moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Huta celuje w miliard
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Centralne obchody Dnia Weterana
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Polska – przegrani zwycięzcy
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Udana misja tygrysów
Argentyńska zagadka
Afgańska misja z nowymi siłami
Specjalsi świętują!
„Zoom na proobronność” rozstrzygnięty
Powstańcza Noc Muzeów
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Jak kupować skutecznie i szybko
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Powinność państwa
Dziewczyny na medal
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Tygrysy nad Poznaniem
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Wojska specjalne świętują
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Terror na Majorce
Siedmiotonowy polski w boju
Europejska Harpia?
Misja z komplikacjami
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Bojowa operacja u brzegów Estonii
40 lat misji UNIFIL
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Bliski Wschód – definicja chaosu
Nowy polski samolot
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Umowa na Air Show 2018 podpisana
Atak terrorystyczny w Radomiu
Weterani na macie
Większa flota Szkoły Orląt
Pedro ze Stalowej Woli
Lotnicze tradycje
Na jakich zasadach powrót do armii?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Wzajemne wsparcie
Francja inwestuje w obronność
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO