moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga edycja „Spotkań Katyńskich” w WAT

Wykłady historyczne oraz projekcja filmu poświęcone stosunkom polsko-rosyjskim wypełniły II edycję cyklu „Spotkań Katyńskich”. Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, miało miejsce 7 marca w klubie Wojskowej Akademii Technicznej.

Organizatorami cyklu spotkań są Komitet Katyński, Wojskowa Akademia Techniczna i Centralna Biblioteka Wojskowa. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie odprawiona w intencji ofiar zbrodni katyńskiej .

Spotkanie w Klubie WAT rozpoczęło wspólne odśpiewanie „Modlitwy Obozowej”. Gości powitał JM Rektor-Komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, który powiedział: „Jestem dumny, że pilotażowy program z cyklu Spotkania Katyńskie ma miejsce w Wojskowej Akademii Technicznej”.

REKLAMA

Główny pomysłodawca organizacji spotkań, prezes Komitetu Katyńskiego i poseł na Sejm RP Andrzej Melak zwrócił uwagę na potrzebę upamiętniania tradycji historycznych naszej Ojczyzny. „Nie można żyć z nadzieją na lepszą przyszłość jeżeli nie zna się przeszłości i nie zna się teraźniejszości. Stosunki z Rosją Sowiecką od samego powstania Rzeczpospolitej Polskiej odrodzonej 100 lat temu, naznaczone są cierpieniem, prowokacjami, wielkim bólem całego narodu i obojętnością świata na to, co się działo. 55% kadry oficerskiej II Rzeczypospolitej zostało w sposób haniebny zamordowanych na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego strzałem w tył głowy. Łamali konwencje i porozumienia wojenne. Mordowali Polaków tylko dlatego, że Polacy byli wierni złożonej Rzeczypospolitej przysiędze. Niektórzy byli bardzo młodymi oficerami, ale byli także wśród nich seniorzy, generałowie, którzy liczyli ponad 70 lat. Wszystkich cechowała jedność w trwaniu i wierności Rzeczypospolitej. Wy, przyszli obrońcy Rzeczypospolitej, musicie poznać te wydarzenia, by być świadomymi tego, co zdarzyło się przed 78 laty i co w każdej chwili powtórzyć się może. Musimy być świadomi, czujni, odważni i zwarci. (…) Warto kochać Polskę, warto dla niej żyć, warto poznać historię tak bardzo chwalebną” – mówił poseł Andrzej Melak.

Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński podkreślił: „II sesją Spotkań Katyńskich przypominamy stosunek sowieckiej Rosji do Polski i Polaków w dwudziestoleciu poprzedzającym zbrodnię katyńską. (…) Katyń, to nie tylko dramat niewoli i ludobójstwa tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, korpusu obrony pogranicza oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennych zabijanych w wielu miejscach kaźni. Katyń, to prawda o zabijaniu polskich elit. Przez długie lata ukrywano prawdę, przemilczaną przez wielkie mocarstwa. Katyń, to owoc zbrodniczego systemu bolszewickiego, ideologii marksistowskiej. Żaden trybunał międzynarodowy nie osądził tych zbrodni. (…) Dzisiejsze spotkanie jest też oddaniem hołdu tym, którzy w czasach komunistycznego zniewolenia nie bali się głosić prawdy.”

Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki dziękując w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka za inicjatywę oraz organizację „Spotkań Katyńskich” powiedział: „Zbrodnia katyńska rzuca światło na charakter stosunków polsko-sowieckich, ale także na charakter stosunków polsko-rosyjskich dziś i w przyszłości. Jeszcze w 2010 r. niemal w przed dzień katastrofy smoleńskiej, naczelne organy Federacji Rosyjskiej zaprzeczały zbrodni katyńskiej i dzieje się tak niestety w ostatnich latach. Dzieje się tak, ponieważ kierownictwo sowieckie nie dopuszczało, aby można było przedstawić inną wersję historii II wojny światowej, niż tylko historię bohaterskiego oporu Związku Sowieckiego przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy, a wyparto dwa lata bliskiej współpracy Hitlera i Stalina. (…) Jeśli my nie będziemy zabiegać o prawdę historyczną to nikt za nas tego nie zrobi”.

Wykłady dr. Witolda Wasilewskiego z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie nt. „Stosunków polsko-sowieckich w okresie międzywojennym” oraz dr. Krzysztofa Jabłonki „Wielka zagłada. Akcja antypolska 1937-1939” wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy. Rektor-komendant WAT dziękując za wystąpienia, wręczył prelegentom medale pamiątkowe Wojskowej Akademii Technicznej.

Spotkanie z historią zakończyła projekcja filmu produkcji Telewizji Polskiej pt. „Marchlewszczyzna – Polska Republika Radziecka” w reżyserii Grzegorza Górnego i Rafała Smoczyńskiego. Film opowiada o istniejącej w latach 1925–1935 „polskiej republice sowieckiej”, tzw. Marchlewszczyźnie, autonomicznej polskiej jednostce administracyjnej utworzonej w ZSRS, w obwodzie wołyńskim Ukraińskiej SRS.

W II edycji „Spotkań Katyńskich” udział wzięli prezes Komitetu Katyńskiego i poseł na Sejm RP Andrzej Melak, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, I z-ca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora, dowódca Centrum Operacji Morskich wiceadmirał dr hab. Stanisław Zarychta, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik, z-ca szefa sztabu komendanta głównego Straży Granicznej Mariusz Telepko, burmistrz Dzielnicy Bemowo Michał Grodzki, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” Ryszard Walczak, prezes Stowarzyszenia Patriotyczno-Edukacyjnego „Pamięć” Jarosław Dąbrowski, osoby reprezentujące ważne instytucje państwowe, dowództwa, placówki edukacyjne i organizacje społeczne. W spotkaniu uczestniczyła liczna reprezentacja żołnierzy zawodowych i podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej.

Tekst: Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Sebastian Jurek

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda jedzie do USA
Kim przekracza granice
Weterani w pasiece
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Współzawodnictwo rozwija
Wyzwania polskiej prezydencji
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Testament Polski Walczącej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Informacja Prasowa
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Z menażką na wakacje
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Prezydent z wizytą w Drawsku
F-16 kończą misję w Estonii
Ofensywa Tuchaczewskiego
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Kajmany na gąsienicach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Fordy, a nie Nissany
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstaną kolejne strzelnice
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ubiory ochronne z Maskpolu
Groty z granatnikiem
16 sekund Liberatora
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Most do współpracy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ogromne zainteresowanie Soną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO