moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Afgańska misja z nowymi siłami

Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO – mówił podczas przedświątecznej wizyty w bazie Bagram prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział jednocześnie, że Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. Niewykluczone też, że rodzima zbrojeniówka będzie partycypować w modernizacji sprzętu, z którego korzysta afgańska armia.  

Prezydent Andrzej Duda, minister Mariusz Błaszczak i ks. gen. Józef Guzdek, biskup polowy WP, odwiedzili polskich żołnierzy, którzy pełnią obecnie służbę w Afganistanie. Jak zgodnie podkreślali, chcieli w przededniu Wielkanocy podziękować wojskowym z kontyngentu, który realizuje zadania w ramach natowskiej misji „Resolute Support”. – Nigdy od czasów drugiej wojny światowej Polska nie wykonywała tak długiej i niebezpiecznej misji – podkreślał prezydent. – Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO. Nie pilnujemy tylko granic Rzeczpospolitej, ponieważ rozumiemy, że nasz wojskowy trud potrzebny jest także w innych miejscach – dodawał. Taka postawa, jak przekonywał Andrzej Duda, przynosi Polsce wymierne korzyści. Przyczyniła się ona do tego, że dziś w Polsce na stałe stacjonują wojska USA i kilku innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Strzegą tak zwanej wschodniej flanki zagrożonej przez Rosję, która coraz wyraźniej prezentuje imperialne ambicje.

Wizyta w Afganistanie miała jednak nie tylko wymiar kurtuazyjny. Polska delegacja spotkała się z premierem Afganistanu Abdullahem Abdullahem oraz dowódcą natowskiej misji „Resolute Support” gen. Johnem W. Nicholsonem. Już po zakończeniu rozmów poinformowali, że do końca roku polski kontyngent zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. – Takie jest oczekiwanie sojusznicze. Chodzi nam o to, by NATO było realnym sojuszem – tłumaczył minister Błaszczyk. Na tym jednak nie koniec. Jak tłumaczył szef resortu obrony, rozmowy z afgańskim premierem dotyczyły między innymi modernizacji sprzętu wykorzystywanego przez miejscową armię. – Tu rysują się możliwości dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej – zaznaczył minister Błaszczak.

REKLAMA

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia państwowe i medale resortowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się nie tylko polscy żołnierze. Brązowy Medal Wojska Polskiego otrzymał od ministra między innymi gen. Leopoldo J. Quintas, dowódca misji „Resolute Support” ds. operacyjnych.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się w 2015 roku. Stanowi ona kontynuację trwającej kilkanaście lat misji stabilizacyjnej ISAF. Inne są jednak zadania żołnierzy. Siły stabilizacyjne doradzają dowódcom afgańskiej armii oraz instytucjom podległym tamtejszym ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych. Łącznie w misję zaangażowanych jest 13 tys. żołnierzy sił sojuszniczych. Polski kontyngent liczy obecnie 250 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Pełnią oni służbę w Kabulu, Kandaharze, Bagram oraz Gamberi. W skład kontyngentu wchodzą przedstawiciele kilku jednostek. Trzon obecnej rotacji stanowią żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
„Niepodległą mamy we krwi”
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
„Patrol” walczy ze skażeniami
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Podhalańczycy przed dyżurem w NATO
Na macie z mistrzem
Optoelektronika dla Leopardów
Broń nie tylko dla mundurowych
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Jastrzębie w Albacete
JTAC wie najwięcej
Polska Casa nad Irakiem
Plut. Włodzimierz Wysocki
Weterani w drodze do Sydney
Stalowa nowoczesność
Afgańska zmiana gotowa do misji
Our efforts passed muster
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
Kawalerzyści na górskich trasach
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Medycyna taktyczna na specjalnym poziomie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Warto być żołnierzem
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Szer. rez. Jarosław Kurowski
Sierż. Janusz Raczy
Prezydent Duda w Białym Domu
Drugie życie BWR-ów
Serce admirała biło dla Polski
„Bolko” na wodzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w ustawie o weteranach
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
The United States of America Have It Their Way
Nothing Can Stop Our Tanks
Sierż. Andrzej Skrajny
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Wyślij paczkę do PKW
Rząd za kluczowymi zmianami
Razem dla bezpieczeństwa
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Więcej pieniędzy dla armii!
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Pole by choice
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Zmiany w dodatkach służbowych
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO