moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga edycja „Spotkań Katyńskich” w WAT

Wykłady historyczne oraz projekcja filmu poświęcone stosunkom polsko-rosyjskim wypełniły II edycję cyklu „Spotkań Katyńskich”. Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, miało miejsce 7 marca w klubie Wojskowej Akademii Technicznej.

Organizatorami cyklu spotkań są Komitet Katyński, Wojskowa Akademia Techniczna i Centralna Biblioteka Wojskowa. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie odprawiona w intencji ofiar zbrodni katyńskiej .

Spotkanie w Klubie WAT rozpoczęło wspólne odśpiewanie „Modlitwy Obozowej”. Gości powitał JM Rektor-Komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, który powiedział: „Jestem dumny, że pilotażowy program z cyklu Spotkania Katyńskie ma miejsce w Wojskowej Akademii Technicznej”.

Główny pomysłodawca organizacji spotkań, prezes Komitetu Katyńskiego i poseł na Sejm RP Andrzej Melak zwrócił uwagę na potrzebę upamiętniania tradycji historycznych naszej Ojczyzny. „Nie można żyć z nadzieją na lepszą przyszłość jeżeli nie zna się przeszłości i nie zna się teraźniejszości. Stosunki z Rosją Sowiecką od samego powstania Rzeczpospolitej Polskiej odrodzonej 100 lat temu, naznaczone są cierpieniem, prowokacjami, wielkim bólem całego narodu i obojętnością świata na to, co się działo. 55% kadry oficerskiej II Rzeczypospolitej zostało w sposób haniebny zamordowanych na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego strzałem w tył głowy. Łamali konwencje i porozumienia wojenne. Mordowali Polaków tylko dlatego, że Polacy byli wierni złożonej Rzeczypospolitej przysiędze. Niektórzy byli bardzo młodymi oficerami, ale byli także wśród nich seniorzy, generałowie, którzy liczyli ponad 70 lat. Wszystkich cechowała jedność w trwaniu i wierności Rzeczypospolitej. Wy, przyszli obrońcy Rzeczypospolitej, musicie poznać te wydarzenia, by być świadomymi tego, co zdarzyło się przed 78 laty i co w każdej chwili powtórzyć się może. Musimy być świadomi, czujni, odważni i zwarci. (…) Warto kochać Polskę, warto dla niej żyć, warto poznać historię tak bardzo chwalebną” – mówił poseł Andrzej Melak.

Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński podkreślił: „II sesją Spotkań Katyńskich przypominamy stosunek sowieckiej Rosji do Polski i Polaków w dwudziestoleciu poprzedzającym zbrodnię katyńską. (…) Katyń, to nie tylko dramat niewoli i ludobójstwa tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, korpusu obrony pogranicza oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennych zabijanych w wielu miejscach kaźni. Katyń, to prawda o zabijaniu polskich elit. Przez długie lata ukrywano prawdę, przemilczaną przez wielkie mocarstwa. Katyń, to owoc zbrodniczego systemu bolszewickiego, ideologii marksistowskiej. Żaden trybunał międzynarodowy nie osądził tych zbrodni. (…) Dzisiejsze spotkanie jest też oddaniem hołdu tym, którzy w czasach komunistycznego zniewolenia nie bali się głosić prawdy.”

Szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki dziękując w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka za inicjatywę oraz organizację „Spotkań Katyńskich” powiedział: „Zbrodnia katyńska rzuca światło na charakter stosunków polsko-sowieckich, ale także na charakter stosunków polsko-rosyjskich dziś i w przyszłości. Jeszcze w 2010 r. niemal w przed dzień katastrofy smoleńskiej, naczelne organy Federacji Rosyjskiej zaprzeczały zbrodni katyńskiej i dzieje się tak niestety w ostatnich latach. Dzieje się tak, ponieważ kierownictwo sowieckie nie dopuszczało, aby można było przedstawić inną wersję historii II wojny światowej, niż tylko historię bohaterskiego oporu Związku Sowieckiego przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy, a wyparto dwa lata bliskiej współpracy Hitlera i Stalina. (…) Jeśli my nie będziemy zabiegać o prawdę historyczną to nikt za nas tego nie zrobi”.

Wykłady dr. Witolda Wasilewskiego z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie nt. „Stosunków polsko-sowieckich w okresie międzywojennym” oraz dr. Krzysztofa Jabłonki „Wielka zagłada. Akcja antypolska 1937-1939” wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy. Rektor-komendant WAT dziękując za wystąpienia, wręczył prelegentom medale pamiątkowe Wojskowej Akademii Technicznej.

Spotkanie z historią zakończyła projekcja filmu produkcji Telewizji Polskiej pt. „Marchlewszczyzna – Polska Republika Radziecka” w reżyserii Grzegorza Górnego i Rafała Smoczyńskiego. Film opowiada o istniejącej w latach 1925–1935 „polskiej republice sowieckiej”, tzw. Marchlewszczyźnie, autonomicznej polskiej jednostce administracyjnej utworzonej w ZSRS, w obwodzie wołyńskim Ukraińskiej SRS.

W II edycji „Spotkań Katyńskich” udział wzięli prezes Komitetu Katyńskiego i poseł na Sejm RP Andrzej Melak, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, szef Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, I z-ca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora, dowódca Centrum Operacji Morskich wiceadmirał dr hab. Stanisław Zarychta, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik, z-ca szefa sztabu komendanta głównego Straży Granicznej Mariusz Telepko, burmistrz Dzielnicy Bemowo Michał Grodzki, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” Ryszard Walczak, prezes Stowarzyszenia Patriotyczno-Edukacyjnego „Pamięć” Jarosław Dąbrowski, osoby reprezentujące ważne instytucje państwowe, dowództwa, placówki edukacyjne i organizacje społeczne. W spotkaniu uczestniczyła liczna reprezentacja żołnierzy zawodowych i podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej.

Tekst: Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Sebastian Jurek

dodaj komentarz

komentarze


Skok na lotnisko
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pamięć o tragedii
Nowa misja i nowy sprzęt
Groźny jak Tallboy
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Umowa na Feniksy
Polscy nurkowie na Islandii
Iranian Chess Game
Walka i dyplomacja
Polscy weterani i książę Harry
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Selekcja w pigułce
„Górale” zdobywają miasto
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polska nie pozostanie osamotniona
Jedna misja, jeden zespół
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Chorwacki test polskich kadetów
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wojsko wraca do Łomży
Irańskie szachy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
W Indiach mieli swój drugi dom
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Agresja sowieckiego kolosa
Dead to the World
Cienka niebieska linia
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Klasy wojskowe po nowemu
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Modernizacja starów 266
Brawurowa ucieczka „Orła”
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Stalin czekał i kalkulował
Głos (z) płonącej Warszawy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Modernizacja Sokołów
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Moje serce należy też do Indii
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO