moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON odzyska narzędzia analizy planów operacyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej. Wykorzystując doświadczenia zespołu, który przeprowadził Strategiczny Przegląd Obronny, będzie je odbudowywać – zapowiada wiceminister Tomasz Szatkowski, pełnomocnik ministra obrony ds. SPO.


Minister obrony narodowej 10 listopada odznaczył 30 żołnierzy i pracowników wojska, którzy byli zaangażowani w opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów resortu obrony – Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Wiceminister Tomasz Szatkowski spotkał się w piątek z dziennikarzami, by zaprezentować metodologiczne podstawy zakończonego kilka miesięcy temu Strategicznego Przeglądu Obronnego. Raport z SPO to jeden z najważniejszych dokumentów resortu, w którym zawarta jest całościowa ocena systemu obronnego państwa. Zawiera on także szereg wniosków i rekomendacji, które posłużą ministerstwu do kształtowania polityki obronnej – zakupów i modernizacji, rozwiązań instytucjonalnych, projektowania systemu dowodzenia, programów szkolenia itp.

– Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej – dowodził pełnomocnik ministra obrony ds. SPO. Wskazywała na to także Najwyższa Izba Kontroli, która w swoim raporcie stwierdziła, że MON nie ma opracowanych obiektywnych metod tworzenia i weryfikacji planów strategicznych. Zdaniem Tomasza Szatkowskiego, prowadziło to do sytuacji, gdy na najważniejsze, długoterminowe koncepcje resortu obrony zbyt duży wpływ miały osobiste przekonania poszczególnych dowódców.

Brak możliwości weryfikacji planów prowadził także do osłabienia cywilnej kontroli nad armią. I właśnie jej wzmocnienie jest jednym z podstawowych postulatów płynących ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Ma to przede wszystkim zwiększyć koordynację między polityką obronną prowadzoną przez kierownictwo resortu a planami rozwoju wojska, które opracowywane są przede wszystkim w wojskowych strukturach MON-u. Minister Szatkowski jako przykład dużej rozbieżności między priorytetami rozwoju przywołał sytuację, która miała miejsce we Francji przed II wojną światową. – Wyjątkowo silna pozycja marynarki wojennej zaowocowała dynamicznym rozwojem tego rodzaju sił zbrojnych, kosztem niestety wojsk lądowych. Niemiecka ofensywa w 1940 roku i klęska francuskiej armii dobitnie pokazały, że potrzeby państwa były inne niż koncepcje wojska, zdominowanego przez oficerów marynarki wojennej – mówił wiceminister Szatkowski.

Wiceminister zapowiedział, że kompetencje wypracowane przez zespół ds. przeprowadzenia SPO oraz metodologia, którą eksperci się posługiwali, będą stale stosowane w resorcie obrony. Wzmocniony zostanie Pion Polityki Obronnej MON. Będzie on z jednej strony uzupełnieniem struktur Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dziś głównego organu doradczego ministra obrony i centrum planowania strategicznego, a z drugiej, swego rodzaju konkurencją dla SGWP. Ma to dać kierownictwu MON-u możliwość weryfikacji poszczególnych pomysłów i włączenia nowych środowisk do dyskusji nad nimi.

Tomasz Szatkowski poinformował dziś także, że planuje co roku przeprowadzać „mini SPO”. Bieżące przeglądy miałyby dotyczyć wybranych aspektów polityki obronnej i dawać MON-owi większą kontrolę nad wdrażaniem opracowanych planów, bez konieczności czekania z niezbędnymi modyfikacjami do następnego „dużego” SPO.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-łotewska „Zima”
 
Misje na dłużej
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Dragoni na poligonie
Projekt MON dla szkół
Kobieta technikiem pokładowym Casy
USA nie zacznie wojny z Iranem
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
To nie mogło się udać, ale…
We Are All Darfur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Beagle dla żołnierzy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Benemerenti 2020
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Powstanie bez sukcesu
They Train Together, They Fight Together
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Bohaterskie Orlęta
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Iran uderza w USA
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Kajak idealny dla komandosa
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Strykery znów na Mazurach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Wojsko wzywa na kwalifikację
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy wiceminister w MON
Misja wojownika
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Pomagali z narażeniem życia
Klasy wojskowe po nowemu
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Mobilne moździerze dla armii
Terytorialsi za oceanem
Ostatni samochód Marszałka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO