moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyjedź na święto podkarpackich terytorialsów!

Na rzeszowskim rynku 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej wypowie w niedzielę słowa roty. Uroczysta przysięga odbędzie się m.in. w obecności ponad 2,5 tys. żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady. – Chcemy pokazać, że jesteśmy siłą, na którą można liczyć – mówi por. Witold Sura, oficer prasowy 3 Brygady. Ceremoniał poprzedzi sobotni capstrzyk, apel pamięci i msza święta.

Wojska obrony terytorialnej są coraz liczniejsze. W trzech brygadach na wschodzie kraju służy w sumie około 7,5 tys. żołnierzy. – Te liczby mówią same za siebie, w pół roku od pierwszej przysięgi terytorialsów jesteśmy już trzecim pod względem wielkości rodzajem sił zbrojnych w Polsce – zaznacza ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreśla, że dotychczasowy odzew społeczeństwa przerósł oczekiwania dowództwa WOT. – Nie narzekamy na brak chętnych. W tym roku przeszkoliliśmy znacznie więcej ochotników niż wcześniej planowaliśmy – dodaje ppłk Pietrzak.

Tylko na Podkarpaciu służy obecnie ponad 3 tys. terytorialsów, a niedzielna przysięga będzie już ósmą taką uroczystością w tym regionie. – Wichry historii nie oszczędzały Podkarpacia, dlatego wielu tutejszych ochotników wynosi mocno zakorzeniony patriotyzm z domu i chętnie wstępuje w nasze szeregi – zaznacza por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dotychczas terytorialsi ślubowali w Rzeszowie, Dębicy, Jarosławiu, Nisku, Sanoku, Przemyślu i Krośnie. Teraz żołnierze WOT-u znów pojawią się w Rzeszowie. W niedzielę na rynku, w obecności wszystkich terytorialsów z Podkarpacia, słowa roty wypowie kolejnych pięciuset ochotników. Ceremonia rozpocznie się w samo południe. Uroczystą przysięgę żołnierze będą składać na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów. Swoją obecność zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, przyjadą władze samorządowe, rodziny ochotników i mieszkańcy miasta.

Goście będą mogli odwiedzić punkt promocyjny, który 3 Brygada wraz z miejscową Wojskową Komendą Uzupełnień wystawią na rzeszowskim rynku. Będzie tu można dowiedzieć się na czym polega specyfika terytorialnej służby wojskowej. A także obejrzeć wystawę nowoczesnego wyposażenia terytorialsów, m.in. karabinki MSBS, sprzęt noktowizyjny czy najnowsze kamizelki kuloodporne. Nie zabraknie wojskowej grochówki.

Rzeszowska przysięga zbiega się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” – patrona 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jej dowództwo już wystąpiło do MON, by 26 listopada uznano świętem jednostki. Tegoroczne świętowanie rozpocznie się już dzień wcześniej, o godz. 16 zostanie odprawiona msza w kościele pw. Świętego Józefa, potem przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie odbędzie się uroczysty capstrzyk i apel pamięci. Zostanie on odczytany w obecności wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 3 Brygadę.

Weekendowe uroczystości zamykają kolejny etap formowania Podkarpackiej Brygady. Tutejsze pododdziały są już skompletowane prawie w 80 procentach. Żołnierze, którzy będą składać przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Poznali tam zasady wojskowego rzemiosła, uczyli się budowy i użycia broni, przeszli zajęcia taktyczne w terenie i ćwiczenia ogniowe na strzelnicy. Szkolenie zakończyła dwudniowa pętla taktyczna. – To był sprawdzian wiedzy i zdobytych umiejętności. Z meldunków dowódców batalionów wynika, że wypadł bardzo dobrze – zapewnia por. Sura, oficer prasowy 3 PBOT.

Poza Podkarpacką działa już pięć brygad WOT: podlaska, lubelska, warmińsko-mazurska oraz dwie mazowieckie. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada, że do końca roku będzie w nich służyło około 7,8 tys. żołnierzy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: 3 Podkarpacka Brygada WOT

dodaj komentarz

komentarze

~Kruk
1511469900
Szacun dla Ochotników, uznanie dla Dowództwa WOT i Gen. Kukuły! Niemożliwe staje się możliwe!
7E-0B-14-3E

Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Defense Without Politics
We Are All Darfur
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Obradowała Rada Gabinetowa
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Bohaterskie Orlęta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misja wojownika
To nie mogło się udać, ale…
Polsko-łotewska „Zima”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mobilne moździerze dla armii
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Terytorialsi za oceanem
Kajak idealny dla komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Benemerenti 2020
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Misje na dłużej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Strykery znów na Mazurach
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Powstanie bez sukcesu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pomagali z narażeniem życia
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Ostatni samochód Marszałka
Projekt MON dla szkół
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Beagle dla żołnierzy?
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Dragoni na poligonie
Wojsko wzywa na kwalifikację
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO