moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Eurosatory – osobiste wymogi
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
„Tygrys” z radarem
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Sukces Trumpa czy Kima?
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Najszybsza selekcja w Polsce
Patagonia w zasięgu ręki
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Kierunek – wschodnia flanka
Porady z paragrafem
Puma i Kuguar na Mazurach
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Scenariusze dla Tygrysów
Wojskowi judocy na tatami
Bliski Wschód – definicja chaosu
Na jakich zasadach powrót do armii?
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Trening z koktajlami Mołotowa
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polskie skrzydła w Afryce
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
LOT Szkoły Orląt
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Francja inwestuje w obronność
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Przyjaciele nie tylko w służbie
Polskie Bryzy nad Afryką
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Terytorialsi nauczą się nurkować
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Marsz dla Rafała
Zbrodnie wilkołaka
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Gdy przyszedł czas, on się nie wahał
Legenda polskiej partyzantki
Polityka fałszywego uśmiechu
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Nowy inspektor marynarki wojennej
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Załoga Bergepanzera w akcji
Święto Dowództwa Generalnego
Eurosatory 2018 zakończone
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Starcie pancernych plutonów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO