moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA: wyślemy więcej wojskowego sprzętu do Europy

Amerykański serwis internetowy Army Times poinformował o zwiększeniu ilości uzbrojenia i sprzętu wojskowego magazynowanych w Europie na wypadek sytuacji kryzysowej. W tym roku do Europy Zachodniej ma trafić wyposażenie dla ciężkiej brygady, czyli kilkaset czołgów i różnego typu pojazdów opancerzonych. Jednocześnie US Army chce przyspieszyć modernizację swych jednostek pancernych.

Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie rozpoczęła się niedługo po tym, gdy Amerykanie wywieźli z europejskich magazynów czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Polityka Moskwy sprawiła, że Waszyngton zdecydował się rozmieścić jednostkę ciężką wojsk lądowych na terytoriach wschodnioeuropejskich sojuszników z NATO, w tym Polski. Od stycznia 2017 roku na wschodnią flankę zaczęli przybywać żołnierze i sprzęt 3 Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado.

Odpowiedzią na agresywne zachowanie Moskwy była także decyzja o odtworzeniu na terenie Europy magazynów z wyposażeniem, które w razie kryzysu posłuży amerykańskim żołnierzom przerzuconym na Stary Kontynent. To rozwiązanie stosowane w czasach zimnej wojny. Pentagon zdecydował, że w Europie zostaną zmagazynowane uzbrojenie i sprzęt należące do 3 ABCT z 4 DP, gdy ta zakończy swą dziewięciomiesięczną zmianę. Jeszcze zanim ta jednostka przybyła do Europy, USA podjęły rozmowy z Belgią, Holandią i Niemcami w sprawie lokalizacji składów na ich terytoriach. Ostatecznie ustalono, że powstaną one w Eygelshoven w Holandii, Zutendaal w Belgii oraz w Miesau i Dülmen w Niemczech.

Amerykanie planują w tym roku przenieść do Europy wyposażenie dla drugiego ABCT. Ale na tym nie poprzestaną. – Cały sprzęt dla dywizji pancernej znajdzie się tutaj w ciągu pięciu lat – zapowiedział gen. por. Ben Hodges, który do połowy grudnia 2017 roku był dowódcą US Army w Europie. Oznacza to, że poza sprzętem dla drugiego ABCT do Europy zostanie przetransportowany ekwipunek dla brygad artylerii i wsparcia oraz dowództwa dywizji. Trzecią brygadę dywizji ma stanowić brygada rotacyjnie rozmieszczona na wschodniej flance NATO.

Army Times w tekście opublikowanym 7 marca przytoczył wypowiedź gen. por. Johna Murray’a , zastępcy szefa sztabu US Army ds. programów rozwojowych, o przyspieszeniu modernizacji sprzętu pancernego. – Przed dwoma laty powiedziałbym, że zmodernizujemy jeden ABCT w ciągu dwóch i pół roku. Dziś powiem, że będziemy unowocześniać jeden ABCT w roku – oświadczył generał. Jednocześnie Murray stwierdził, że większe tempo modernizacji posiadanego uzbrojenia umożliwi szybsze przejście do produkcji nowego. Podkreślił, że w priorytetowym programie budowy następcy wozu Bradley, a więc pojazdu nowej generacji, doszło do znaczących postępów.

Trzonem każdego ABCT są trzy bataliony manewrowe, pancerno-zmechanizowane. Poza tym w jego składzie są bataliony : dowodzenia, artylerii, rozpoznawczy (ze względu na tradycje kawaleryjskie nazywany szwadronem) i wsparcia oraz kompania dowodzenia. ABCT ma m.in. 87 czołgów, 142 bojowe wozy piechoty Bradley i ich wersje specjalistyczne oraz 130 pojazdów na platformie gąsienicowego transportera M113. Wsparcie ogniowe zapewnia 18 dział samobieżnych M109A6/A7 kalibru 155 mm. W US Army i Army National Guard jest 15 ciężkich brygad, jednak planuje się utworzenie jeszcze jednej.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Jani, Miraculously Saved
 
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
O służbach specjalnych na ASzWoj
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Tyraliera terytorialsów
Codziennie składamy legunom raport
Wierny Polsce
Klasy wojskowe po nowemu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Awanse na 11 listopada
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Thin Blue Line
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
101 lat Niepodległej!
Nowy wiceminister w MON
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
68W Means Lifesaver
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Nowa spółka lotnicza PGZ
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Logistycy w akcji
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Wojsko na Biegu Niepodległości
Mroczne serce okupowanej Europy
Najwyższy skok w tandemie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Niechciany traktat
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wołyńskie lwie serca
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
GROM na kursie działań specjalnych
Cybersec’19
Plan modernizacji marynarki wojennej
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Polacy świętowali niepodległość
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Razem się szkolą, razem walczą
Symbol zaklęty w dacie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Black Jack ściąga do Polski
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wojny wygrywa rezerwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO