moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW OIR Kuwejt: Przekazanie dowodzenia

16 stycznia uroczystym przekazaniem dowodzenia zakończyła się misja III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego operacji Inherent Resolve.

Dowódca III zmiany podpułkownik pilot Łukasz Piątek, w obecności przedstawicieli Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ambasady RP w Kuwejcie, koalicjantów ze Stanów Zjednoczonych i Włoch oraz żołnierzy nowej, a także poprzedniej zmiany, przekazał dowodzenie swojemu następcy - podpułkownikowi pilotowi Przemysławowi Strujowi.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i krótkiej modlitwie, głos zabrał dowódca III zmiany. Ppłk pil. Łukasz Piątek, w swoim wystąpieniu, podkreślił zasługi podległych żołnierzy w walce ze światowym terroryzmem, podziękował im za zaangażowanie i poświęcenie, które nierzadko wykraczało poza zakres wymaganych obowiązków, omówił sukcesy, które osiągnęła III zmiana. Podziękował również przedstawicielom ambasady RP za nieocenione wsparcie dla działalności kontyngentu. W przemówieniu skierowanym do sojuszników ppłk Piątek podziękował dowódcy bazy koalicyjnej płk. Johnowi Gonzalesowi za bardzo dobre zabezpieczenie socjalne i logistyczne PKW, wzorową współpracę i zrozumienie dla wyzwań stających przed kontyngentem. Zwrócił się także do zastępcy dowódcy Special Purpose Marine Air – Ground Task Force ppłk. Johnna Forda - wyraził wdzięczność za pomoc przy realizacji zadań mandatowych umożliwiającą niezakłócone funkcjonowanie polskich sił na teatrze operacji Inherent Resolve oraz za gotowość do udzielenia pomocy załogom polskich Jastrzębi w ramach misji CSAR.

Dowódca III zmiany PKW OIR Kuwejt, zwracając się do swojego następcy, życzył mu samych sukcesów, bardzo dobrej współpracy w ramach koalicji i wzorowej realizacji zadań mandatowych.

Po zakończeniu przemówienia nastąpiło przekazanie dowodzenia. W obecności przedstawiciela DORSZ płk. Roberta Karasiewicza ppłk Piątek w symbolicznym geście wręczenia flagi państwowej, przekazał dowodzenie PKW ppłk. Strujowi. Obaj dowódcy, swoimi podpisami, stwierdzili fakt zdania i objęcia dowodzenia. Następnie głos zabrał ppłk pil. Przemysław Struj, który nakreślił wizję swojej działalności w ramach operacji Inherent Resolve, kładąc nacisk na bezpieczne wykonywanie zadań, zaangażowanie we współpracę koalicyjną oraz podziękował poprzednikom za bardzo dobrą realizację zadań.

Po nim głos zabrała charge d’affairs ambasady RP w Kuwejcie pani Beata Burchert-Perlińska, która podkreśliła poświęcenie żołnierzy służących tak daleko od kraju oraz podziękowała za wkład w utrzymanie bezpieczeństwa w regionie. Na koniec swojej wypowiedzi życzyła żołnierzom III zmiany bezpiecznego powrotu do kraju, a ich następcom - wytrwałości w dążeniu do jak najlepszej realizacji zadań.

Następnie głos zabrał dowódca 407 Air Expeditionary Group płk pil. John Gonzales, który podkreślił poświęcenie i zaangażowanie żołnierzy III zmiany w pokonanie tzw. Państwa Islamskiego. Płk Gonzales podsumował działalność III zmiany PKW przytaczając ilość wykonanych misji, zrealizowanych zadań i wylatanych godzin. Dowódca 407 AEG osobiście podziękował ppłk. Piątkowi za bardzo dobrą realizację zadań i wzorową współpracę.

Ostatnim przemawiającym był płk Robert Karasiewicz z DORSZ, który podkreślił rolę koalicjantów we wspólnym działaniu, podziękował żołnierzom za poświęcenie i zaangażowanie, a dowódcy PKW za bardzo dobre dowodzenie kontyngentem.

Po zakończeniu przemówień, dowódca uroczystości mjr Marcin Michalski wydał komendę do wyprowadzenia flagi państwowej, kończąc tym samym funkcjonowanie III zmiany i dając początek IV zmianie PKW OIR. Na zakończenie uroczystości zrobiono wspólne zdjęcie wszystkich uczestników ceremonii.

Tekst: ppor. Sonja Rybakowska

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Sonja Rybakowska

dodaj komentarz

komentarze


Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Defense Without Politics
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Arsenał Iranu
Projekt MON dla szkół
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
Benemerenti 2020
Ostatni samochód Marszałka
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
Pomagali z narażeniem życia
Wojsko wzywa na kwalifikację
Klasy wojskowe po nowemu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Terytorialsi za oceanem
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie bez sukcesu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Mobilne moździerze dla armii
Misje na dłużej
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Za wolność naszą i waszą
To nie mogło się udać, ale…
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowy wiceminister w MON
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Beagle dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bohaterskie Orlęta
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Polsko-łotewska „Zima”
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kajak idealny dla komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
We Are All Darfur
Następcy Wstęg poszukiwani
Strykery znów na Mazurach
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Iran uderza w USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Misja wojownika
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO