moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA: wyślemy więcej wojskowego sprzętu do Europy

Amerykański serwis internetowy Army Times poinformował o zwiększeniu ilości uzbrojenia i sprzętu wojskowego magazynowanych w Europie na wypadek sytuacji kryzysowej. W tym roku do Europy Zachodniej ma trafić wyposażenie dla ciężkiej brygady, czyli kilkaset czołgów i różnego typu pojazdów opancerzonych. Jednocześnie US Army chce przyspieszyć modernizację swych jednostek pancernych.

Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie rozpoczęła się niedługo po tym, gdy Amerykanie wywieźli z europejskich magazynów czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley. Polityka Moskwy sprawiła, że Waszyngton zdecydował się rozmieścić jednostkę ciężką wojsk lądowych na terytoriach wschodnioeuropejskich sojuszników z NATO, w tym Polski. Od stycznia 2017 roku na wschodnią flankę zaczęli przybywać żołnierze i sprzęt 3 Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado.

Odpowiedzią na agresywne zachowanie Moskwy była także decyzja o odtworzeniu na terenie Europy magazynów z wyposażeniem, które w razie kryzysu posłuży amerykańskim żołnierzom przerzuconym na Stary Kontynent. To rozwiązanie stosowane w czasach zimnej wojny. Pentagon zdecydował, że w Europie zostaną zmagazynowane uzbrojenie i sprzęt należące do 3 ABCT z 4 DP, gdy ta zakończy swą dziewięciomiesięczną zmianę. Jeszcze zanim ta jednostka przybyła do Europy, USA podjęły rozmowy z Belgią, Holandią i Niemcami w sprawie lokalizacji składów na ich terytoriach. Ostatecznie ustalono, że powstaną one w Eygelshoven w Holandii, Zutendaal w Belgii oraz w Miesau i Dülmen w Niemczech.

Amerykanie planują w tym roku przenieść do Europy wyposażenie dla drugiego ABCT. Ale na tym nie poprzestaną. – Cały sprzęt dla dywizji pancernej znajdzie się tutaj w ciągu pięciu lat – zapowiedział gen. por. Ben Hodges, który do połowy grudnia 2017 roku był dowódcą US Army w Europie. Oznacza to, że poza sprzętem dla drugiego ABCT do Europy zostanie przetransportowany ekwipunek dla brygad artylerii i wsparcia oraz dowództwa dywizji. Trzecią brygadę dywizji ma stanowić brygada rotacyjnie rozmieszczona na wschodniej flance NATO.

Army Times w tekście opublikowanym 7 marca przytoczył wypowiedź gen. por. Johna Murray’a , zastępcy szefa sztabu US Army ds. programów rozwojowych, o przyspieszeniu modernizacji sprzętu pancernego. – Przed dwoma laty powiedziałbym, że zmodernizujemy jeden ABCT w ciągu dwóch i pół roku. Dziś powiem, że będziemy unowocześniać jeden ABCT w roku – oświadczył generał. Jednocześnie Murray stwierdził, że większe tempo modernizacji posiadanego uzbrojenia umożliwi szybsze przejście do produkcji nowego. Podkreślił, że w priorytetowym programie budowy następcy wozu Bradley, a więc pojazdu nowej generacji, doszło do znaczących postępów.

REKLAMA

Trzonem każdego ABCT są trzy bataliony manewrowe, pancerno-zmechanizowane. Poza tym w jego składzie są bataliony : dowodzenia, artylerii, rozpoznawczy (ze względu na tradycje kawaleryjskie nazywany szwadronem) i wsparcia oraz kompania dowodzenia. ABCT ma m.in. 87 czołgów, 142 bojowe wozy piechoty Bradley i ich wersje specjalistyczne oraz 130 pojazdów na platformie gąsienicowego transportera M113. Wsparcie ogniowe zapewnia 18 dział samobieżnych M109A6/A7 kalibru 155 mm. W US Army i Army National Guard jest 15 ciężkich brygad, jednak planuje się utworzenie jeszcze jednej.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Program kosmiczny dla wojska
Kierunek: misja
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Strzelnice dla terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Lato z czerwonym terrorem
Bridge to Cooperation
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Hekatomba na Woli
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kurs dla saperskich ekspertów
Skok na głęboką wodę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chwała powstańcom
Układy ze skazą
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Wojskowy Hot450Challenge
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Łączność: fundament operacji specjalnej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Galicyjskie przesilenie
Wymiana podwodnych doświadczeń
PGZ będzie obecna na MSPO
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO