moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Mieliśmy oko nad Irakiem
Strzały z Procy
„Sophia”: powrót do domu
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Zmiany w ustawie o weteranach
Rząd za kluczowymi zmianami
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Trzeci wróg
Wojska lądowe świętują
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Dragoni ruszyli do boju
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Terytorialsi w urzędach
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
Zmiany w dodatkach służbowych
Mastery wylądowały w Krzesinach
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Pobiegną dla „Czarnego”
The United States of America Have It Their Way
Sopka do liftingu
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Abramsy i Bradleye w Polsce
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
SERE w Bieszczadach
Gwardziści z USA w Krzesinach
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Prezydent Duda w Białym Domu
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Sokoły pola walki
Zmiany w zarządzie PGZ
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
MMA w Sokołowie Podlaskim
Pretorianin
Cisi bohaterowie
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Szkoła Orląt będzie Akademią
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO