moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi wiceministrowie obrony

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał na stanowiska nowych wiceministrów obrony. Sekretarzem stanu w MON został Sebastian Chwałek, a podsekretarzem Marek Łapiński. Premier odwołał jednocześnie dotychczasowych wiceministrów: Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego.


Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego.

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak wręczył dzisiaj nominacje swoim nowym współpracownikom. Wiceministrami MON zostali Sebastian Chwałek i Marek Łapiński. Jednocześnie z resortem obrony narodowej pożegnało się trzech wiceministrów: Bartosz Kownacki, Dominik Smyrgała i Bartłomiej Grabski. Na stanowisku pozostaje dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski, który zajmuje się sprawami międzynarodowymi.

Wiceminister Sebastian Chwałek będzie odpowiadał za modernizację armii oraz za wojskową służbę zdrowia. Będzie też nadzorował spółki sektora zbrojeniowego. Nowy sekretarz stanu w MON ma 41 lat. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

W listopadzie 2015 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w maju 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA. Został też pełnomocnikiem rządu do spraw repatriacji. W MSWiA zajmował się sprawami administracji publicznej, nadzorował wojewodów oraz współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował resortową służbę zdrowia oraz pracę Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji.

Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne. Ma 55 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz absolwentem Europejskiego Studium Problematyki Przestępczości na Uniwersytecie Łódzkim. W 2004 roku ukończył aplikację kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli.


Marek Łapiński będzie odpowiadał w MON za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne.

Od 1993 roku (z przerwami) jest związany zawodowo ze Strażą Graniczną. W grudniu 2015 roku został powołany na komendanta głównego SG, a w maju 2017 otrzymał nominację na stopień generała brygady SG. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista w Departamencie Komunikacji i Systemów Transportowych. Pełnił też służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. Pod koniec lat 90. był zastępcą generalnego inspektora celnego i współtworzył policję celną. Organizował i nadzorował pion operacyjny, dochodzeniowy, kontrolny, ewidencji i archiwum oraz laboratorium kryminalistyczne. Był przewodniczącym Resortowej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych przy MSWiA. Jest współautorem projektu reformowania Gruzji, w tym sektora bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych oraz kontroli celnej i podatkowej, który przygotowywał w latach 2002–2003.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko jeszcze jednego wiceministra MON. Został nim 39-letni Tomasz Zdzikot, który do resortu obrony przeszedł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poprzednio zajmował stanowisko sekretarza stanu w MSWiA oraz był pełnomocnikiem rządu do spraw przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z systemem informacyjnym Schengen oraz wizowym systemem informacyjnym. Tomasz Zdzikot jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wiceminister Zdzikot zajmie się w MON nadzorem nad Departamentem Prawnym oraz sprawami związanymi z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym.

MKS

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Zbrodnia w Zakroczymiu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Wirtualne strzelanie, realne efekty
W jedynym słusznym kierunku
Ostatnie dni kampanii 1939
KFOR: wyższy stopień gotowości
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Szef MON odwiedził USA
Emerytura wypłacana w … karmie
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Przeprawa przez Narew
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Duch Invictus jest, czas na formę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Legia Akademicka po raz piąty
Na granicy stratosfery
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wybierz się na wojskowe studia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Współpraca i wspólna pamięć
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Course on Diplomacy
Ziemia z misji na pamiątkę
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Polsko-tureckie obrady
Więcej żołnierzy na granicy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Test mobilności 12 Dywizji
Żołnierze bez testów z WF-u
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Dołącz do sportowców w mundurach!
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Advantages of Efficient Organization
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szef MON-u w Forcie Sill
Strzelec do zadań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO