moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Utajniona śmierć w szeregach armii rosyjskiej

Dziennik „Wiedomosti” dotarł do nieujawnianych przez władze Rosji danych o liczbie zgonów żołnierzy w latach 2012-2016. Gazeta zaczerpnęła tę informację z dokumentacji przetargu na świadczenie usług ubezpieczeniowych dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Okazało się, że w ciągu czterech lat doszło do ponad trzech tysięcy zgonów żołnierzy. Trudno nie łączyć wzrostu śmiertelności w szeregach armii z konfliktem, który toczy się we wschodniej Ukrainie.

Informacje dotyczące liczby zgonów wśród żołnierzy dziennik opublikował 4 grudnia na swoich stronach internetowych. Dziennikarze – jako źródło – podali dokumentację przetargową dotyczącą świadczeń ubezpieczeniowych dla sił zbrojnych na lata 2018–2019. Dziennik „Wiedomosti” podał, że w latach 2012–2016 doszło do 3035 przypadków śmierci wojskowych w czynnej służbie, objętych ubezpieczeniem. Gazeta napisała, powołując się na byłego urzędnika ministerstwa obrony, że ubezpieczeni są wszyscy żołnierze: służby stałej, kontraktowej i zasadniczej.

Najwięcej zgonów – 790 odnotowano w 2014 roku, gdy rozpoczęła się wspierana przez władze w Moskwie rebelia we wschodniej Ukrainie. Kijów wielokrotnie sygnalizował, że w walkach po stronie separatystów uczestniczą żołnierze rosyjscy. Kreml temu gwałtownie zaprzeczał, a gdy pojawiły się doniesienia o śmierci w obwodzie donieckim ponad stu wojskowych jednego dnia (13 sierpnia), uznał je za „brednie” zasługujące jedynie na uwagę Rosyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jednak latem 2014 roku także z innych źródeł, od rodzin i znajomych żołnierzy, docierały informacje o wysokiej śmiertelności wśród członków elitarnych formacji rosyjskich sił zbrojnych, którzy oficjalnie byli na „urlopach”. Ewidentnie wypoczynek im nie służył.

Od 2011 roku ministerstwo obrony Rosji nie publikuje danych statystycznych o zgonach żołnierzy podczas służby, niezależnie do przyczyn. Natomiast od 2015 roku dane o śmierci wojskowych w Federacji Rosyjskiej są objęte tajemnicę państwową. Jak wyglądała śmiertelność w szeregach armii wcześniej? W latach 2008–2010 odnotowywano od 470 do 478 zgonów rocznie. Zaś w  latach 2012 i 2013 było ich odpowiednio 630 i 596. Widać, że działania wojenne nie były potrzebne, by życie traciło setki wojskowych. Powody śmierci były różne: choroby, wypadki podczas ćwiczeń, ale też często samobójstwa, a nawet zabójstwa. W przypadku żołnierzy służby zasadniczej dwa ostatnie powody rozstawania się z życiem często łączono z brutalną odmianą fali, czyli dziedowszczyzną. Co ciekawe Komitet Matek Żołnierzy, organizacja pozarządowa zajmująca się przestrzeganiem praw człowieka w siłach zbrojnych Rosji, jest uznawana przez jej władze za „zagranicznego agenta”.

W 2015 roku, gdy poza Ukrainą Rosja zaangażowała się jeszcze w konflikt w Syrii, odnotowano 626 zgonów. W ubiegłym roku ich liczba zmniejszyła się do 326, na co mógł mieć wpływ spadek intensywności starć we wschodniej Ukrainie. Trudno oszacować tegoroczny bilans. W sierpniu agencja Reutersa podawała, że przez pierwsze siedem miesięcy 2017 roku zginęło w Syrii 40 Rosjan, więcej niż w poprzednich 15 miesiącach zaangażowania Moskwy w tę wojnę. Jednak wśród zabitych byli nie tylko żołnierze w czynnej służbie, ale też najemnicy.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń priorytetem MON
 
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Polska nie pozostanie osamotniona
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rok Żelaznej Dywizji
Defendery 2019 – część 4
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja Sokołów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głos (z) płonącej Warszawy
Śląskie sceny z życia
W Indiach mieli swój drugi dom
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Defendery 2019 – część 3
Walka i dyplomacja
Polskie firmy na targach w Londynie
Samochód do desantowania
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Iranian Chess Game
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Irańskie szachy
Oko na Europę
Nowy wiceminister w MON
A Torn Subcontinent
Agresja sowieckiego kolosa
Stalin czekał i kalkulował
Modernizacja starów 266
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Z maratonu programowania do wojska
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Chorwacki test polskich kadetów
Wojsko wraca do Łomży
Sprawdzają Brutusa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Cienka niebieska linia
Dead to the World
GROM Challenge
Klasy wojskowe po nowemu
Selekcja w pigułce
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Historia Liberatora wyjaśniona
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Umarły dla świata
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO