moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przetarg na pojazdy dla desantu

Sześć firm będzie rywalizowało o kontrakt na dostawę pojazdów dla wojsk aeromobilnych. Inspektorat Uzbrojenia MON zapowiada, że umowa zostanie podpisana w tym roku, natomiast pierwsze dostawy sprzętu przewidziano w latach 2019–2022. W sumie wojsko chce kupić 55 lekkich pojazdów, które można desantować na spadochronach, oraz 105 przyczep. 

Przetarg na kupno pojazdów do desantowania techniką spadochronową oraz przeznaczonych do nich specjalnych przyczep został rozpisany przez Inspektorat Uzbrojenia MON w lipcu ubiegłego roku. – W postępowaniu wnioski złożyło siedmiu potencjalnych wykonawców. Do dalszego etapu nie zakwalifikowano jednego z konsorcjów – mówi ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy IU MON. Chodzi o podmiot składający się m.in. z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i spółki Rosomak SA. Konsorcjum złożyło jednak odwołanie. Pozostałe firmy, które zgłosiły się do postępowania to: Zeszuta, AMZ-Kutno, Dom Samochodowy Germaz oraz trzy konsorcja. Jedno tworzą Polski Holding Obronny i firma Concept; drugie konsorcjum zawiązały spółki KAFAR Bartłomiej Sztukiert, HIBNERYT, Auto Podlasie i Auto Special. Natomiast trzecim jest podmiot składający się z dwóch spółek: SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne oraz MARVEL.

Jak informuje Inspektorat Uzbrojenia, umowa zostanie podpisana do końca 2018 roku, a dostawy sprzętu powinny być realizowane w latach 2019–2022.

REKLAMA

Armia poszukuje samochodów ważących nie więcej niż 3,5 t, które są w stanie zabrać co najmniej 1200 kg ładunku. Mają mieć silnik o mocy 75 KM i napęd na wszystkie koła. Pojazdy muszą pokonywać bez uprzedniego przygotowania przeszkody o głębokości co najmniej pół metra. Przyczepy natomiast powinny mieć ładowność minimalną 800 kg. Pojazdy i przyczepy mają być przystosowane do transportu lotniczego na platformie towarowej PDS.

Wojska aeromobilne, czyli jednostki 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, od dawana czekają na wozy przystosowane do zrzutu na spadochronach. – Dzięki tym pojazdom będziemy mogli szybko przemieszczać sprzęt, wyposażenie i środki bojowe po desantowaniu – tłumaczy por. Agata Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Ale nowy sprzęt nie tylko zwiększy mobilność wojsk. – W razie konieczności pojazdy zostaną wykorzystane do transportu rannych. Ponadto uzbrojenie artyleryjskie, na przykład moździerze M-98, będą holowane, a nie jak do tej pory ciągnięte przez żołnierzy. Dotychczas cały sprzęt i środki bojowe były transportowane przez spadochroniarzy – przyznaje por. Niemyjska.

Oficer wyjaśnia, że podczas szkolno-treningowych skoków żołnierze desantują się z podczepionymi na linie zasobnikami indywidualnymi. Oprócz tego z samolotów są desantowane zasobniki ZT-100, w których mieści się około 100 kg wyposażenia. – Wszystko to jest przenoszone ze zrzutowiska przez spadochroniarzy na plecach, co wymaga wysiłku i zajmuje sporo czasu – mówi por. Niemyjska. – Podczas ćwiczeń międzynarodowych kilkakrotnie obserwowaliśmy wykorzystywanie tego typu pojazdów przez żołnierzy innych armii. Tak było na przykład w czasie „Swift Response ‘16”. Wówczas wozy amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej, które uprzednio desantowano, sprawnie pokonywały trudny teren, zwiększając mobilność i tempo działania pododdziałów. Jednocześnie odciążały maszerujących żołnierzy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
 
Not Contaminated With Routine
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Skok na głęboką wodę
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Galicyjskie przesilenie
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojskowy Hot450Challenge
Strzelnice dla terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wojsko przeciw wirusowi
Lato z czerwonym terrorem
Polsko-amerykańska współpraca
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Chwała powstańcom
Więcej celowników z PCO dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Hekatomba na Woli
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Łączność: fundament operacji specjalnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 kończą misję w Estonii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Cud Piłsudskiego
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO