moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
 
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Więcej żołnierzy na granicy
Duch Invictus jest, czas na formę
W jedynym słusznym kierunku
Szef MON odwiedził USA
Wybierz się na wojskowe studia
Przeprawa przez Narew
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zbrodnia w Zakroczymiu
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Szef MON-u w Forcie Sill
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wilk na poligonie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Test mobilności 12 Dywizji
Na granicy stratosfery
Course on Diplomacy
Dołącz do sportowców w mundurach!
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
UE o wspólnym bezpieczeństwie
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ziemia z misji na pamiątkę
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Advantages of Efficient Organization
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Afganistan. Czas wracać do domu
Strzelec do zadań specjalnych
Ostatnie dni kampanii 1939
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierze bez testów z WF-u
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
KFOR: wyższy stopień gotowości
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Współpraca i wspólna pamięć
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Polsko-tureckie obrady
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Żądajcie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO