moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspólne ćwiczenie, jeden cel

Od tygodnia żołnierze świętoszowskiej 10 Brygady uczestniczą w międzynarodowym ćwiczeniu Vital Sword 2017 w Wildflecken.

Scenariusz ćwiczenia opiera się na założeniach odpowiadających hipotetycznej sytuacji jak mogłaby mieć miejsce we współczesnej Europie. Fikcyjne państwo zaatakowało i zajęło część terytorium państw europejskich. W pierwszej części ćwiczenia została użyta niemiecka dywizja szybkiego reagowania, której zadaniem było błyskawiczne przemieszczenie się na terytorium zaatakowanych państw i powstrzymanie zwycięskiego pochodu nacierających wojsk.

W chwili obecnej niemiecka 1 Dywizja Pancerna (1st Panzer Division) dowodzona przez generała Markusa Laubenthala bierze udział w kontrataku. To właśnie w składzie niemiecko-holenderskiej Dywizji działa 10 Brygada Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). Celem ćwiczenia jest zwiększenie zdolności NATO do wykonywania zadań w złożonym i kompleksowym środowisku. Dowództwa i sztaby ćwiczą pod czujnym okiem najwyższych dowódców sił zbrojnych Niemiec i Holandii. W związku z powyższym w dniu wczorajszym dowódca pancernej brygady pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak prezentował Inspektorowi Armii Niemiec, generałowi Carstenowi Jacobsenowi, to w jaki sposób dowodzony przez niego oddział wykonuje postawione zadania. O randze ćwiczenia świadczy również wizyta najwyższych przełożonych wojsk NATO, z naczelnym dowódcą sił sojuszniczych w Europie (SACEUR) generałem Curtisem M. Scaparottim na czele, w dniu 3 listopada.

Poza klasyczną działalnością dowództw i sztabów, przez którą rozumiemy realizację procesu dowodzenia pododdziałami w walce, istotnym doświadczeniem jest całe spectrum niekinetycznych przedsięwzięć realizowanych jako tło dla sytuacji taktycznej.

Na potrzeby ćwiczenia zostały stworzone media - prasa, radio i telewizja, które w realny sposób oddziaływają na środowisko walki. Współczesny konflikt nie może odbyć się w próżni. Oddziaływanie medialne jest bardzo istotnym czynnikiem wpływających na ludność cywilną w rejonie odpowiedzialności brygady. Doświadczenia z misji zagranicznych oraz liczne międzynarodowe ćwiczenia dają jasno do zrozumienia, że bez mediów, w tym mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Twiter nic obecnie nie funkcjonuje. Stale uczymy się, jak oddziaływać na społeczeństwo, tak by odbiór naszej obecności w rejonie miał pozytywny wydźwięk.

Równie istotne zadania stoją przed oficerami sekcji współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC). Podczas ćwiczenia wysiłek 10BKPanc wspierany jest przez specjalistów z Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych Dowództwa Wojsk Lądowych w Kielcach i Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy. Musimy pamiętać o tym, że nie będziemy działać w próżni, celem naszej obecności jest umożliwienie powrotu zwykłym ludziom do domów, tak by ograniczyć okrucieństwa wojny.

Żołnierze 10 BKPanc wyniosą z ćwiczenia w Wildflecken kolejną cenna lekcję. Lekcję, która sprawia, że będą coraz lepiej przygotowani do działania w zmieniającym się otoczeniu, realizując zadania w składzie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tekst: por. Tomasz Frąckiewicz

red. PZ

autor zdjęć: por. Tomasz Frąckiewicz

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Pływanie
 
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Cienka niebieska linia
Groty i VIS-y dla armii
„Albatros” już na wodzie
68W znaczy ratownik
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Snajper walczy także z wiatrem
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Rescue Like You Would in a War
68W Means Lifesaver
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Trening medyczny przed misją
Niechciany traktat
Nowa misja i nowy sprzęt
Fort zagłady
Thin Blue Line
Wyjątkowa operacja minerów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Silesian Life Pictures
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jani, cudem ocalony
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Wabik z WAT-u
Niezwyciężeni znowu trenują
Sosnkowski przywrócony
Bożeny do modyfikacji
Wojskowe szkolenie dla studentów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Lotem przeciw bolszewikom
W drodze po zwycięstwo
Gavia na Atlantyku
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Życie po zdjęciu munduru
Rozpoczynamy nową erę
Kolejne Raki dla wojska
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Wypadek saperów
Iranian Chess Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO