moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tatusiu, kiedy wrócisz?”

Każdy list jest oznaczony stemplem obozowej cenzury. Wzruszającą korespondencję między jeńcami niemieckiego obozu a ich bliskimi można zobaczyć na wystawie „Tatusiu, kiedy wrócisz?”. Została ona zorganizowana w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych Łambinowicach-Opolu. W przygotowaniu ekspozycji pomagali żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Inspiracją do zorganizowania wystawy „Tatusiu, kiedy wrócisz?” stał się zbiór dziecięcych rysunków i kartek, jakie przed laty przekazał muzeum Józef Kobylański, były jeniec Oflagu VI B Dössel (obecnie dzielnica Warburga w Nadrenii Północnej-Westfalii). – Udało się nam ustalić, że autorami kartek były dzieci z przedszkola w Kraśniku. Placówkę prowadziła Janina Suska, nauczycielka, która w 1943 roku prace dzieci do polskich jeńców Oflagu VI B Dössel. Do listów często dołączała także paczki żywnościowe – opowiada dr Renata Kobylarz-Buła, wicedyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i kustosz wystawy prezentowanej w opolskiej siedzibie muzeum.

Oflag VI B Dössel był jednym z największych obozów Wehrmachtu, przeznaczonym dla polskich oficerów. Od września 1942 roku do końca marca 1945 roku przeszło przez niego około 2,9 tys. polskich jeńców wojennych, którzy wcześniej byli przetrzymywani w innych obozach Wehrmachtu, a także w obozach dla internowanych w Rumunii. Renata Kobylarz-Buła opowiada, że listy odbierał stojący na czele samorządu jenieckiego gen. broni Leon Berbecki, który przekazywał je współtowarzyszom niedoli. W Dössel Polacy zorganizowali m.in. teatr, orkiestrę symfoniczną i chór, bibliotekę, kluby sportowe. Prowadzili kursy z różnych dziedzin wiedzy. W obozie działał ruch oporu, który utrzymywał kontakty z AK. Większość jeńców Oflagu VI B Dössel doczekała wyzwolenia.

REKLAMA

Prezentowane na wystawie listy i karty pochodzą zarówno ze zbiorów muzeum, jak i z prywatnych archiwów. Rodzinną korespondencję udostępnił m.in. Piotr Wiesław Matejuk, syn polskiego oficera więzionego w oflagu Gross-Born (obecnie Borne Sulinowo). Piotr Matejuk zgromadził około 300 listów, które otrzymał od przebywającego w niewoli ojca. – Te listy i kartki to nasze relikwie rodzinne. Nie wyobrażam sobie, jak moglibyśmy się z nimi rozstać – podkreślał.

Rodzina Mystowskich udostępniła listy, które por. Andrzej Mystkowski pisał do żony Krystyny. Zbiór liczy 500 pozycji. Ale na wystawie można też zobaczyć ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, który w rodzinie Mystkowskich jest szczególną pamiątką. Porucznik namalował go na oszlifowanej skorupie ze zbitego klosza i przesłał żonie.

– Listy są bardzo emocjonalne i pełne miłości – mówi kustosz wystawy Renata Kobylarz-Buła. –Niektórzy ojcowie nie widzieli swoich dzieci, bo urodziły się w czasie, gdy oni przebywali w niewoli. Jeńcy i ich rodziny pisali o problemach dnia codziennego, pocieszali się, a także starali się wzmacniać chęć przetrwania. Ta korespondencja pokazuje zarówno troskę o najbliższych i tęsknotę za wspólnym życiem w pokoju, jak i sygnały świadczące o zbliżającym się rozpadzie więzi rodzinnych – zauważa Kobylarz-Buła.

Jedna z planszy jest poświęcona współczesnej korespondencji do żołnierzy. Są na niej kartki świąteczne narysowane przez przedszkolaków z Kraśnika, Opola i Łambinowic. Żołnierze 10 Brygady przekazali je kolegom przebywającym na misji w Afganistanie, Rumunii i Kuwejcie. – Uczucia i tęsknota towarzyszące żołnierzom z dala od kraju są dziś podobne do tych, jakie przed kilkudziesięcioma laty towarzyszyły oficerom w niemieckich oflagach – mówi kpt Piotr Płuciennik z 10 Brygady Logistycznej.

Wystawę „Tatusiu kiedy wrócisz? – Polskie rodziny w latach II wojny światowej” można oglądać do końca lutego. Potem ekspozycja pojedzie do Kraśnika.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: R. Kobylarz

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Łączność: fundament operacji specjalnej
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Laserowa artyleria US Army
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Strzelnice dla terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
PGZ będzie obecna na MSPO
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Hekatomba na Woli
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Program kosmiczny dla wojska
Chwała powstańcom
Lato z czerwonym terrorem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Galicyjskie przesilenie
Wojskowy Hot450Challenge
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Bridge to Cooperation
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wymiana podwodnych doświadczeń
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kierunek: misja
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej celowników z PCO dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kurs dla saperskich ekspertów
Wojsko przeciw wirusowi
Układy ze skazą
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO