moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
18 lat pod biało-czerwoną banderą

Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, operował w Siłach Odpowiedzi NATO, funkcjonował jako Polski Kontyngent Wojskowy. Na morzu spędził 949 dni przebywając ponad 149 tysięcy mil morskich – to bilans 18 lat działań fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” pod biało-czerwoną banderą.

Z okazji święta, załoga okrętu oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce na pokładzie jubilata. Tradycyjnie rozpoczęto je ceremonią uroczystego podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. W uroczystości wziął udział były dowódca 3 Flotylli Okrętów wiceadmirał w stanie spoczynku Marian Ambroziak, który był pierwszym dowódcą ORP „Gen. K. Pułaski”.

Pierwsze podniesienie biało-czerwonej bandery na pokładzie „Pułaskiego” odbyło się 15 marca 2000 roku w bazie amerykańskiej Marynarki Wojennej w Norfolk (Wirginia). W ciągu ostatnich 18 lat służby w polskiej Marynarce Wojennej ORP „Gen. K. Pułaski” przebył prawie 150 tysięcy mil morskich. Dwukrotnie działał w operacji antyterrorystycznej ACTIVE ENDEAVOUR i w składzie elitarnego zespołu okrętów NATO SNMG-1 (ang. Standing NATO Maritime Group One) na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Brał udział w kilkudziesięciu ćwiczeniach międzynarodowych w tym największych morskich manewrach Sojuszu takich jak BRILLIANT MARINER, NEPTUN WARRIOR, JOINT WARRIORS czy NOBLE MIDAS.ORP „Gen. K. Pułaski” stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni. Wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych. Przeznaczeniem „Pułaskiego” jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów. To właśnie na tym okręcie (oraz na jego „bliźniaku” ORP „Gen. T. Kościuszko”) spoczywa główny ciężar zadań związanych z osłoną strategicznych szlaków komunikacyjnych na morzu. Pozwala mu na to jego wyposażenie i uzbrojenie, w tym m.in. systemy wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (m.in. torpedy MU-90), rakiety przeciwlotnicze SM-1 oraz artyleria okrętowa. Okręty tego typu dysponują także systemem „wyciszania”, który utrudnia ich wykrycie przez wrogie okręty podwodne oraz systemami obrony przed atakiem rakietowym. Posiadają radary do wykrywania celów powietrznych oraz nawodnych, a także systemy do współpracy z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS. ORP „Gen. K. Pułaski” może realizować zadania z zakresu przeciwdziałania atakom terrorystycznym i aktom piractwa, reagowania wobec sytuacji kryzysowych, udziału w operacjach pokojowych, akcjach embarga i stabilizacyjnych. Nieograniczona dzielność morska, duży zasięg i silne uzbrojenie sprawia, że okręt może skutecznie zapewniać bezpieczeństwo morskich szlaków komunikacyjnych i kluczowych akwenów tranzytu transportu morskiego bez względu na stany morza oraz bez konieczności wchodzenia do portów. Atutem „Pułaskiego” (oraz „Kościuszki”) jest także fakt posiadania śmigłowców pokładowych, które znacznie rozszerzają możliwości działań takich okrętów. Oliver Hazard Perry to także jedna z najbardziej popularnych i sprawdzonych konstrukcji okrętowych na świecie.

12 sierpnia 2013 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę z serii „Polskie Okręty”, upamiętniającą fregatę rakietową ORP „Gen. K. Pułaski” o nominale 2 zł, wykonaną ze stopu Nordic Gold.

Tekst: kpt. mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech

dodaj komentarz

komentarze


Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
 
Chorwacki test polskich kadetów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Agresja sowieckiego kolosa
Polskie firmy na targach w Londynie
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
Iranian Chess Game
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Z maratonu programowania do wojska
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defendery 2019 – część 4
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
Kosmiczny gość
Pamięć o tragedii
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Historia Liberatora wyjaśniona
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Defendery 2019 – część 3
GROM Challenge
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko wraca do Łomży
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Selekcja w pigułce
Oko na Europę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rok Żelaznej Dywizji
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wrzesień ’39 na południu Polski
Stalin czekał i kalkulował
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Umarły dla świata
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Sprawdzają Brutusa
Walka i dyplomacja
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Śląskie sceny z życia
Cienka niebieska linia
W Indiach mieli swój drugi dom
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
A Torn Subcontinent

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO