moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strażacy na medal

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sinołęce zostali wyróżnieni brązowymi medalami za „Zasługi dla obronności kraju”. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał je ośmiu strażakom, którzy brali udział w grudniowej akcji ratowniczej pod Kałuszynem, gdzie rozbił się samolot MiG-29. – Cieszymy się z tego zaszczytnego, wojskowego odznaczenia – mówi Adam Kaczmarczyk, prezes jednostki OSP w Sinołęce.


Odznaczenie otrzymali: Kamila Kaczmarczyk, Ryszard Kaczmarczyk, Łukasz Kiciński, Ireneusz Kuć, Krzysztof Michalczyk, Piotr Pachnik, Piotr Piesak i Marcin Rudnicki. Wszyscy są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Sinołęce, w gminie Kałuszyn (woj. mazowieckie). 18 grudnia ub.r. wzięli udział w akcji ratowniczej niedaleko Kałuszyna, gdzie doszło do wypadku wojskowego samolotu MiG-29. Ośmioosobowy zastęp jako pierwszy dotarł na miejsce wypadku. Potem razem z policjantami strażacy dotarli do pilota i natychmiast udzielili mu pomocy medycznej.

– Akcja, którą strażacy ochotnicy przeprowadzili, pokazała profesjonalizm i oddanie obywatelom. Udział w tej akcji potwierdził to, co dobrze wie każdy obywatel – że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, katastrofy, klęski żywiołowej są służby, które bez względu na porę dnia i nocy, trudne warunki pogodowe, a nawet w sytuacji zagrożenia własnego życia, zawsze będą niosły pomoc tym, którzy na nią czekają. Jedną z tych służb jest właśnie Ochotnicza Straż Pożarna. Jako minister obrony narodowej, ale także jako zwykły obywatel, jestem bardzo wdzięczy za okazaną w tamtym czasie pomoc poszkodowanemu pilotowi, a także za współpracę z żołnierzami i innymi służbami pracującym na miejscu zdarzenia. Te medale są oczywiście tylko skromnym wyrazem naszej wdzięczności za codzienną, ciężką służbę strażaków ochotników – podkreśla minister Błaszczak.

Ochotnicy z Sinołęki byli na miejscu zdarzenia niemal całą dobę. Poza działaniami ratowniczymi, zastęp odpowiedzialny był również za zabezpieczenie miejsca wypadku, a także wsparcie żołnierzy oraz funkcjonariuszy pracujących na miejscu. – Wiele osób obecnych na miejscu mówiło mi, że strażacy wykonali kawał dobrej roboty. Ja też tak uważam. Jestem szczęśliwy, że uhonorowano ich zaszczytnym medalem wojskowym. Tym bardziej, że to ochotnicy. Ale gdy tylko zawyła syrena, od razu ruszyli do akcji – mówi prezes Kaczmarczyk.

To było duże wyzwanie dla strażaków. – Akcja była o tyle trudna, że dla nas pierwsza tego rodzaju. Warunki były niełatwe, działania poszukiwawcze i ratownicze były prowadzone w terenie mocno zalesionym i w dodatku nocą – mówi Adam Kaczmarczyk. Podkreśla jednak, że strażacy biorący udział w akcji byli do niej dobrze przygotowani. – Każda z tych osób ma uprawnienia do uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Każdy też w ramach szkolenia podstawowego ma zaliczone zajęcia z ratownictwa medycznego. Dlatego wiedzieli, co mają robić przy rannym pilocie do czasu przyjazdu pogotowia – dodaje Kaczmarczyk.

Strażacy z Sinołęki chcą wykorzystywać zdobyte doświadczenia, ale też zdobywać nowe umiejętności. Dlatego już jutro wezmą udział w ćwiczeniach na terenie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Wspólnie z lotniskową strażą pożarną będą ćwiczyć działania związane z bezpiecznym podchodzeniem do samolotu i ewakuacją pilota.

Do wypadku samolotu MiG-29 doszło 18 grudnia 2017 roku. Podczas podejścia do lądowania na lotnisku w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec zniknął z wojskowych radarów. Okazało się, że maszyna rozbiła się 8 km od lotniska, niedaleko Kałuszyna na Mazowszu. Szybko przystąpiono do akcji ratunkowej. Zaangażowane w nią było ok. 200 osób, w tym wojskowe grupy poszukiwawczo-ratownicze, Żandarmeria Wojskowa, a także policja i straż pożarna. Ostatecznie udało się odnaleźć wrak i 28-letniego rannego pilota. Sprawę wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, a śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. SM Gliwice

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1518776940
Duży szacunek i podziękowania dla strażaków za poświęcenie i zaangażowanie w akcji poszukiwawczo - ratowniczej po katastrofie myśliwca niewątpliwie się należą. Ale niech ktoś mi wytłumaczy, jakie w tym przypadku były zasługi dla obronności kraju, kwalifikujące się do wyróżnienia ww. medalem?
52-56-2F-0E

Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
 
Iranian Chess Game
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Moje serce należy też do Indii
Selekcja w pigułce
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Modernizacja starów 266
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polscy nurkowie na Islandii
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Głos (z) płonącej Warszawy
Sprawdzają Brutusa
Z maratonu programowania do wojska
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
A Torn Subcontinent
Nowa misja i nowy sprzęt
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Samochód do desantowania
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi na wysokościach
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Dead to the World
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pamięć o tragedii
Groźny jak Tallboy
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Polscy weterani i książę Harry
Modernizacja Sokołów
Klasy wojskowe po nowemu
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Górale” zdobywają miasto
Oko na Europę
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
GROM Challenge
Rozpoczynamy nową erę
Brawurowa ucieczka „Orła”
Stalin czekał i kalkulował
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Agresja sowieckiego kolosa
Wojsko wraca do Łomży
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Umowa na Feniksy
W Indiach mieli swój drugi dom
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Walka i dyplomacja
Skok na lotnisko
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO