moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strażacy na medal

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sinołęce zostali wyróżnieni brązowymi medalami za „Zasługi dla obronności kraju”. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał je ośmiu strażakom, którzy brali udział w grudniowej akcji ratowniczej pod Kałuszynem, gdzie rozbił się samolot MiG-29. – Cieszymy się z tego zaszczytnego, wojskowego odznaczenia – mówi Adam Kaczmarczyk, prezes jednostki OSP w Sinołęce.


Odznaczenie otrzymali: Kamila Kaczmarczyk, Ryszard Kaczmarczyk, Łukasz Kiciński, Ireneusz Kuć, Krzysztof Michalczyk, Piotr Pachnik, Piotr Piesak i Marcin Rudnicki. Wszyscy są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Sinołęce, w gminie Kałuszyn (woj. mazowieckie). 18 grudnia ub.r. wzięli udział w akcji ratowniczej niedaleko Kałuszyna, gdzie doszło do wypadku wojskowego samolotu MiG-29. Ośmioosobowy zastęp jako pierwszy dotarł na miejsce wypadku. Potem razem z policjantami strażacy dotarli do pilota i natychmiast udzielili mu pomocy medycznej.

– Akcja, którą strażacy ochotnicy przeprowadzili, pokazała profesjonalizm i oddanie obywatelom. Udział w tej akcji potwierdził to, co dobrze wie każdy obywatel – że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, katastrofy, klęski żywiołowej są służby, które bez względu na porę dnia i nocy, trudne warunki pogodowe, a nawet w sytuacji zagrożenia własnego życia, zawsze będą niosły pomoc tym, którzy na nią czekają. Jedną z tych służb jest właśnie Ochotnicza Straż Pożarna. Jako minister obrony narodowej, ale także jako zwykły obywatel, jestem bardzo wdzięczy za okazaną w tamtym czasie pomoc poszkodowanemu pilotowi, a także za współpracę z żołnierzami i innymi służbami pracującym na miejscu zdarzenia. Te medale są oczywiście tylko skromnym wyrazem naszej wdzięczności za codzienną, ciężką służbę strażaków ochotników – podkreśla minister Błaszczak.

Ochotnicy z Sinołęki byli na miejscu zdarzenia niemal całą dobę. Poza działaniami ratowniczymi, zastęp odpowiedzialny był również za zabezpieczenie miejsca wypadku, a także wsparcie żołnierzy oraz funkcjonariuszy pracujących na miejscu. – Wiele osób obecnych na miejscu mówiło mi, że strażacy wykonali kawał dobrej roboty. Ja też tak uważam. Jestem szczęśliwy, że uhonorowano ich zaszczytnym medalem wojskowym. Tym bardziej, że to ochotnicy. Ale gdy tylko zawyła syrena, od razu ruszyli do akcji – mówi prezes Kaczmarczyk.

To było duże wyzwanie dla strażaków. – Akcja była o tyle trudna, że dla nas pierwsza tego rodzaju. Warunki były niełatwe, działania poszukiwawcze i ratownicze były prowadzone w terenie mocno zalesionym i w dodatku nocą – mówi Adam Kaczmarczyk. Podkreśla jednak, że strażacy biorący udział w akcji byli do niej dobrze przygotowani. – Każda z tych osób ma uprawnienia do uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Każdy też w ramach szkolenia podstawowego ma zaliczone zajęcia z ratownictwa medycznego. Dlatego wiedzieli, co mają robić przy rannym pilocie do czasu przyjazdu pogotowia – dodaje Kaczmarczyk.

Strażacy z Sinołęki chcą wykorzystywać zdobyte doświadczenia, ale też zdobywać nowe umiejętności. Dlatego już jutro wezmą udział w ćwiczeniach na terenie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Wspólnie z lotniskową strażą pożarną będą ćwiczyć działania związane z bezpiecznym podchodzeniem do samolotu i ewakuacją pilota.

Do wypadku samolotu MiG-29 doszło 18 grudnia 2017 roku. Podczas podejścia do lądowania na lotnisku w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec zniknął z wojskowych radarów. Okazało się, że maszyna rozbiła się 8 km od lotniska, niedaleko Kałuszyna na Mazowszu. Szybko przystąpiono do akcji ratunkowej. Zaangażowane w nią było ok. 200 osób, w tym wojskowe grupy poszukiwawczo-ratownicze, Żandarmeria Wojskowa, a także policja i straż pożarna. Ostatecznie udało się odnaleźć wrak i 28-letniego rannego pilota. Sprawę wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, a śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. SM Gliwice

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1518776940
Duży szacunek i podziękowania dla strażaków za poświęcenie i zaangażowanie w akcji poszukiwawczo - ratowniczej po katastrofie myśliwca niewątpliwie się należą. Ale niech ktoś mi wytłumaczy, jakie w tym przypadku były zasługi dla obronności kraju, kwalifikujące się do wyróżnienia ww. medalem?
52-56-2F-0E

Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
 
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Prezydent z wizytą w Drawsku
16 sekund Liberatora
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ogromne zainteresowanie Soną
Z menażką na wakacje
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Defender” – pracowity poligon saperów
Fordy, a nie Nissany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Most do współpracy
Wyzwania polskiej prezydencji
Testament Polski Walczącej
Kim przekracza granice
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Ubiory ochronne z Maskpolu
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Kajmany na gąsienicach
Weterani w pasiece
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
F-16 kończą misję w Estonii
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda jedzie do USA
Wojsko przeciw wirusowi
Informacja Prasowa
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ofensywa Tuchaczewskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO