moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
18 lat pod biało-czerwoną banderą

Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, operował w Siłach Odpowiedzi NATO, funkcjonował jako Polski Kontyngent Wojskowy. Na morzu spędził 949 dni przebywając ponad 149 tysięcy mil morskich – to bilans 18 lat działań fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” pod biało-czerwoną banderą.

Z okazji święta, załoga okrętu oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce na pokładzie jubilata. Tradycyjnie rozpoczęto je ceremonią uroczystego podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. W uroczystości wziął udział były dowódca 3 Flotylli Okrętów wiceadmirał w stanie spoczynku Marian Ambroziak, który był pierwszym dowódcą ORP „Gen. K. Pułaski”.

Pierwsze podniesienie biało-czerwonej bandery na pokładzie „Pułaskiego” odbyło się 15 marca 2000 roku w bazie amerykańskiej Marynarki Wojennej w Norfolk (Wirginia). W ciągu ostatnich 18 lat służby w polskiej Marynarce Wojennej ORP „Gen. K. Pułaski” przebył prawie 150 tysięcy mil morskich. Dwukrotnie działał w operacji antyterrorystycznej ACTIVE ENDEAVOUR i w składzie elitarnego zespołu okrętów NATO SNMG-1 (ang. Standing NATO Maritime Group One) na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Brał udział w kilkudziesięciu ćwiczeniach międzynarodowych w tym największych morskich manewrach Sojuszu takich jak BRILLIANT MARINER, NEPTUN WARRIOR, JOINT WARRIORS czy NOBLE MIDAS.ORP „Gen. K. Pułaski” stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni. Wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych. Przeznaczeniem „Pułaskiego” jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów. To właśnie na tym okręcie (oraz na jego „bliźniaku” ORP „Gen. T. Kościuszko”) spoczywa główny ciężar zadań związanych z osłoną strategicznych szlaków komunikacyjnych na morzu. Pozwala mu na to jego wyposażenie i uzbrojenie, w tym m.in. systemy wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (m.in. torpedy MU-90), rakiety przeciwlotnicze SM-1 oraz artyleria okrętowa. Okręty tego typu dysponują także systemem „wyciszania”, który utrudnia ich wykrycie przez wrogie okręty podwodne oraz systemami obrony przed atakiem rakietowym. Posiadają radary do wykrywania celów powietrznych oraz nawodnych, a także systemy do współpracy z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS. ORP „Gen. K. Pułaski” może realizować zadania z zakresu przeciwdziałania atakom terrorystycznym i aktom piractwa, reagowania wobec sytuacji kryzysowych, udziału w operacjach pokojowych, akcjach embarga i stabilizacyjnych. Nieograniczona dzielność morska, duży zasięg i silne uzbrojenie sprawia, że okręt może skutecznie zapewniać bezpieczeństwo morskich szlaków komunikacyjnych i kluczowych akwenów tranzytu transportu morskiego bez względu na stany morza oraz bez konieczności wchodzenia do portów. Atutem „Pułaskiego” (oraz „Kościuszki”) jest także fakt posiadania śmigłowców pokładowych, które znacznie rozszerzają możliwości działań takich okrętów. Oliver Hazard Perry to także jedna z najbardziej popularnych i sprawdzonych konstrukcji okrętowych na świecie.

12 sierpnia 2013 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę z serii „Polskie Okręty”, upamiętniającą fregatę rakietową ORP „Gen. K. Pułaski” o nominale 2 zł, wykonaną ze stopu Nordic Gold.

Tekst: kpt. mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech

dodaj komentarz

komentarze


Stulatka hydrografia
 
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe po nowemu
We Are All Darfur
Nauka zimowego pływania
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Nowy wiceminister w MON
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podziemna potęga
For the Right Cause
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Czerwoni w odwrocie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Szturmani na Lipie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał Iranu
Własne interesy Europy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Double Eagle po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
O Patriotach na WAT
Ważka bliżej
Krwawe walki o Monte Cassino
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żyj zdrowiej
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
Rywalizacja strzelców wyborowych
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO