moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugi dzień obrad NATO w Brukseli

Polska włączy się w natowski program, którego celem jest opracowanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych. List intencyjny w tej sprawie podpisał w czwartek w Brukseli wiceminister Tomasz Szatkowski. Podczas spotkania szefów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiano także o rozpoczęciu nowej misji szkoleniowej w Iraku.


Współpracę państw członkowskich NATO w sprawie pozyskania morskich samolotów wielozadaniowych zapoczątkowały w ubiegłym roku Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Inicjatywa wynika z tego, że okres eksploatacji większość samolotów patrolowych, które prowadzą działania na rzecz Sojuszu, skończy się w latach 2025–2035. Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO, przyznała, że konieczne jest „opracowanie nowych rozwiązań, aby zdolność do reagowania Sojuszu na pojawiające się zagrożenia mogła zostać zachowana”. – Potrzebujemy samolotów nowej generacji, ale wcześniej musimy opracować wymagania, jakie te maszyny powinny spełniać – mówiła Rose Gottemoeller. – Współpraca sojuszników ma doprowadzić do wdrożenia nowej floty, która zapewni bezpieczeństwo na morzu – dodała. Inicjatywa nosi nazwę Maritime Multimission Aircraft M3A.

Dziś podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski podpisał list intencyjny, w którym zadeklarował, że Polska przyłączy się do projektu. Podobny dokument sygnowała Kanada.

Udział w projekcie dotyczącym samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych – jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej – „daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami budowanymi w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jednocześnie resort obrony zastrzegł, że podpisanie dokumentu ,,nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych kolejnych etapach projektu”.

Ministrowie obrony rozmawiali dziś także o zaangażowaniu w walkę z terroryzmem oraz w operacje zapewniania bezpieczeństwa poza granicami NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz Sojuszu, zapowiedział zwiększenie aktywności sił Sojuszu w Iraku. Obecnie żołnierze NATO szkolą irackie siły bezpieczeństwa, prowadzą też loty patrolowe z samolotów AWACS. – 98 procent terytorium, które zajmowało ISIS w Iraku i Syrii zostało wyzwolone. Spod ucisku terrorystów uwolniono siedem i pół miliona osób – przypomniał Jens Stoltenberg. – Wszyscy widzimy potrzebę zwiększenia szkoleń dla irackich sił, bo odchodzimy od operacji bojowych w koalicji do budowania lokalnych zdolności, umożliwiających Irakijczykom zapewnienie stabilności kraju – mówił sekretarz NATO.

Stoltenberg wyjaśnił, że chodzi na przykład o utworzenie wojskowych akademii dla Irakijczyków. Zapewnił także, że wszelkie działania NATO są uzgadniane z rządem irackim, Organizacją Narodów Zjednoczonych i Unią Europejską.

Spotkanie w Kwaterze Głównej NATO rozpoczęło się wczoraj. Pierwszego dnia obrad szefowie resortów obrony rozmawiali między innymi o strukturze dowodzenia Sojuszu, a także zadecydowali o utworzeniu nowych dowództw, które miałyby odpowiadać za usprawnienie procesów logistycznych związanych z przemieszczaniem się wojsk NATO. Decyzja o tym, kiedy i gdzie rozpoczną działalność nowe dowództwa, ma zapaść podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

REKLAMA

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Strzały z Procy
Wirtualny lot M-346
Prezydencki Medal Stulecia
Bomby przy bałtyckiej plaży
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Tysiące kilometrów dla poległych kolegów
Gen. Andrzejczak: Nowoczesne wojsko potrzebuje samodzielnych dowódców
Sztab Generalny uczcił wojskowe święto
Walka była naszym obowiązkiem
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Niezwykła furażerka kpt. Jankowskiego
Himarsy na polskim poligonie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Sztafeta Niepodległości
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Pierwszy lot pamiętam stale…
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Homar od nowa
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Terytorialsi w urzędach
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Strzał ze śmigłowca
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Trzy lata walki o polskie wojsko i granice
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Ponad tysiąc zawodników na mecie Biegu Katorżnika
Konkurs dla pasjonatów wojska
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Szkoła Orląt będzie Akademią
Ostatnie pożegnanie generała Ścibora-Rylskiego
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Defilada w powietrzu
Treningowy zamach
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Archiwum Eissa odzyskane
Przed Wielką Defiladą Niepodległości
Cześć ich pamięci!
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Sukces Trumpa czy Kima?
Francuski żołnierz przyszłości 2.0
Serbskie Homary i Kryle
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Oficerskie szlify
Wyróżnienia na Święto Wojska Polskiego
Misja na południowej flance NATO
Gwardziści z USA w Krzesinach
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Siedmiu wspaniałych – pierwszy patrol Wojska Polskiego
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO