moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chwała bohaterom!

Przedstawiciel Muzeum Sił Powietrznych Jacek Zagożdżon oraz delegacja Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi pod przewodnictwem dowódcy płk. pil. Mirosława Nawrockiego w składzie: mjr Piotr Jakubczyk i por. nawig. Anna Święch, oddała cześć polskim lotnikom 305. oraz 304. dywizjonu bombowego, którzy pochowani są na cmentarzu Charleroi Nord w Belgii.


Na coroczną uroczystość „Ku czci i pamięci polskich lotników poległych podczas II Wojny światowej i spoczywających na cmentarzu komunalnym w Charleroi Nord”, połączoną z paradą, zaproszeni zostaliśmy przez Związek Polaków w Belgii oddział Charleroi, któremu przewodzi Pani Hanna Kuczewska.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Polskiego Konsulatu w Brukseli, delegacje polskich żołnierzy z SHAPE, Polonia belgijska z Limburgii, Gent, Antwerpii, Liège, Mons, Charleroi, La Louviere, delegacja Stowarzyszenia motocyklowego – MotoPolacy z Brukseli oraz przedstawiciele miasta Charleroi.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w języku polskim. Do belgijskich gości w języku francuskim zwróciła się gospodyni uroczystości – Hanna Kuczewska. Ciepłe słowa uznania dla dokonań polskich lotników i chęci podtrzymywania pamięci o nich przez Polonię wypowiedziała Françoise Daspremont – przewodnicząca rady miasta Charleroi.

Przy dźwiękach marsza granego przez orkiestrę 2-éme Régiment Chasseurs à Pied de la ville de Charleroi parada udała się na cmentarz, aby oddać hołd pochowanym tu 8 polskim lotnikom.

Uroczystość miała na celu ukazanie kolejnym pokoleniom polonijnym, jak silna jest więź pomiędzy ich przodkami, a społeczeństwem belgijskim, o którego wolność walczyli polscy lotnicy na równi z wolnością własną i świata. Podkreślali to przedstawiciele władz lokalnych oraz przedstawiciele przybyłych stowarzyszeń polonijnych.

Spotkanie z Polonią jest równie ważne w naszej misji muzealnej. Rodacy, z którymi mogliśmy rozmawiać to kolejne pokolenia kultywujące tradycje lotnicze na obczyźnie. Dowódca MJDOP pułkownik Nawrocki podkreślał, że to właśnie poza granicami kraju w belgijskiej, holenderskiej i brytyjskiej ziemi poszukuje korzeni
i tradycji swej jednostki, która przejmuje tradycje 305 Dywizjonu bombowego Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz imię dowódcy Eskadry „A” , wówczas kapitana (S/Ldr.) – Szczepana Ścibiora.

To właśnie Szczepan Ścibior był dowódcą załogi Wellingtona 5593 o numerze bocznym „P”, który wystartował do misji bombowej 5 sierpnia 1941 roku i został zestrzelony ok. 70 km od Charleroi. Trzech lotników zginęło – są oni pochowani na cmentarzu Charleroi Nord. Trzem pozostałym, w tym Ścibiorowi, udało się wyskoczyć z samolotu i bezpiecznie wylądować na spadochronach. Sierżanci Kowalski i Tomicki powrócili do Wielkiej Brytanii, natomiast kapitan Szczepan Ścibior, początkowo przedostał się do Brukseli, gdzie pomogła mu ludność cywilna, wpadł jednak w ręce Gestapo i został skierowany do niemieckiego obozu jenieckiego dla zestrzelonych lotników alianckich w Żaganiu (Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3, Sagan). Przebywał tam do 2 maja 1945, kiedy obóz został wyzwolony przez oddziały brytyjskie po czym wrócił do Wielkiej Brytanii. W sposób szczególny postać Szczepana Ścibiora łączy się z Dęblinem – powrócił on po wojnie do kraju i po około rocznym okresie dowodzenia 7 Samodzielnym Bombardująco-Nurkowym Pułkiem Lotniczym w Łęczycy objął funkcję komendanta „Szkoły Orląt” – wówczas Oficerskiej Szkoły Lotniczej Wojska Polskiego.

Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.

9 sierpnia 1951 Szczepan Ścibior został aresztowany w Dęblinie. Po sfingowanym, okrutnym procesie został przez Najwyższy Sąd Wojskowy uznany winnym i skazany na najwyższy wymiar kary. Wyrok śmierci wykonano 7 sierpnia 1952 w więzieniu mokotowskim. Ten sam sąd 26 kwietnia 1956 uchylił wyrok. Do dnia dzisiejszego trwają prace zespołu pod kierownictwem dr. Krzysztofa Szwagrzyka, mające na celu ustalenie miejsc pochówku pomordowanych w procesach politycznych. Miejsce pochówku Szczepana Ścibiora nie jest znane.

Źródło: DORSZ

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Certyfikacja na „Tarczowni”
 
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Edukacja na platformie
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Bomby w Odrze
Iran uderza w USA
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Żadnej kapitulacji
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sześć dekad pod wirnikiem
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Rajd porucznika „Podkowy”
Obradowała Rada Gabinetowa
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Nowa misja polskich żołnierzy
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Początek katyńskiej zbrodni
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Poprad w kolejnej jednostce
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dwa oblicza agenta wywiadu
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Następca RPG-7
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Trzy cele na ścieżce
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Sukcesy sportowców w mundurach
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Nowy wiceminister w MON
Rakiety w celu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gen. Mika jest już zdrowy!
PKW Orlik na półmetku
Defense Without Politics
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Ochotnik do Polski
Stocznia: budujemy zgodnie z planem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO