moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afgańska misja z nowymi siłami

Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO – mówił podczas przedświątecznej wizyty w bazie Bagram prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział jednocześnie, że Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. Niewykluczone też, że rodzima zbrojeniówka będzie partycypować w modernizacji sprzętu, z którego korzysta afgańska armia.  

Prezydent Andrzej Duda, minister Mariusz Błaszczak i ks. gen. Józef Guzdek, biskup polowy WP, odwiedzili polskich żołnierzy, którzy pełnią obecnie służbę w Afganistanie. Jak zgodnie podkreślali, chcieli w przededniu Wielkanocy podziękować wojskowym z kontyngentu, który realizuje zadania w ramach natowskiej misji „Resolute Support”. – Nigdy od czasów drugiej wojny światowej Polska nie wykonywała tak długiej i niebezpiecznej misji – podkreślał prezydent. – Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO. Nie pilnujemy tylko granic Rzeczpospolitej, ponieważ rozumiemy, że nasz wojskowy trud potrzebny jest także w innych miejscach – dodawał. Taka postawa, jak przekonywał Andrzej Duda, przynosi Polsce wymierne korzyści. Przyczyniła się ona do tego, że dziś w Polsce na stałe stacjonują wojska USA i kilku innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Strzegą tak zwanej wschodniej flanki zagrożonej przez Rosję, która coraz wyraźniej prezentuje imperialne ambicje.

Wizyta w Afganistanie miała jednak nie tylko wymiar kurtuazyjny. Polska delegacja spotkała się z premierem Afganistanu Abdullahem Abdullahem oraz dowódcą natowskiej misji „Resolute Support” gen. Johnem W. Nicholsonem. Już po zakończeniu rozmów poinformowali, że do końca roku polski kontyngent zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. – Takie jest oczekiwanie sojusznicze. Chodzi nam o to, by NATO było realnym sojuszem – tłumaczył minister Błaszczyk. Na tym jednak nie koniec. Jak tłumaczył szef resortu obrony, rozmowy z afgańskim premierem dotyczyły między innymi modernizacji sprzętu wykorzystywanego przez miejscową armię. – Tu rysują się możliwości dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej – zaznaczył minister Błaszczak.

REKLAMA

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia państwowe i medale resortowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się nie tylko polscy żołnierze. Brązowy Medal Wojska Polskiego otrzymał od ministra między innymi gen. Leopoldo J. Quintas, dowódca misji „Resolute Support” ds. operacyjnych.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się w 2015 roku. Stanowi ona kontynuację trwającej kilkanaście lat misji stabilizacyjnej ISAF. Inne są jednak zadania żołnierzy. Siły stabilizacyjne doradzają dowódcom afgańskiej armii oraz instytucjom podległym tamtejszym ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych. Łącznie w misję zaangażowanych jest 13 tys. żołnierzy sił sojuszniczych. Polski kontyngent liczy obecnie 250 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Pełnią oni służbę w Kabulu, Kandaharze, Bagram oraz Gamberi. W skład kontyngentu wchodzą przedstawiciele kilku jednostek. Trzon obecnej rotacji stanowią żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polska Casa nad Irakiem
Wojskowe Biuro Historyczne ma nową siedzibę
Testament geopolityczny prezydenta
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Centrum w zawieszeniu
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Przetrwać na wrogim terenie
Curse of the Black Gold
Osiem medali szermierzy na wojskowych mistrzostwach świata
Trening ogniowy strzelców
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Cel – bezpieczna Europa
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Udana misja
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Bojowe wyzwania dla lotników
Lekkie moździerze dla wojska
Ważka. Drugie podejście
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Jeszcze się nie poddajemy!
Nothing Can Stop Our Tanks
Wyślij paczkę do PKW
Powstańcy warszawscy dostali ponad 290 tys. kartek z życzeniami
Our efforts passed muster
War Starts on Thursday
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Klątwa czarnego złota
Not Without My Sister
Nowe Bieliki dla polskich pilotów
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wojna zaczyna się w czwartek
Droga do WOT-u przez Internet
Rząd za kluczowymi zmianami
Rekordowy kontrakt Jelcza
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Wyjątkowy Vis
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Ocalejemy tylko razem
Projekt Afgan w Zabrzu
Playing the World
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Okręty NATO w polskich portach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Czy będą zmiany w wojskowych emeryturach?
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Proobronna „Anakonda”
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Psy u terytorialsów
Na jednej narcie po nagrodę fair play

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO