne jest i szczególnie łączy Wielką Brytanię i Polskę – powiedział szef MON w Londynie. 

W czwartek, 12 października br. szef MON Antoni Macierewicz uczestniczył w polsko-brytyjskich konsultacjach ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej w formacie tzw. Kwadrygi.

Ministrowie: spraw zagranicznych i obrony narodowej spotkali się w Londynie z brytyjskimi odpowiednikami Borisem Johnsonem i Michaelem Fallonem.

Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. perspektywy współpracy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie w latach 2018-2019, znaczenie współpracy na forum NATO szczególnie w okresie przygotowań do kolejnego szczytu organizacji w lipcu 2018 r., a także waga wzajemnych relacji w perspektywie Brexitu.

Film: MON

- Dziękuję za wielki wysiłek Wielkiej Brytanii za decyzje podjęte na szczycie NATO w Warszawie, zaowocował on obecnością wojsk brytyjskich na wschodniej flance. Ten wysiłek jest gwarantem bezpieczeństwa naszych nardów, bezpieczeństwa w Europie. (...) Cieszę się, że już niedługo będziemy mogli podpisać traktat, który wyniesie nasze relacje na nowy poziom - podkreślił minister Macierewicz.

Traktat o współpracy obronnej będzie jednym z kluczowych elementów przyszłej współpracy pomiędzy obiema stronami ma zostać podpisany w trakcie grudniowych międzyrządowych konsultacji w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami ministrów ułatwi on m.in. przeprowadzanie ćwiczeń oraz wzmocni współpracę w sektorze obronnym i wojskowym, m.in. w kontekście przyszłego zwiększania zdolności operacyjnej obu armii. Obie strony w trakcie rozmów wielokrotnie podkreślały, jak duże znaczenie przywiązują do dalszego dynamicznego i wszechstronnego rozwoju wzajemnej współpracy, której wymiernym rezultatem jest wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa.

– Chcę w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej podziękować za wielki wysiłek Wielkiej Brytanii zrealizowany i zmaterializowany podczas szczytu NATO w Warszawie, który zaowocował obecnością NATO na wschodniej flance, w tym w szczególności za wzięcie odpowiedzialności za batalionową grupę bojową NATO w Estonii. Polska uczestniczy w tym wysiłku zarówno na Łotwie, jak i wspólnie z Wielką Brytanią w Rumunii. Ten wysiłek jest gwarantem bezpieczeństwa naszych narodów i pokoju w Europie – mówił szef MON Antoni Macierewicz.

 


Podsumowując konsultacje polsko – brytyjskie sekretarz obrony Michael Fallon podkreślił solidarność brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Polsce i na wschodniej flance NATO:

– Skupiliśmy się na obecnej i przyszłej współpracy obronnej. Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym okresie, gdzie zagrożenia narastają, od rozszerzającego się na całym globie terroryzmu po narastającą cybernetyczną hybrydową wojnę i tysiące rosyjskich żołnierzy odbywających ćwiczenia przy wschodniej granicy NATO. Stoimy ramię w ramię z Polską na wschodniej flance kontrybuując do wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu i sygnalizując naszą determinację by przeciwstawić się agresji w tym regionie – powiedział sekretarz obrony.

Za najważniejszy rezultat konsultacji w Londynie Michael Fallon uznał przygotowywane porozumienie polsko – brytyjskie o współpracy obronnej:

– Uzgodniliśmy ostatnie poprawki co do porozumienia polsko-brytyjskiego o współpracy obronnej, które nasi premierzy podpiszą w grudniu. Polska jest dopiero drugim krajem Unii Europejskiej, z którym podpiszemy taki traktat. To duży krok w rozwoju naszych relacji obronnych. Byliśmy sojusznikami w przeszłości, jesteśmy nimi dzisiaj i będziemy w przyszłości – podkreślił brytyjski sekretarz obrony.

Brytyjskie zobowiązanie do uczestnictwa w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO w Polsce i Estonii jest solidną podstawą do wzmocnienia naszych stosunków dwustronnych. Rozmowy dotyczyły także możliwości wzmocnienia współpracy z partnerami NATO. Ministrowie zgodzili się, że należy kontynuować wsparcie dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Podkreślili, że polityka otwartych drzwi pozostaje kluczowym elementem wysiłków stabilizacyjnych NATO.

W czasie wizyty w Wielkiej Brytanii, polska delegacja spotkała się w Ambasadzie RP w Londynie z przedstawicielami brytyjskiej Polonii oraz zwiedziła główną sale muzealną Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Szef MON Antoni Macierewicz i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w Polskim Ośrodku Społeczno–Kulturalnym w Londynie na wspólnym spotkaniu z polonijnymi mediami odnieśli się do najważniejszych tematów spotkania w formule Kwadrygi:

– Liczymy na to, że projekt umowy dwustronnej traktatu polsko – brytyjskiego zostanie zaakceptowany przez obie strony i w grudniu w Polsce podpisany. Ma on znaczenie także dla współpracy wojskowej. Podkreśla zarówno wagę wymiany informacji i cyberbezpieczeństwa. Zarówno Polska, jak i Wielka Brytania bierze udział w batalionowych grupach bojowych. Współdziałanie wojskowe w dzisiejszej sytuacji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Europy. Będziemy też mówić o wsparciu, jakie oba kraje udzielają Ukrainie. Cieszę się z tego, że Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego nawiązuje współpracę z uniwersytetem w Oxfordzie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. MON przeznaczy 2 miliardy złotych na budowę wojsk cybernetycznych. Liczymy na to, że ciągu kilku lat osiągną one minimum tysiąc żołnierzy i będą skutecznie przeciwstawiać się narastającej agresji z tej strony – mówił szef MON przed spotkaniem z brytyjskim odpowiednikiem.

Spotkanie w Londynie stało się okazją do podkreślenia roli i dziedzictwa polskich lotników walczących podczas II wojny światowej w obronie Wielkiej Brytanii:

– Jesteśmy dumni z dokonań Polaków w Wielkiej Brytanii zarówno tych bojowych sprzed lat, jak i tych, które reprezentowała wielka polska emigracja i rząd rezydujący w Londynie i strzegący instytucji niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, jak i tych, które państwo dzisiaj reprezentujecie na polu współpracy polsko – brytyjskiej – mówił szef MON.

Zdaniem ministra Macierewicza polski pilot i dowódca dywizjonu w czasie II wojny światowej Franciszek Kornicki jest znakomitym symbolem polskiej i brytyjskiej więzi.

Rolę polskich lotników podczas Bitwy o Anglię i wkład polskiej współczesnej Polonii docenił również sekretarz spraw zagranicznych Boris Johnson:

– Latem 1940 roku polscy piloci myśliwcy z 303 dywizjonu startowali by bronić brytyjskiego nieba. Zestrzelili więcej nieprzyjacielskich samolotów niż każdy inny dywizjon. Tutaj w Wielkiej Brytanii jest milion Polaków, którzy kontrybuują do wartości, które my tak bardzo cenimy.

Szef MON odwiedził miejsca pamięci związane ze służbą w Wielkiej Brytanii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej - pomnik Polish War Memorial i bazę Królewskich Sił Powietrznych w Northolt.

Minister Macierewicz złożył kwiaty pod pomnikiem Poległym Lotnikom Polskim w Northolt, a Złoty Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju dla Franciszka Kornickiego szef MON wręczył jego synowi Richardowi.

Film: MON

***

Konsultacje w formule tzw. Kwadrygi (czterej ministrowie debatują wspólnie podczas posiedzenia plenarnego, poprzedzone bilateralnymi spotkaniami szefów poszczególnych resortów), to jeden z formatów kontaktów, który na trwałe wpisał się do tradycji sojuszniczych relacji Polski i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ostatnie spotkanie w tej formule odbyło się w Szkocji 20.01.2016r.

Źródło: ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Własne interesy Europy
 
Darłowo czeka na śmigłowce
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
JWK z odznaką pamiątkową
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Ważka bliżej
Nauka zimowego pływania
For the Right Cause
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nowy wiceminister w MON
Militaria na Zamku Królewskim
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
They Train Together, They Fight Together
Double Eagle po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Symulatory strzelań Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
We Are All Darfur
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pretorianie na Mazurach
Stulatka hydrografia
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chciałem walczyć z Niemcami
Śmierć bohatera
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Iran uderza w USA
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Krwawe walki o Monte Cassino
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał Iranu
Security Game
Rywalizacja strzelców wyborowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO