moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przetarg na pojazdy dla desantu

Sześć firm będzie rywalizowało o kontrakt na dostawę pojazdów dla wojsk aeromobilnych. Inspektorat Uzbrojenia MON zapowiada, że umowa zostanie podpisana w tym roku, natomiast pierwsze dostawy sprzętu przewidziano w latach 2019–2022. W sumie wojsko chce kupić 55 lekkich pojazdów, które można desantować na spadochronach, oraz 105 przyczep. 

Przetarg na kupno pojazdów do desantowania techniką spadochronową oraz przeznaczonych do nich specjalnych przyczep został rozpisany przez Inspektorat Uzbrojenia MON w lipcu ubiegłego roku. – W postępowaniu wnioski złożyło siedmiu potencjalnych wykonawców. Do dalszego etapu nie zakwalifikowano jednego z konsorcjów – mówi ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy IU MON. Chodzi o podmiot składający się m.in. z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Rosomak SA. Konsorcjum złożyło jednak odwołanie. Pozostałe firmy, które zgłosiły się do postępowania to: Zeszuta, AMZ-Kutno, Dom Samochodowy Germaz oraz trzy konsorcja. Jedno tworzą Polski Holding Obronny i firma Concept; drugie konsorcjum zawiązały spółki KAFAR Bartłomiej Sztukiert, HIBNERYT, Auto Podlasie i Auto Special. Natomiast trzecim jest podmiot składający się z dwóch spółek: SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne oraz MARVEL.

Jak informuje Inspektorat Uzbrojenia, umowa zostanie podpisana do końca 2018 roku, a dostawy sprzętu powinny być realizowane w latach 2019–2022.

Armia poszukuje samochodów ważących nie więcej niż 3,5 t, które są w stanie zabrać co najmniej 1200 kg ładunku. Mają mieć silnik o mocy 75 KM i napęd na wszystkie koła. Pojazdy muszą pokonywać bez uprzedniego przygotowania przeszkody o głębokości co najmniej pół metra. Przyczepy natomiast powinny mieć ładowność minimalną 800 kg. Pojazdy i przyczepy mają być przystosowane do transportu lotniczego na platformie towarowej PDS.

Wojska aeromobilne, czyli jednostki 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, od dawana czekają na wozy przystosowane do zrzutu na spadochronach. – Dzięki tym pojazdom będziemy mogli szybko przemieszczać sprzęt, wyposażenie i środki bojowe po desantowaniu – tłumaczy por. Agata Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Ale nowy sprzęt nie tylko zwiększy mobilność wojsk. – W razie konieczności pojazdy zostaną wykorzystane do transportu rannych. Ponadto uzbrojenie artyleryjskie, na przykład moździerze M-98, będą holowane, a nie jak do tej pory ciągnięte przez żołnierzy. Dotychczas cały sprzęt i środki bojowe były transportowane przez spadochroniarzy – przyznaje por. Niemyjska.

Oficer wyjaśnia, że podczas szkolno-treningowych skoków żołnierze desantują się z podczepionymi na linie zasobnikami indywidualnymi. Oprócz tego z samolotów są desantowane zasobniki ZT-100, w których mieści się około 100 kg wyposażenia. – Wszystko to jest przenoszone ze zrzutowiska przez spadochroniarzy na plecach, co wymaga wysiłku i zajmuje sporo czasu – mówi por. Niemyjska. – Podczas ćwiczeń międzynarodowych kilkakrotnie obserwowaliśmy wykorzystywanie tego typu pojazdów przez żołnierzy innych armii. Tak było na przykład w czasie „Swift Response ‘16”. Wówczas wozy amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej, które uprzednio desantowano, sprawnie pokonywały trudny teren, zwiększając mobilność i tempo działania pododdziałów. Jednocześnie odciążały maszerujących żołnierzy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
 
Poznaj bohaterów książki „Jedno z moich imion brzmi życie”
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Razem się szkolą, razem walczą
Plan modernizacji marynarki wojennej
Spielberg’s Stars
Weterani w Żelaznej Dywizji
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wołyńskie lwie serca
Obrona bez polityki
Symbol zaklęty w dacie
Unwanted Treaty
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Studenci w kryzysie
Trudna droga
Nowa spółka lotnicza PGZ
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Symbol Enchanted in a Date
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Tyraliera terytorialsów
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wojsko wchodzi w kadr
Thin Blue Line
Czwarty rozbiór
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
PESCO z polskim projektem
GROM na kursie działań specjalnych
Reserves Win Wars
T-72 strzelają na poligonie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Ludzie niebezpiecznej profesji
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wyzwania polskiej fotoniki
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO