moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON odzyska narzędzia analizy planów operacyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej. Wykorzystując doświadczenia zespołu, który przeprowadził Strategiczny Przegląd Obronny, będzie je odbudowywać – zapowiada wiceminister Tomasz Szatkowski, pełnomocnik ministra obrony ds. SPO.


Minister obrony narodowej 10 listopada odznaczył 30 żołnierzy i pracowników wojska, którzy byli zaangażowani w opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów resortu obrony – Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Wiceminister Tomasz Szatkowski spotkał się w piątek z dziennikarzami, by zaprezentować metodologiczne podstawy zakończonego kilka miesięcy temu Strategicznego Przeglądu Obronnego. Raport z SPO to jeden z najważniejszych dokumentów resortu, w którym zawarta jest całościowa ocena systemu obronnego państwa. Zawiera on także szereg wniosków i rekomendacji, które posłużą ministerstwu do kształtowania polityki obronnej – zakupów i modernizacji, rozwiązań instytucjonalnych, projektowania systemu dowodzenia, programów szkolenia itp.

– Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało narzędzi badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej – dowodził pełnomocnik ministra obrony ds. SPO. Wskazywała na to także Najwyższa Izba Kontroli, która w swoim raporcie stwierdziła, że MON nie ma opracowanych obiektywnych metod tworzenia i weryfikacji planów strategicznych. Zdaniem Tomasza Szatkowskiego, prowadziło to do sytuacji, gdy na najważniejsze, długoterminowe koncepcje resortu obrony zbyt duży wpływ miały osobiste przekonania poszczególnych dowódców.

REKLAMA

Brak możliwości weryfikacji planów prowadził także do osłabienia cywilnej kontroli nad armią. I właśnie jej wzmocnienie jest jednym z podstawowych postulatów płynących ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Ma to przede wszystkim zwiększyć koordynację między polityką obronną prowadzoną przez kierownictwo resortu a planami rozwoju wojska, które opracowywane są przede wszystkim w wojskowych strukturach MON-u. Minister Szatkowski jako przykład dużej rozbieżności między priorytetami rozwoju przywołał sytuację, która miała miejsce we Francji przed II wojną światową. – Wyjątkowo silna pozycja marynarki wojennej zaowocowała dynamicznym rozwojem tego rodzaju sił zbrojnych, kosztem niestety wojsk lądowych. Niemiecka ofensywa w 1940 roku i klęska francuskiej armii dobitnie pokazały, że potrzeby państwa były inne niż koncepcje wojska, zdominowanego przez oficerów marynarki wojennej – mówił wiceminister Szatkowski.

Wiceminister zapowiedział, że kompetencje wypracowane przez zespół ds. przeprowadzenia SPO oraz metodologia, którą eksperci się posługiwali, będą stale stosowane w resorcie obrony. Wzmocniony zostanie Pion Polityki Obronnej MON. Będzie on z jednej strony uzupełnieniem struktur Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dziś głównego organu doradczego ministra obrony i centrum planowania strategicznego, a z drugiej, swego rodzaju konkurencją dla SGWP. Ma to dać kierownictwu MON-u możliwość weryfikacji poszczególnych pomysłów i włączenia nowych środowisk do dyskusji nad nimi.

Tomasz Szatkowski poinformował dziś także, że planuje co roku przeprowadzać „mini SPO”. Bieżące przeglądy miałyby dotyczyć wybranych aspektów polityki obronnej i dawać MON-owi większą kontrolę nad wdrażaniem opracowanych planów, bez konieczności czekania z niezbędnymi modyfikacjami do następnego „dużego” SPO.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zamek na poligonie
Ukraiński kurs na Zachód
Szybsza droga do armii zawodowej
„Aviation Detachment” w Łasku
Ryzykowne remedium
Defender 2020: Symulator Pioruna
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Kraken dla Kormoranów
Kraby kontra okręt
Polsko-amerykańska współpraca
Zostań studentem ASzWoj
Październik pod znakiem Tallboya
Defendery 2020: RobUV
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Dekady za wcześnie
Ochotnik do Auschwitz
A więc wojna...
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bohaterska obrona wzgórza 385
Trenują, aby szkolić innych
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nadchodzi Armia Fight Night!
Ku czci roku 1918 i 1920
Wybuchowa edukacja
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
16 Dywizja najlepsza!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Szybciej do wojska
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowe sanitarki dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Kabina do zadań specjalnych
Promocja oficerska w AWL
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO