moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PKW OIR Kuwejt: Przekazanie dowodzenia

16 stycznia uroczystym przekazaniem dowodzenia zakończyła się misja III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego operacji Inherent Resolve.

Dowódca III zmiany podpułkownik pilot Łukasz Piątek, w obecności przedstawicieli Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ambasady RP w Kuwejcie, koalicjantów ze Stanów Zjednoczonych i Włoch oraz żołnierzy nowej, a także poprzedniej zmiany, przekazał dowodzenie swojemu następcy - podpułkownikowi pilotowi Przemysławowi Strujowi.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i krótkiej modlitwie, głos zabrał dowódca III zmiany. Ppłk pil. Łukasz Piątek, w swoim wystąpieniu, podkreślił zasługi podległych żołnierzy w walce ze światowym terroryzmem, podziękował im za zaangażowanie i poświęcenie, które nierzadko wykraczało poza zakres wymaganych obowiązków, omówił sukcesy, które osiągnęła III zmiana. Podziękował również przedstawicielom ambasady RP za nieocenione wsparcie dla działalności kontyngentu. W przemówieniu skierowanym do sojuszników ppłk Piątek podziękował dowódcy bazy koalicyjnej płk. Johnowi Gonzalesowi za bardzo dobre zabezpieczenie socjalne i logistyczne PKW, wzorową współpracę i zrozumienie dla wyzwań stających przed kontyngentem. Zwrócił się także do zastępcy dowódcy Special Purpose Marine Air – Ground Task Force ppłk. Johnna Forda - wyraził wdzięczność za pomoc przy realizacji zadań mandatowych umożliwiającą niezakłócone funkcjonowanie polskich sił na teatrze operacji Inherent Resolve oraz za gotowość do udzielenia pomocy załogom polskich Jastrzębi w ramach misji CSAR.

REKLAMA

Dowódca III zmiany PKW OIR Kuwejt, zwracając się do swojego następcy, życzył mu samych sukcesów, bardzo dobrej współpracy w ramach koalicji i wzorowej realizacji zadań mandatowych.

Po zakończeniu przemówienia nastąpiło przekazanie dowodzenia. W obecności przedstawiciela DORSZ płk. Roberta Karasiewicza ppłk Piątek w symbolicznym geście wręczenia flagi państwowej, przekazał dowodzenie PKW ppłk. Strujowi. Obaj dowódcy, swoimi podpisami, stwierdzili fakt zdania i objęcia dowodzenia. Następnie głos zabrał ppłk pil. Przemysław Struj, który nakreślił wizję swojej działalności w ramach operacji Inherent Resolve, kładąc nacisk na bezpieczne wykonywanie zadań, zaangażowanie we współpracę koalicyjną oraz podziękował poprzednikom za bardzo dobrą realizację zadań.

Po nim głos zabrała charge d’affairs ambasady RP w Kuwejcie pani Beata Burchert-Perlińska, która podkreśliła poświęcenie żołnierzy służących tak daleko od kraju oraz podziękowała za wkład w utrzymanie bezpieczeństwa w regionie. Na koniec swojej wypowiedzi życzyła żołnierzom III zmiany bezpiecznego powrotu do kraju, a ich następcom - wytrwałości w dążeniu do jak najlepszej realizacji zadań.

Następnie głos zabrał dowódca 407 Air Expeditionary Group płk pil. John Gonzales, który podkreślił poświęcenie i zaangażowanie żołnierzy III zmiany w pokonanie tzw. Państwa Islamskiego. Płk Gonzales podsumował działalność III zmiany PKW przytaczając ilość wykonanych misji, zrealizowanych zadań i wylatanych godzin. Dowódca 407 AEG osobiście podziękował ppłk. Piątkowi za bardzo dobrą realizację zadań i wzorową współpracę.

Ostatnim przemawiającym był płk Robert Karasiewicz z DORSZ, który podkreślił rolę koalicjantów we wspólnym działaniu, podziękował żołnierzom za poświęcenie i zaangażowanie, a dowódcy PKW za bardzo dobre dowodzenie kontyngentem.

Po zakończeniu przemówień, dowódca uroczystości mjr Marcin Michalski wydał komendę do wyprowadzenia flagi państwowej, kończąc tym samym funkcjonowanie III zmiany i dając początek IV zmianie PKW OIR. Na zakończenie uroczystości zrobiono wspólne zdjęcie wszystkich uczestników ceremonii.

Tekst: ppor. Sonja Rybakowska

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Sonja Rybakowska

dodaj komentarz

komentarze


Październik pod znakiem Tallboya
 
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zamek na poligonie
Wojsko przeciw wirusowi
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Polak z Medalem NATO
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Dekady za wcześnie
Szybsza droga do armii zawodowej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Druga kariera byłych żołnierzy
Szybciej do wojska
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nowe sanitarki dla wojska
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Polsko-amerykańska współpraca
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Aviation Detachment” w Łasku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sonary dla śmigłowców ZOP
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
16 Dywizja najlepsza!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Kaper” przeciw terrorystom
Bohaterska obrona wzgórza 385
F-16 kończą misję w Estonii
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ochotnik do Auschwitz
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Zaplecze dla Rosomaków
Komisje sejmowe o umowie z USA
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ukraiński kurs na Zachód
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kabina do zadań specjalnych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań studentem ASzWoj
Laserowa artyleria US Army
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kraby kontra okręt
Kaprale po Legii Akademickiej
Wybuchowa edukacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO