moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Utajniona śmierć w szeregach armii rosyjskiej

Dziennik „Wiedomosti” dotarł do nieujawnianych przez władze Rosji danych o liczbie zgonów żołnierzy w latach 2012-2016. Gazeta zaczerpnęła tę informację z dokumentacji przetargu na świadczenie usług ubezpieczeniowych dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Okazało się, że w ciągu czterech lat doszło do ponad trzech tysięcy zgonów żołnierzy. Trudno nie łączyć wzrostu śmiertelności w szeregach armii z konfliktem, który toczy się we wschodniej Ukrainie.

Informacje dotyczące liczby zgonów wśród żołnierzy dziennik opublikował 4 grudnia na swoich stronach internetowych. Dziennikarze – jako źródło – podali dokumentację przetargową dotyczącą świadczeń ubezpieczeniowych dla sił zbrojnych na lata 2018–2019. Dziennik „Wiedomosti” podał, że w latach 2012–2016 doszło do 3035 przypadków śmierci wojskowych w czynnej służbie, objętych ubezpieczeniem. Gazeta napisała, powołując się na byłego urzędnika ministerstwa obrony, że ubezpieczeni są wszyscy żołnierze: służby stałej, kontraktowej i zasadniczej.

Najwięcej zgonów – 790 odnotowano w 2014 roku, gdy rozpoczęła się wspierana przez władze w Moskwie rebelia we wschodniej Ukrainie. Kijów wielokrotnie sygnalizował, że w walkach po stronie separatystów uczestniczą żołnierze rosyjscy. Kreml temu gwałtownie zaprzeczał, a gdy pojawiły się doniesienia o śmierci w obwodzie donieckim ponad stu wojskowych jednego dnia (13 sierpnia), uznał je za „brednie” zasługujące jedynie na uwagę Rosyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jednak latem 2014 roku także z innych źródeł, od rodzin i znajomych żołnierzy, docierały informacje o wysokiej śmiertelności wśród członków elitarnych formacji rosyjskich sił zbrojnych, którzy oficjalnie byli na „urlopach”. Ewidentnie wypoczynek im nie służył.

Od 2011 roku ministerstwo obrony Rosji nie publikuje danych statystycznych o zgonach żołnierzy podczas służby, niezależnie do przyczyn. Natomiast od 2015 roku dane o śmierci wojskowych w Federacji Rosyjskiej są objęte tajemnicę państwową. Jak wyglądała śmiertelność w szeregach armii wcześniej? W latach 2008–2010 odnotowywano od 470 do 478 zgonów rocznie. Zaś w  latach 2012 i 2013 było ich odpowiednio 630 i 596. Widać, że działania wojenne nie były potrzebne, by życie traciło setki wojskowych. Powody śmierci były różne: choroby, wypadki podczas ćwiczeń, ale też często samobójstwa, a nawet zabójstwa. W przypadku żołnierzy służby zasadniczej dwa ostatnie powody rozstawania się z życiem często łączono z brutalną odmianą fali, czyli dziedowszczyzną. Co ciekawe Komitet Matek Żołnierzy, organizacja pozarządowa zajmująca się przestrzeganiem praw człowieka w siłach zbrojnych Rosji, jest uznawana przez jej władze za „zagranicznego agenta”.

W 2015 roku, gdy poza Ukrainą Rosja zaangażowała się jeszcze w konflikt w Syrii, odnotowano 626 zgonów. W ubiegłym roku ich liczba zmniejszyła się do 326, na co mógł mieć wpływ spadek intensywności starć we wschodniej Ukrainie. Trudno oszacować tegoroczny bilans. W sierpniu agencja Reutersa podawała, że przez pierwsze siedem miesięcy 2017 roku zginęło w Syrii 40 Rosjan, więcej niż w poprzednich 15 miesiącach zaangażowania Moskwy w tę wojnę. Jednak wśród zabitych byli nie tylko żołnierze w czynnej służbie, ale też najemnicy.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Podziemna potęga
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Czerwoni w odwrocie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Darłowo czeka na śmigłowce
Symulatory strzelań Rosomaków
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szturmani na Lipie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żyj zdrowiej
They Train Together, They Fight Together
Defense Without Politics
Rozpoznają skażenie Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Nauka zimowego pływania
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Ważka bliżej
Klasy wojskowe po nowemu
Double Eagle po nowemu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Chciałem walczyć z Niemcami
O Patriotach na WAT
Obradowała Rada Gabinetowa
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
We Are All Darfur
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
For the Right Cause
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Rywalizacja strzelców wyborowych
Stulatka hydrografia
Jałta była zdradą naszych sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO